کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

دکتر حاتمی رییس سازمان نظام روانشناسی:

عدم اشاره قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی به حضور ۳۴هزار عضو در مجمع عمومی

خبرگزاری ایسنا , 1 بهمن 1399 ساعت 16:26

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در پاسخ به ابهامات و ایرادات وارده با بیان اینکه مجمع عمومی بیش از ۳۴ هزار عضو دارد، گفت: در ماده شش قانون تشکیل سازمان تنها به کلمه "مجمع عمومی" اشاره شده است و هیچ اشاره‌ای به حضور هر ۳۴ هزار نفر و یا نمایندگان آن‌ها نشده است. در هیچ سازمانی این روند مرسوم نیست که مجامع با حضور تمام اعضا تشکیل شود بلکه مجامع را با نمایندگان استانی برگزار می‌کنند اما این سازمان برای ادای احترام به نظر هیئت بازرسان، در نظر داشت که در صورت وجود امکانات فنی این جلسه را به صورت مجازی و با حضور تمام اعضاء برگزار کنند.


استعلام درباره امکانات فنی برگزاری مجمع عمومی با حضور تمامی اعضاء
دکتر محمد حاتمی ادامه داد: از این رو در راستای برگزاری مجمع با حضور تمامی اعضا و امکان انجام آن از لحاط فنی از دانشگاه‌های صنعتی شریف، علامه طباطبایی، الزهرا و حتی از وزارت علوم استعلام کردیم. پاسخ این استعلام‌ها این بود که امکان مشارکت فعال به معنای صحبت و شرکت در رای گیری، برای تمام ۳۴ هزار عضو وجود ندارد اما امکان حضور صرف و ارسال پیام برای تمام اعضا وجود دارد.

احراز هویت تمامی رای دهندگان در مجمع عمومی امکان پذیر نیست
حاتمی افزود: مجمع عمومی مجمعی رسمی و قانونی است که باید پیرامون مسائل مالی سازمان رای گیری کند، از سوی دیگر اگر فرض را بر این بگذاریم که امکان رای دهی برای تمام اعضای حاضر وجود داشته باشد مسئله احراز هویت افراد رای دهنده بسیار حائز اهمیت است که با توجه به شرایط فنی موجود احراز هویت رای دهنگان امکان پذیر نیست.

درخواست اعلام نظر از مجلس برای برگزاری مجمع عمومی با حداقل اعضاء
وی با بیان اینکه حضور تمام ۳۴ هزار عضو در مجمع عمومی نه مرسوم است و نه امکان پذیر ادامه داد: شورای مرکزی این موضوع را بررسی و نهایتا از مجلس شورای اسلامی درخواست اعلام نظر کرد و معاون قوانین مجلس شورای اسلامی طی نامه شماره ۶۴۳۴۱امکان تفویض اختیار از سوی مجامع استانی به نمایندگان برای شرکت در مجمع عمومی را با توجه به شرایط فنی توسط شورای مرکزی قانونی دانست . بنابراین این جلسات با حضور نمایندگان شوراهای استانی و شورای مرکزی مصوب شد؛ از سوی دیگر این سازمان با ایجاد یک لینک از روز گذشته، امکان حضور تمامی اعضاء در جلسات را فراهم کرد که همه اعضا شرکت کنند و اگر به حد نصاب نرسند، درمرحله دوم با هرتعدادی امکان برگزاری فراهم باشد.

اکنون امکان حضور تمامی اعضا فراهم شده است
وی درباره حضور نمایندگان استان تهران تصریح کرد: استان تهران شورایی ندارد و شورای مرکزی کارهای شورای استان تهران را انجام می‌دهد، از این رو اعضای شورای مرکزی در مجمع حضور دارند و در عین حال اکنون امکان حضور تمامی اعضا نیز فراهم شده است.

نظارت بر کار سازمان بر عهده شورای مرکزی است
رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنین گفت: نظارت بر کار سازمان بر عهده شورای مرکزی است و شورای مرکزی طی ابلاغیه‌ای وظایف هیئت بازرسان که معطوف به مباحث مالی سازمان است را مشخص کرده است. همچنین سازمان گزارش مالی تهیه و آن را به شورای مرکزی ارائه می‌کند، شورای مرکزی نیز آن را بررسی و تایید می کند و یا حسابرسی برای آن تعیین می کند.

برگزاری مجمع عمومی را ۱۰ روز پیش اطلاع رسانی کردیم
حاتمی معتقد است که بر خلاف ادعاهایی نظیر عدم اطلاع رسانی دقیق برای حضور در مجمع عمومی، این اطلاع رسانی‌ها به موقع انجام می‌شود به طوری که ۱۰ روز پیش از برگزاری مجمع عمومی، از طریق سایت سازمان برگزاری آن‌ به اطلاع همگان می‌رسد.

گزارش مالی سال ۹۸ یک ماه پیش به هیئت بازرسان ارسال شد
تخلفات روسای قبلی در حال بررسی است

وی درباره نحوه حضور بازرسان در جلسات شورای مرکزی، اظهار کرد: بازرسان جزء اعضا شورای مرکزی نیستند و تنها با ارائه درخواست کتبی، ذکر موضوع و دعوت هیئت رئیسه شورای مرکزی می‌توانند در این جلسات شرکت کنند. از این رو بر اساس نامه‌های ارسالی از سوی دبیرخانه شورا، این سازمان لینک حضور بازرسان را برایشان ارسال می‌کند. حاتمی درباره ادعا برخی بازرسان مبنی بر تخلفات مالی سازمان طی دو سال اخیر، اظهار کرد: گزارش مالی سال ۹۸، یک ماه پیش هم به هیئت بازرسان و هم به شورای مرکزی ارسال شد. اسناد و مدارک آن نیز موجود است. نقصی در دوره ریاست بنده وجود نداشته است و درباره تخلفات گذشته سازمان نیز در حال بررسی هستیم.

هیچ پروانه غیر قانونی در زمان ریاست بنده صادر نشده است
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور درباره اتهام صدور پروانه غیر قانونی در دوره ریاست خود، تصریح کرد: طی دو سالی که بنده مسئول سازمان هستم هیچ پروانه غیر قانونی صادر نشده است، چنین مسائل و اشکالاتی در گذشته به ویژه در بدو تاسیس سازمان به دلیل خلاءهای قانونی و نبود دستورالعمل‌های لازم وجود داشته است که طی این دو سال ما با ایجاد کمیته‌ای تخصصی برای رسیدگی به این پرونده‌ها در حال بررسی آن بوده و هستیم. در تلاشیم در صورت امکان این پروانه‌ها را اصلاح و در غیر این صورت لغو کنیم.

سازمان به عنوان مدعی پیگیر است
حاتمی همچنین این را هم گفت که بررسی‌های مالی در دو بخش مربوط به دوران روسای سابق توسط موسسه ارقام نگر در اختیار هیئت بازرسان قرار گرفته است و سازمان نیز به عنوان مدعی پیگیر رسیدگی به این تخلفات است.

اگر سندی از یک مورد تخلف طی مدیریت بنده دارید ارائه دهید
وی ادامه داد: در زمینه شفاف سازی و اصلاحات، اقدامات خوبی را سازمان طی این دو سال انجام داده که به نوبه خود بی‌نظیر است. طی این دو سال منظم ترین و قانون مدار ترین شکل لازم را در مدیریت به کار بردیم، اگر سندی از یک مورد اشکال و تخلف طی مدیریت بنده در این دو سال دارند ارائه دهند، بنده پاسخگو خواهم بود. اسناد شفافیت اعمال سازمان طی این دو سال موجود است و در صورت درخواست می‌توانیم در اختیار قرار دهیم.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در بخش دیگر سخنان خود گفت: فعالیت خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها فرصتی برای شفاف سازی و اطلاع رسانی و تقویت نهادهای درست کار است. بنده مدعی هستم که شفاف ترین و سالم‌ترین و بهترین شکل مدیریت طی این دو سال را انجام داده‌ام. رسانه‌ها باید نیت مصاحبه شونده و ادعا کننده تخلفات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره را کاوش کنند که آیا گفته‌ ها در جهت ارتقای فعالیت سازمان و یا بیانگر مسائل شخصی مصاحبه شونده است.

حاتمی در پایان با اشاره به ادعاهای تخلفات سازمان گفت: افراد متخلفی پشت این ادعاها هستند . اکنون که ما جلوی رانت آن‌ها را گرفته‌ایم این مسائل را بیان می‌کنند. مطالب بیان شده جنبه تبلیغاتی دارد چراکه انتخابات شورای مرکزی در پیش است و تمام این موضوعات جو سازی انتخاباتی بیش نیست. همچنین از سوی دیگر با مطالب بیان شده قصد تحت فشار قرار دادن سازمان برای جلوگیری از شفافیت را دارند. شفاف سازی‌های انجام شده این سازمان طی سال گذشته دارای هزینه‌هایی بود که یکی از این هزینه‌ها اتهامات اخیر به سازمان است. از این رو خبرگزاری‌ها و اصحاب رسانه باید در انتشار اخبار دقت کنند چراکه اخبار نادرست مصداق ظلم علیه نیروهای متعهدو سالم سازمان است. این سازمان آماده هرگونه شفاف سازی است‌.

مجمع عمومی سازمان نظام روان شناسی بدلیل به حد نصاب نرسیدن اعضاء در مرحله اول به مرحله دوم رفت
بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، جلسه مجمع عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره که مقرر بود ۹۹/۱۰/۳۰ تشکیل شود، بدلیل به حد نصاب نرسیدن در مرحله اول به مرحله دوم رفت و جلسه بعدی تا یکماه آینده مشخص و اعلام می شود.


کد مطلب: 52076

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/52076/عدم-اشاره-قانون-تشکیل-سازمان-نظام-روانشناسی-حضور-۳۴هزار-عضو-مجمع-عمومی

میگنا
  https://www.migna.ir