سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - 20 Apr 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۷:۰۵
کد مطلب: 52216
۱
رئیس سازمان نظام روان شناسی

کرونا نرخ خودکشی را افزایش داد/ ابراز نگرانی نسبت به سنین کودکی

آزاده خواجه‌نصیری
کرونا نرخ خودکشی را افزایش داد/ ابراز نگرانی نسبت به سنین کودکی
دکتر محمد حاتمی در مصاحبه با برنامه «صبح وگفتگو» ضمن هشدار درباره بروز بیماری وسواس درپی شیوع کرونا اظهار کرد: ابتدا باید ترسی در مردم ایجاد می کردیم ولی پس از بروز موج های دوم و سوم کرونا، شرایط قدری متفاوت شد.

وی افزود: شورای اندیشه ورزی امروز بدین نتیجه رسیده که کرونا موجب تغییر در سبک زندگی مردم شده است و البته هر تغییری مشکلات خاص خود را دارد.

حاتمی با اشاره به اینکه فشار همچنان به مردم وارد می شود و از طرفی با کرونا مقابله می کنند، ادامه داد: حدس ما این بود که با کند شدن شیب کرونا، مردم قدری به خود بیایند و با دیدن آنچه را که از دست داده اند، نرخ شیوع اختلالات روانی آن ها افزایش یابد.

وی گفت: به طور مشخص درخواست ما این بود که برای دوران پساکرونا پیشگیری هایی صورت دهیم و پروتکل هایی را برای اقشار مختلف ایجاد نماییم.

حاتمی خاطرنشان کرد: از ابتدا از ستاد کرونا درخواست کردیم که رئیس نظام روانشناسی در این ستاد و در کنار اعضای ستاد حاضر باشد.

وی با اشاره به اینکه نرخ خودکشی در برخی شهرها درپی کرونا افزایش یافته است، ادامه داد: کودکان و نوجوانان شرایطی خاص دارند و از طرفی درباره کودکانی که در سن تحول هستند و از مدرسه رفتن جا مانده اند، بحث داریم.

حاتمی خاطرنشان کرد: بحث ما رواشناختی است و توصیه ما مجازی شدن دانشگاه ها و مدارس نیست بلکه اجتماعی شدن و درس گرفتن زندگی مد نظر ماست.

وی درس زندگی و تعامل با افراد مختلف را تنها در بستر دانشگاه ها، شدنی دانست و اضافه کرد: نگرانی ما مشخصا درباره مدارس است چراکه دانشجویان که افرادی رشد یافته هستند و شخصیت آن ها شکل گرفته است. حاتمی سن 6 تا 18 سالگی را مختص تحول فرد عنوان کرد و افزود: کودکان قبل از 6 سال نیز در بستر خانواده رشد می کنند ولی پس از آن باید هویت یابی خود را فقط در نقش پذیری اجتماعی می یابند.

وی گفت: کودکان امروز مجبور هستند از طریق فضای مجازی با دیگران ارتباط بگیرند و این دنیا مطلوب ما نیست و به همین خاطر اجتماعی شدن دانش آموزان را با مشکل روبرو می دانیم و بدین منظور پیشنهاداتی داریم تا معلمان و والدین تحت آموزش قرار گرفته و پروتکل هایی خاص برای این شرایط در نظر گرفته شود.

حاتمی همچنین به برخی اختلالات شایع در زمان کرونا اشاره کرد و افزود: در دوران کرونا در حالت دفاع هستیم که این اختلالات زیاد نمایان نمی شوند و به شکل افسردگی و اختلافات بروز می یابند.

وی اضافه کرد: ما روزی 100 هزار مشاوره داریم و بیشترین مراجعین درباره ارتباط کودک و والدین می باشد چون کودکان در منزل دچار کسالت و نافرمانی می شوند.

حاتمی اضافه کرد: ما این جامعه آماری را مورد مطالعه قرار داده ایم اما همه مردم توان مراجعه به مشاور را ندارند و لذا قصد داریم بیمه های پایه را به گونه ای اجرایی کنیم تا مردم در دوران کرونا بتواند به خدمات مشاوره ای مراجعه داشته باشند.

 
مرجع : رادیو گفت‌وگو
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اهمیت همدلی بر سلامت روان
والدینم مجبورم می کنند تجربی بخوانم!
تحمل رنج چگونه به زندگی معنا میدهد؟/تفاوت معنادرمانی بامکتب فروید
کودکان فراری از مسواک؛ چاره چیست؟
هر 40 ثانیه یک نفر به علت خودکشی در جهان فوت می کند
هرگز این ۶ مورد را نباید در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید
بکش، اما تحقیر نکن / خرده‌پرخاشگری چیست؟
"شیوه فرزندپروری"؛ پیش‌بینی‌کننده آمادگی به اعتیاد نوجوانان
فرمول جادویی تقویت سیستم ایمنی: ورزش، تغذیه و خواب
پایان دادن به نگرانی‌ها و به دست آوردن کنترل زندگی
روزه‌داری باعث از بین رفتن سلول‌های معیوب و سرطانی می شود
پیامدهای رابطه با زن یا مرد متأهل
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!