پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۰ / ۱۰:۴۶
کد مطلب: 5227
۰

ریاضیات گره از درمان سرطان سینه باز کرد

محققان مرکز سرطان دانشگاه میشیگان با استفاده از مدل‌سازی ریاضی موفق به شناسایی یک مولکول خاص شدند که چگونگی حرکت سلول‌های سرطان سینه را تغییر می‌دهد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سلول‌های بنیادی، با نگاه به سلول‌های بافت‌های بدن موش‌ها و انسان‌ها در آزمایشگاه، مطابق یک مدل ریاضی، محققان دریافتند که مولکول p38 - گاما کنترل سرعت و تسهیل حرکت سلول سرطانی را برعهده دارد. در این تحقیق هنگامی که p38 - گاما غیر فعال بود، سلول‌ها پهن و از حرکت سریع به یک جنبش بدون اثر تبدیل شدند. به گفته مدیر علمی برنامه انکولوژی سینه و نویسنده این مقاله، به طور معمول حرکتی نرمال در سرطان‌های تهاجمی دیده می‌شود، به همین دلیل درک آنچه که سوئیچ کلیدی برای این حرکت باشد بسیار مهم است. این پزشک در مطالعات قبلی نشان داد که ژن سرطانی RhoC متاستاز تهاجمی را گسترش می‌دهد. در این پژوهش، تیم مدیر علمی این پروژه به دنبال مسیری برای کنترل سلول‌ها بود تا آنها را تهاجمی سازد. آنها مولکول p38 را شناسایی کردند و دریافتند که انواع مختلفی دارد، به ویژه  p38 – گاما نقش فراوانی در سرطان پستان تهاجمی دارد. محققان سلول‌ها را اصلاح کردند به طوری که آنها p38 - گاما را در کشت سلولی مهار و تغییر شکل و حرکت آنها را کشف کردند. این تیم تحقیقاتی سپس یک مدل ریاضی را برای نشان دادن این‌که چگونه این تغییرات حرکت سلولی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، طراحی کردند ضمن این‌که این مدل همان موردی است که محققان در کشت سلولی مشاهده کردند. این آزمایش به درک کامل چگونگی حرکت سلول‌های سرطانی سینه و نفوذ p38 - گاما به خصوص در اصلاح این حرکت کمک می‌کند و با توجه به این‌که نظارت بر حرکت سلولی بسیار دشوار است مدل‌سازی ریاضی در سرطان‌شناسی ارزشمند است.  
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "