يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - 2 Oct 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۱:۱۲
کد مطلب: 52337
۰
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

15 درصد مردان و 30 درصد زنان کشور دچار اختلالات روانی هستند

ارائه خدمات روانشناس به جامعه کار و تولید
15 درصد مردان و 30 درصد زنان کشور دچار اختلالات روانی هستند
ابراهیم صادقی فر، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه امضای تفاهم نامه بین این وزارتخانه و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران گفت: از هر 100 تحقیق 10 عدد آن عملی می شود اما تمام تلاش ما در این وزارتخانه تمام پژوهش ها و یافته های پژوهشی به منصه ظهور می رسد و اجازه نمی دهیم صرف تحقیق باقی بماند. 

او افزود: وزارت کار براساس اصول قانون اساسی مکلف است برای سلامت همه افراد جامعه برنامه ریزی کند نتایج بر آمده از پژوهش هایی که ما در این زمینه انجام دادیم نشانگر این است بیش از 75 درصد تعیین کننده های سلامت خارج از نظام بهداشت است یعنی عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی 50 درصد تاثیرگذار است لذا قانونگذار تمام جنبه ها را مورد نظر قرار داده است تا تمام عوامل تعیین کننده سلامت پیش بینی شود. 

صادقی فر تصریح کرد: در حوزه ماموریت ما بخشی مربوط به مسائل درون سازمانی است یعنی به مسائل فرهنگی، ورزشی، اجتماعی می‌پردازیم زیرا اگر بخواهیم به نشاط جامعه کمک کنیم باید در حوزه فرهنگی و ورزشی بیشتر فعالیت کنیم تا این دو حوزه در خدمت حوزه اجتماعی قرار گیرند.

معاون وزیر کار ادامه داد: 207 مجموعه ورزشی از محل ردیف بودجه ای که قانونگذار پیش بینی کرده راه اندازی کردیم زیرا ورزش در سلامت و نشاط نقش اساسی دارد و باعث کاهش فشار روانی ناشی از کار می شود. 

او عنوان کرد: 38 پروژه در این خصوص تا پایان دولت افتتاح می شود. 

صادقی فر گفت: در حوزه خشونت مواد مخدر ومشروبات الکلی، نشاط اجتماعی و... کارهای پژوهشی انجام دادیم و امروز به بحث روانشناسی آن خواهیم پرداخت.

معاون وزیر کار تصریح کرد: نتایج مطالعات انجام گرفته در حوزه سلامت کارگران حاکی از آن است که حداقل در یک دهه گذشته سلامت کارگران  در بیماری های غیرواگیر، حوادث شغلی، اختلالات روانی و آسیب های اجتماعی متاسفانه رو به بهبود نبوده است. 

او افزود: امروزه اهمیت پیشگیری و تقدم آن بر درمان بر هیچ فردی پوشیده نیست و متخصصان و عموم مردم برام اتفاق نظر دارند که پیشگیری بهتر از درمان است و برنامه های پیشگیری باید به گونه ای تهیه شوند که عوامل حفاظت کننده را تقویت کنند و عوامل خطر را تغییر یا کاهش دهند. 

معاون وزیر کار خاطرنشان کرد: اختلالات روان شناختی در جامعه کار و تولید به عنوان مهم ترین شاخص می‌تواند هرنوع محیط کاری اعم از محیط های دولتی، صنعتی، خدماتی و خصوصی را تهدید کند اولویت این حوزه معاونت، ارتقا بهداشت و سلامت روان در محیط های کارگری است. 

او افزود: باتوجه با پیمایش انجام شده در حوزه معاونت نتایج نشان می‌دهد استان های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و زنجان بدترین وضعیت سلامت روانی را دارند و در این وضعیت خوشبینانه ترین حالت بیش از 33 درصد از کارگران دچار مشکلات روانی می‌باشند. 

صادقی فر گفت: برحسب نوع کار، نتایج مطالعه نشان می‌دهد که کارگران ماهر و ساده بیش از دیگر کارکنان مراکز صنعتی و تولیدی کشور درگیر مشکلات سلامت روانی هستند. 

او افزود: یکصد و 80 کارگاه کوتاه ده دقیقه ای درحال آماده سازی داریم که به مسائل روانشناسی می‌پردازد و خوشبختانه در حوزه سلامت روان جز مجموعه هایی بودیم که سوت آن را زدیم و قبل از اعلام اخیر وزارت بهداشت درمورد سلامت روان طرح هایی در این زمینه تدوین کردیم. 

معاون وزیر کار گفت: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی 450 میلیون نفر در دنیا از اختلالات روانی رنج می برند و یک چهارم آنها به یکی از اختلالات روانی دچار می شوند که عدد بسیار زیادی است همچنین 15 درصد از معلولیت های انسانی مربوط به بیماری های روانی است و افسردگی بخشی عظیمی هز آن ره در بر می‌گیرد. بنابراین اهمیت جلسه امروز  این است که درک کردند این اتفاق باید سریع تر در کشور کنترل‌ شود.

او افزود : حدود 15 درصد مردان و 30 درصد زنان در کشور از یکی از اختلالات روانی رنج می برند و متاسفانه در خوشبینانه ترین حالت 33 درصد و در بدبینانه ترین حالت  60 درصد کارگران به یکی از اختلالات روانی مبتلا هستند و 25 درصد از این تعداد عصبی هستند یعنی ممکن است وقتی کارفرما میگوید چکش را بده آن را سر کارفرما خرد کنند.

امید است با انعقاد این تفاهم نامه و براساس همکاری و تعاملات سازنده با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در آینده ای نزدیک شاهد توانمندسازی و روانی اجتماعی کارکنان وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جامعه کار و تولید باشیم.


لازم به ذکر است در پایان جلسه معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور تشکیل کمیته 7 نفره برای پیگیری اجرای این تفاهم نامه صادر کرد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!