سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - 2 Mar 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۴:۰۰
کد مطلب: 52434
۲

ویژگی های یک روانشناس حرفه ای برای جلسات درمان چیست ؟

فاطمه سادات زاهدی
ویژگی های یک روانشناس حرفه ای برای جلسات درمان چیست ؟
اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، این روزها پیدا کردن یک روانشناس خوب کار بسیار سخت و وقت گیری است. کافی است در اینترنت یک جستجوی ساده بکنید تا لیستی از صدها روانشناس را ببینید که همگی خود را توانمند می‌دانند و برخی از آنها معتقدند بهترین دکتر روانشناس در تهران، ایران و حتی جهان هستند  (معمولا کسی نمی گوید ماست من ترش است)!! و متاسفانه در جامعه ما هم بازار دروغ بسیار رونق دارد.
 
این روزها تعداد روانشناس ها و مشاوران بدون نظارت کافی رو به افزایش است و در کنار این افزایش افرادی هم سو استفاده گر که صرفاً سخنران و شو من های خوبی هستند نیز جولان می‌دهند و با ترفندهای فن بیان و اصول سخن وری سعی بر کسب درآمد با جعل عنوان روانشناس را دارند. در انتخاب روانشناس و مشاور دقت کنید تا به جای رسیدن به آرامش روان، آسیب مضاعف به خود وارد نکنید.
در زیر به چند عامل بسیار مهم در انتخاب یک روانشناس حرفه ای و اخلاقی اشاره می‌کنیم.


1-فردی به عنوان روانشناس حرفه ای و اخلاقی شناخته می‌شود که از نظر علمی صلاحیت لازم را داشته باشد. حتماً  در مورد رزومه تحصیلی و علمی روانشناس و مشاور خود تحقیق کنید و روانشناس  هم موظف است اطلاعاتی از رزومه خود در اختیار شما به عنوان مراجع قرار دهد.

2-صرف داشتن مدرک تحصیلی برای کار درمانی کافی نیست و روانشناس یا مشاور باید مجوز یا پروانه اشتغال از سازمان های ذی صلاح را داشته باشند. در ایران سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران مسئول اصلی صدور مجوز اشتغال برای روانشناسان و مشاوران می‌باشد.

3-روانشناس خوب تنها در حیطه ای که آموزش دیده و تجربه کسب کرده است کار می‌کند و در صورت نیاز مراجع به راحتی او را  ارجاع می‌دهد ، زیرا به دلیل گستردگی مسائل روانشناختی، هیچ روانشناسی نیست که بر تمام حوزه ها و اختلالات روانشناسی تسلط کامل داشته باشد.

4- روانشناس خوب پایبند به اصول اخلاقی و رازداری است. با مراجع رابطه ای خارج از رابطه درمانی برقرار نمی‌کند، به حقوق و شأن مراجع احترام می‌گذارد، اراده و خواست مراجع را  برای ادامه دادن یا ندادن جلسات به رسمیت می‌شمارد و رفاه مراجع در اولویت کار او قرار دارد.

5-روانشناس خوب به تفاوت های فرهنگی و قومیتی مراجع احترام گذاشته و بین مراجعین با نژادها، قومیت ها،طبقات اجتماعی و مذاهب مختلف تبعیض قرار نمی‌دهد.

6-روانشناس خوب به این مسأله واقف است که جلسه درمان متعلق به مراجع است و امور شخصی خود را وارد جلسه درمان نمی‌کند، درباره مسائل خودش صحبت نمی‌کند، از واکنش های خود به مشکلات مراجع آگاه است و می‌تواند احساسات و افکار خود را در جلسه درمان مدیریت کند.

7- روانشناس خوب خودش را همه چیز دان نمی‌داند و همیشه به دنبال افزایش دانش و مهارت های خود است.

8-لزوماً هر روانشناس و مشاوری که پرآوازه تر هست، بهتر حرف می‌زند و سخنورتر است، روانشناس خوبی نیست.

رواندرمانی فرایندی طولانی و پرهزینه است، پس در انتخاب روانشناس و مشاور به تمامی موارد ذکر شده توجه لازم را داشته باشید.
 
مرجع : خبرگزاری دانا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سکوت، قاتل خاموش زندگی‌مشترک
قم، شادترین استان کشور+جدول
کرونا با روانمان چه کرد؟
چرا کمال‌ گرایی، آدم را بیچاره می‌کند؟
روانشناسی زرد دکانی برای کسب سود از رنج دیگران
نسبت به هویت جنسی پسرم نگرانم
با افراد مغرور و خودشیفته این گونه رفتار کنید
چند روش مؤثر برای غلبه بر اضطراب و افسردگی
ما خشمگینیم و عضو شبکه‌های اجتماعی!
تربیت بچه حرف‌ گوش‌کن بدون دعوا و قشقرق
برنامه های کلی پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان در مدرسه
چه بر سر سلامت روان کودکانی می آید که تصاویرشان دست به دست میگردد؟
بادها می وزند، عده ای در مقابل آن دیوار می سازند و تعدادی آسیاب به پا می کنند