يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - 18 Apr 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۵:۱۷
کد مطلب: 52583
۱

چرا زنان بیشتر از مردان احساس سرما می کنند؟

چرا زنان بیشتر از مردان احساس سرما می کنند؟
تقریبا همه ما تجربه مواجه شدن با افرادی را داشته ایم که به اصلاح سرمایی بوده و بیشتر احساس سرما می کنند. در این میان گفته می شود زنان بیشتر از مردان در برابر سرما ضعیف بوده و آن را احساس می کنند. در دنیای علم، نظریه های زیادی در این مورد وجود دارد و مطالعات زیادی انجام شده است تا به بررسی این موضوع بپردازد که چرا برخی از افراد دما را متفاوت احساس می کنند.

بررسی های انجام شده نشان دهنده وجود قدرت مقاومت متفاوت بین افراد در برابر سرما و گرما است ،اما اینجا سوالی مطرح می شود که آیا ارتباطی بین جنسیت و احساس سرما وجود دارد یا این موضوع ربطی به جنسیت ندارد؟

برخی مطالعات انجام شده، ادعا می کنند زنان نسبت به مردان بیشتر احساس سرما می کنند. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۵ میلادی، یک مطالعه گسترده توسط دو دانشمند هلندی انجام شده و در آن گزارش شده که زنان در دمایی ۲/۵ درجه سانتیگراد گرم تر نسبت به مردان راحت ترهستند.

اما تعداد نمونه جامعه مطالعاتی آن ها کم بوده و مطالعات دیگر این اختلاف را پیدا نکرده اند. در مجموع می توان از این پژوهش ها نتیجه گیری کرد که به طور کلی رابطه ای بین جنسیت و تفاوت در احساس درجه حرارت هوا وجود ندارد. البته این تحقیقات مانع از این نشده است که کماکان گروهی در پی پاسخ به این سوال باشند که چرا زنان ممکن است احساس سرمای بیشتری نسبت به مردان کنند؟

برخی معتقد هستند که رگ های خونی زنان احتمالاً به دلیل داشتن استروژن بیشتر، در واکنش به سرما، زودتر و برای مدت طولانی تری بسته شده و بنابراین زنان بیشتر احساس سرما می کنند. برخی دیگر ادعا می کنند که بدن زنان گرمای کمتری تولید می کنند، زیرا میزان متابولیسم (میزان مصرف انرژی در واحد زمان) کمتری دارند.

نظریه دیگر در رابطه با موضوع فوق، این است که چربی بدن زنان بیشتر از مردان است و این باعث عایق بندی پوست آنها می شود بنابراین دمای پوست آنها کمتر است و بیشتر سرما را حس می کنند. در نهایت باید پذیرفت هیچ یک از این شواهد کاملاً قانع کننده نیستند. در حقیقت این مسئله را می توان با شواهدی توضیح داد که اصلا به ساختار بدن و سیستم یا ارگان های داخلی آن مرتبط نیست.

به اعتقاد دانشمندان، دلیل واقعی این است که زنان معمولا لباس سبک تر یا کمتری به نسبت مردان می پوشند بنابراین بیشتر احساس سرما کرده و دمای محیط بالاتری را نسبت به مردان ترجیح می دهند.


مترجم: فاطمه کردی
منبع: سیناپرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

بکش، اما تحقیر نکن / خرده‌پرخاشگری چیست؟
"شیوه فرزندپروری"؛ پیش‌بینی‌کننده آمادگی به اعتیاد نوجوانان
فرمول جادویی تقویت سیستم ایمنی: ورزش، تغذیه و خواب
پایان دادن به نگرانی‌ها و به دست آوردن کنترل زندگی
روزه‌داری باعث از بین رفتن سلول‌های معیوب و سرطانی می شود
پیامدهای رابطه با زن یا مرد متأهل
شوهرم به زن دیگری فکر می کند!
۱۴ عادت منفی برای زبان بدن که باید همین امروز کنار بگذارید
نگاهی به عملکرد جلسات مشاوره پیش از طلاق
دلایل بروز اختلال پرخوری در زنان
افسردگی پنهان؛ کرونا با روان ما چه کرد؟!
مراحل تحول روانی از دیدگاه پیاژه
کلمات بیش از آنچه که شما تصور می کنید تاثیر گذارند. همیشه پیش از صحبت کردن فکر کنید.