چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۲۳:۳۶
کد مطلب: 52661
۲

تست نئو یا پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO

تست نئو یا پرسشنامه شخصیتی پنج عاملی NEO
چطور تست نئو به وجود آمد؟
در سال 1961، دو محقق نیروی هوایی آمریکا به اسامی ارنست توپز و ریموند کریستال ایده ای را پایه ریزی کردند که توانست نحوه ارزیابی کاندیداهای شغلی را متحول کند. متاسفانه، ایده آن ها تا دو دهه بعد یعنی دهه 80 میلادی با توجه لازم همراه نشد در اوایل 1980 پال کاستا جونیور به همراه رابرت آر مک کری تست روانشناسی به نام NEO-I که نام اختصاری Neuroticism-Extraversion-Openness Inventory بود را ارائه کردند که فقط سه عامل از پنج عامل بزرگ شخصیت را می‌سنجید. در سال 1985 این دو محقق آزمون سنجش نئو را کامل کردند و با نام (NEO Personality Inventory (NEO-PI انتشار دادند. در سال 1990 این دو محقق تست‌های گذشته را ویرایش کردند و نسخه نهایی تست نئو را با نام Revised NEO Personality Inventory یا NEO PI-R ارائه دادند. در نظریه این دو محقق تحت عنوان ویژگی های مدل شخصیتی پنج عاملی، پنج شخصیت اصلی انسانی در نظر گرفته می‌شود که دلیل علت رفتار افراد در محیط کار یا خانه یا اجتماع است.

آزمون نئو از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟
نسخهٔ اولیهٔ تست نئو در سال ۱۹۷۸ در کتاب مک‌کری و کاستا منتشر شد و بعد از آن سه بار بازنگری شد. از آن زمان تاکنون نسخه‌های مختلفی از این تست تهیه شده است.  

 
تست شخصیت شناسی نئو با نام تست شخصیت Big Five یا پنج عامل بزرگ شخصیت شناخته می‌شود . تحلیل تست نئو اطلاعات زیادی را از شخصیت افراد در اختیار قرار میدهد. این تست قادر است از موارد روانشناختی مانند افسردگی تا مواردی مانند شایستگی و نظم و ترتیب را در افراد مورد سنجش قرار دهد. به علت همین طیف گسترده سنجشی که دارد، بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است و از آن برای مقاصد مختلف استفاده می شود. تست نئو چون در یکی از زیر عامل هایش افسردگی را هم مورد سنجش قرار میدهد، گاهی با نام تست افسردگی هم شناخته می‌شود. 

 
تست نئو چیست؟
پرسشنامه تست نئو یا 5 عاملی شخصیت ابعاد متنوعی را از شخصیت افراد مورد بررسی قرار میدهد. این تست شخصیت شناسی قدرتمند قادر است پنج فاکتور اصلی مهم شخصیت انسان را شامل برونگرایی ، روان نژندی، وجدانی بودن، گشودگی، توافق پذیری را در فرد بررسی کند.

دو فرم مختلف از تست نئو وجود دارد که فرم بلند با نام NEO-PIR شناخته می شود و 240 سوالی است که علاوه بر 5 عامل اصلی بالغ بر 55 بعد شخصیتی زیر مجموعه آن را در افراد مورد بررسی قرار دهد. فرم کوتاه آن که با نام NEO-FFI است 60 سوالی است که فقط 5 عامل اصلی را می سنجد. 

مدت زمان اجرا: آزمون نئو ۲۴۰ سوالی را حدودا در ۴۵ دقیقه تا یک ساعت و آزمون نئو ۶۰ سوالی در حدود ربع ساعت میشه انجام داد.


انجام تست شخصیت شناسی نئو چه کمکی به ما می کند؟
 نمراتی که شما در تست نئو کسب می‌کنید در پنج طیف از خیلی نامطلوب تا خیلی مطلوب گزارش می‌شود. خودشناسی که با انجام تست نئو ایجاد میشود بسیار دقیق و کامل است. تست نئو با اهدافی مانند روان درمانی و سنجش شایستگی های شغلی نیز به کار می‌رود.
له پیشنهادی :نگاهی به روانشناسی رفتاری و تاریخچه‌ی آن

تست نئو چه مواردی را اندازه گیری می‌کند؟
تا اینجا تا حدودی با اینکه تست نئو چه کاربردهایی دارد آشنا شدیم. حالا وقت آن رسیده تا ببینیم تست نئو دقیقا چه مواردی را در افراد ارزیابی می‌کند؟
سوالات تست نئو را می‌توان به انواع مختلفی طبقه بندی و بررسی کرد. اینجا به یکی از متداول‌ترین شیوه‌های تقسیم بندی سوالات برحسب ویژگی‌های قابل اندازه‌گیری می‌پردازیم:
عوامل اصلی و فرعی شخصیت: ویژگی‌ها و اختلال‌هایی مانند افسردگی و اضطراب، خشم، احساس گناه، حساسیت، تمایل به بودن در میان جمع، هیجان خواهی، اعتماد به دیگران، ساده زیستی، وظیفه شناسی و تلاش برای موفقیت در این گروه قرار می‌گیرند و با کمک دسته‌ای از سوالات بررسی می‌شوند.

عوامل ترکیبی: سبک زندگی و میزان توجه به سلامتی، مکانیسم‌های دفاعی متداول، روش‌های متداول کنترل خشم، شیوه تعاملات و همچنین شیوه یادگیری از جمله مواردی هستند که در این دسته بررسی می‌شوند. همان‌طور که می‌بینید در اغلب مثال‌ها ویژگی‌های اصلی و فردی بر روی ویژگی‌های ترکیبی و شیوه برخورد ما تاثیر دارند.
       مهارت‌های ارتباطی: انواع مهارت‌های ارتباط چه به صورت فردی و چه به صورت بین فردی در این دسته بررسی می‌شوند.
شاخصه‌های شغلی: این بخش بیشتر از سایر موارد به مسائل کاری و شغلی توجه می‌کند. عواملی مانند هوش هیجانی، مهارت‌های ارتباطی، رضایت شغلی، عملکرد شغلی، شیوه تعامل گروهی در این گروه ارزیابی می‌شوند و توجه بیشتری را در سازمان‌ها به خود جلب می‌کنند.

شاخصه‌های آموزشی: در این بخش میزان تمایل شما به یادگیری مسائل جدید و همچنین میزان آموزش پذیری ارزیابی می‌شود.

عوامل مدیریتی: سوالات این دسته به سازمان‌ها کمک می‌کنند تا مدیرانی مناسب برای خود انتخاب کنند. توانایی مدیریت زمان، مهارت‌های مدیریتی و ارتباطی و همچنین تمایل به نوآوری و خلق چیزی جدید در این بخش اندازه‌گیری می‌شود.
 
تست شخصیت شناسی نئو چه چیزی را در افراد می سنجد؟
تست شخصیت شناسی نئو قادر است موارد زیر را در افراد مورد سنجش قرار دهد. این گستردگی سنجش فقط در تست نئو با گزارش کامل امکان پذیر است.

کاربرد تست NEO-PIR در شخصیت شناسی چیست؟
تست نئو با گزارش کامل کاربردهای فراوانی دارد. از جمله این کاربرد ها استفاده در روانشناسی و منابع انسانی است. از دیگر کاربردها می‌توان به روانشناسی اجتماعی، بازاریابی، تحقیقات بازار اشاره نمود. 

1. کاربرد تست نئو NEO-PIR در روانشناسی : تست نئو با گزارش کامل به علت اعتبار و دقت زیاد آن برای حوزه های روانشناسی استفاده می‌شود. 

2. کاربرد تست نئو NEO-PIR در منابع انسانی سازمان‌ها : تست نئو با گزارش کامل یکی از پرکاربردترین آزمون‌ها در استخدام و جانشین پروری کارکنان در زمینه انتخاب شایسته افراد است که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه مدیریت منابع انسانی سازمانهای بزرگ و کوچک قرار گرفته است. تست نئو با گزارش کامل این قدرت را دارد تا بتواند برای سازمان ها پیش بینی عملکرد شغلی را نیز انجام دهد. بدین معنا که فرد آیا میتواند خروجی های مورد انتظار را برای سازمان به ارمغان بیاورد یا خیر؟ از طرفی با توجه به گزارش‌های ترکیبی عواملی از قبیل افسردگی توانایی های مدیریتی و ... تا هوش هیجانی عمومی را نیز میتواند گزارش دهد که از این رو کاربرد آن بسیار فراگیر شده است.

هدف عمده تست روانشناسی نئو بررسی ویژگی­های سالم شخصیت است و در مشاوره قبل از ازدواج، استخدام، شناخت فردی و شناخت نقاط ضعف و قوت خود، رشد حرفه ای و عملکرد شغلی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکاتی درباره تحلیل تست نئو NEO-PIR
تست نئو مانند دیگر تست های شخصیت شناسی نیست که بتوان آن را به راحتی تحلیل کرد. چند مورد در باره تحلیل تست نئوبا گزارش کامل باید در نظر گرفته شود. اول اینکه از نرم افزار مطمئنی برای انجام این تست استفاده کنید. زیرا نمرات افراد باید در ضریب هنجار آن جامعه نرمال سازی شده باشند در غیر این صورت نمرات بدست آمده معنی دار نیستند. دوم اینکه تست نئو در مورد افراد قضاوتی ندارد.

هر فرد با توجه به نمراتی که بدست می‌آورد و موقعیت شغلی و یا زندگی ای که دارد باید در نظر گرفته شود. نمراتی که افراد کسب می‌کنند با توجه به جنسیت آن ها اعلام می‌شود. تست نئو برای زنان و مردان نتایج متفاوتی را اعلام می‌کند تفسیر کامل آزمون نئو با کاربرد استخدام و نگهداشت پرسنل در سایت تست و تایپ در اختیار شما قرار دارد. تست پنج عامل بزرگ شخصیت یا همان تست نئو با گزارش کامل (نسخه 240 سوالی ) به صورت آنلاین در سایت تست و تایپ در اختیار کاربران می‌باشد.


تست نئو چه اطلاعاتی به ما می دهد؟
1. آزمون نئو با گزارش کامل می تواند سلامت روان فرد را بسنجد.
2. تست نئو با گزارش کامل می تواند میزان برونگرایی فرد را به ما در حوزه های مختلف نشان دهد.
3. آزمون نئو با گزارش کامل این امکان را به ما می دهد انعطاف پذیری فرد را نسبت به تغییرات محیطی بسنجیم.
4. تست نئو با گزارش کامل میزان مسئولیت پذیری و شایستگی فرد را به ما نشان می دهد.
5. آزمون نئو با گزارش کامل میزان کار تیمی و توافق فرد با دیگران را برای ما روشن می کند.

علاوه بر موارد بالا که خود جزئیات زیادی دارد، میتوانیم میزان بهره‌وری سازمانی و توانایی های مدیریتی و آموزش پذیری فرد را هم مورد سنجش قرار دهیم. به‌صورت کلی مدل پنج عاملی شخصیت امکان تطابق شغل و شخصیت را با دقت زیاد فراهم می‌آورد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات معتبر جهانی در حوزه روانشناسی صنعتی و سازمانی و منابع انسانی که در پایگاه داده های معتبر مانند السیور ایندکس شده اند مراجعه بفرمایید. 

پنج عامل اصلی شخصیت که در تست نئو مورد بررسی قرار می گیرند، کدامند؟
تست نئو (NEO) چه چیزهایی را بررسی می‌کند؟
1. روان رنجور خویی (N)
2. برون‌گرایی (E)
3. گشودگی نسبت به تجربیات جدید (O)
4. تست نئو (NEO) | موافق بودن (A)
5. وظیفه شناسی (C)

پنج عامل شخصیت مورد سنجش در تست نئو عبارتند از:
1.شاخص روان آزردگی (Neuroticism) در تست نئو
از جمله ابعاد گسترده شخصیت، مقایسه سازگاری، ثبات عاطفی فرد با ناسازگاری و عصبیت یا روان آزردگی است. داشتن احساسات منفی مانند غم، برانگیختگی، خشم، احساس گناه، احساس کلافگی دائمی ، مبنای این شاخص را تشکیل می‌دهند. از آنجا که هیجان مخرب در سازگاری فرد و محیط تاثیر دارد، در زن و مردی که دارای نمره بالا در این شاخص باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که دارای باورهای غیر منطقی باشند. قدرت کمتری در کنترل تکانه‌ها Impulses داشته باشند و میزان سازش ضعیف تری با دیگران و شرایط استرس زایی را نشان دهند.

2.شاخص برون گرایی (Extraversion) در تست نئو
برون‌گراها افرادی اجتماعی هستند. این گونه افراد دوستدار دیگران بوده و تمایل به شرکت در اجتماعات و مهمانی دارند. در عمل قاطع، فعال و حراف یا اهل گفتگو هستند. هیجان و تحرک را دوست دارند و به موفقیت در آینده امیدوارند. در مقابل برون گرایان که به روشنی قابل توصیف هستند، درون‌گرایان را نمی‌توان به سادگی توصیف کرد. در برخی جوانب، درون گرایی رامی‌توان با نبود ویژگی‌های برون‌گرایی توصیف نمود. درون‌گرایان افرادی محافظه کار، مستقل و تکرو هستند. ولی به هیچ وجه تنبل، کند یا دوست نداشتنی نیستند. درون‌گرایان معمولاً تنها هستند. البته این مطلب به معنای آن نیست که اضطراب اجتماعی دارند. درون‌گرایان کنجکاو هستند و علاقه زیادی نیز به پژوهش دارند. ( درون‌گرایی به هیچ وجه معادل خجالتی بودن یا عدم اعتماد به نفس نیست و این صفات ربطی به درونگرایی و برونگرایی ندارند.) 

3.شاخص گشودگی (Openness to Experience) در تست نئو
مقیاس‌ گشودگی یا تجربه پذیری اگر بالا باشد، نشان می‌دهد که فرد زندگی سرشار از تجربه را دوست دارد و در باروری تجارب درونی و دنیای پیرامون کنجکاو است. این افراد طالب لذت بردن از نظریه‌های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف هستند و در مقایسه با افراد بسته، احساسات مثبت و منفی فراوانی دارند. معمولاً این شاخص ارتباط مثبتی با هوش دارد و افراد دارای تحصیلات بالاتر در این شاخص نمره بیشتری کسب می‌کنند. مردان و زنان دارای نمرات پایین در این شاخص کسانی هستند که در رفتار، متعارف و در ظاهر، محافظه‌کار به نظر می‌رسند. این افراد موضوعات رایج را بهتر از موارد غیر مرسوم می‌پسندند.

4.شاخص موافق بودن (Agreeableness) در تست نئو
فرد موافق، نوع‌دوست است. با دیگران احساس همدردی می‌کند و مشتاق کمک به آنها است و اعتقاد دارد که دیگران نیز با او همین رابطه را دارند. در مقابل شخص نا موافق یا مخالف، خود محور بوده و به قصد و نیت دیگران مظنون است و بیشتر از اینکه همکاری کند اهل رقابت است. به نظر می‌رسد که این شاخص به سمت جنبه‌های مثبت اجتماعی و سلامت روانی بیشتر سوق دارد. افراد موافق، محبوب‌تر از افراد مخالف هستند. با توجه به اینکه دفاع از حق فردی اولویت دارد، اما داشتن ویژگی موافق بودن همیشه خوب نیست. هیچ یک از دو قطب این شاخص دارای منزلت اجتماعی برتر نیستند. همچنین نمی‌توانیم بگوییم کدام گروه از کسانی که در قطب‌های این شاخص قرار می‌گیرند، سلامت روانی بهتری دارند. نمره پایین در این شاخص معمولاً با ویژگی‌های اختلال شخصیت ، خودشیفته ، ضد اجتماعی و پارانوئید همراه است. در حالی که نمره بالا با اختلال شخصیت وابسته همراهی دارد.(کاستا ومک کرا 1990).


5.شاخص وظیفه شناسی یا با وجدان بودن (Conscientiousness) در تست نئو
برخی این شاخص را تمایل به موفقیت نامیده‌اند. فرد با وجدان، دارای هدف و خواست‌های قوی و مشخص است. در جنبه‌های مثبت این شاخص، افراد دارای نمره‌های بالا در زمینه‌های حرفه‌ای و دانشگاهی افراد موفقی هستند و در جنبه‌های منفی، نمره‌ی بالا همراه با ویژگی‌های ایرادگیری‌های کسل کننده، وسواس به پاکیزگی و یا فشار فوق العاده به خود در امور کاری و حرفه‌ای دیده می‌شود. افراد دارای نمره بالا در این شاخص افراد‌ی دقیق، وسواسی، وقت شناس و قابل اعتماد هستند. افراد دارای نمره پایین را نباید افرادی فاقد پایبندی به اصول اخلاقی دانست، بلکه این افراد معمولاً دقت کافی را برای انجام کارها از خود نشان نمی‌دهند و در جهت رسیدن به اهداف خود نیز چندان اصراری ندارند و پیگیر نیستند.


اعتبار و روایی آزمون نئو با گزارش کامل
اعتبار دراز مدت تست نئو NEO-PIR مورد ارزیابی قرار گرفته است. یک مطالعه 6 ساله روی مقیاس‌های O ، E ، N ضریب‌های اعتبار مورد قبولی را نشان داده است. ضریب‌های اعتبار دو عامل C و A به فاصله 3 ساله نیز توسط کاستا و مک‌کرا مناسب گزارش شده است. در یک مطالعه 7 ساله از ارزیابی‌هایی که در آن کل تست نئو به کار رفته بود، ضرایب اعتبار مورد قبول برای عوامل اصلی 5 گانه در مردان و زنان به دست آمده است. 

آزمون نئو در ایران هنجاریابی شده است و تست و تایپ بر اساس میانگین‌ها و انحراف معیارهای جامعه ایرانی تحلیل این آزمون را ارائه داده است.

 
پرسشنامه شخصیتی تست NEO (فرم کوتاه)
راهنمای تست نئو: هر کدام از عبارت های زیر را با دقت بخوانید و یکی از گزینه‌های کاملا موافق/ موافق/ بی تفاوت/ کاملا مخالف را انتخاب کنید. امتیاز هر گزینه در جلو آن قرار گرفته است. امتیاز گزینه انتخابی خود را برای هر سوال ثبت کنید.
• توجه داشته باشید که امتیاز هر گزینه در هر سوال متفاوت است. 
  • تشخیص افسردگی
    مناسب برای ازدواج
1- من آدم نگرانی هستم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
2- من دوست دارم همیشه آدم های زیادی دور و برم باشند.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
3- من دوست ندارم وقتم را با خیالبافی هدر بدهم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
4- من سعی می کنم با دیگران خوش رفتار و مودب باشم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
5- من چیزهای خودم را مرتب و پاکیزه نگه می دارم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
6- من اغلب خودم را کمتر از دیگران حس می کنم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
7- من لبخند زدن به دیگران و بیرون رفتن با انها را کار آسانی می دانم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
8- من وقتی روش درست انجام یک کار را پیدا کنم به همان می چسبم و ادامه می دهم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
9- من اغلب با اعضای خانواده بگو نگو دارم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
10- من به خوبی می توانم طوری برنامه ریزی کنم که کارهایم به موقع انجام شوند.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
11- وقتی من زیر بار یک استرس بزرگ هستم بعضی مواقع احساس می کنم دارم از هم می پاشم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
12- من خودم را لزوما آدم امیدواری نمی دانم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
13- نگاه کردن به نظم حاکم بر طبیعت و زیبایی هنرها برای من بسیار جالب است.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
14- بعضی از مردم من را آدم خودخواهی می دانند.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
15- من در کارهایم خیلی با برنامه نیستم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
16- من به ندرت احساس تنهایی و دل افسردگی می کنم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
17- من واقعا از صحبت کردن با دیگران لذت می برم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
18- من معتقدم که اگر به دانشجویان اجازه بدهند که به سخنرانی های بحث بر انگیز و متناقض گوش دهند، آن ها سردرگم و گمراه می شوند.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
19- من بیشتر ترجیح می دهم که با دیگران همکاری کنم تا با آن ها رقابت کنم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
20- من سعی می کنم وظایفی که بر عهده ام هست را با وجدان کار انجام دهم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
21- حس می کنم اغلب اوقات دچار تنش و وحشت زدگی هستم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
22- من ترجیح می دهم در جایی باشم که فعالیت وجود داشته باشد.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
23- خواندن یک شعر تاثیر ناچیزی بر من دارد یا این که اصلا تاثیری ندارد.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
24- معمولا من در مورد مقاصد دیگران بدگمان و عیبجو هستم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
25- من دارای اهداف مشخصی هستم و برای این اهداف برنامه دارم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
26- من بعضی وقت ها کاملا احساس بی ارزشی می کنم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
27- من معمولا ترجیح می دهم کارها را به تنهایی انجام دهم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
28- من معمولا غذاهای جدید و نا آشنا را امتحان می کنم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
29- من عقیده دارم که اکثر مردم اگر به آن ها اجازه داده شود می خواهند از آدم امتیاز به دست آورند.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
30- من قبل از شروع هر کاری وقت زیادی را تلف می کنم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
31- من به ندرت خودم را ترسو یا مضطرب می دانم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)

32- من اغلب احساس می کنم که پر از نیرو و انرژی هستم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
33- من به ندرت متوجه می شوم که احساساتم در محیط های مختلف فرق می کند.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
34- بیشتر مردمانی را که می شناسم مرا دوست دارند.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
35- من برای دستیابی به اهداف خودم سخت تلاش می کنم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
36- اغلب از نحوه برخورد دیگران با من عصبانی می شوم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
37- من آدم بشاش و دارای روحیه بالایی هستم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
38- من معتقدم که برای اخذ تصمیم درباره موضوعات اخلاقی باید به مقامات دینی خودمان اقتدا کنیم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
39- بعضی از افراد فکر می کنند من آدم سرد و حسابگری هستم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
40- وقتی به انجام کاری را متعهد می شوم مردم می توانند همیشه مطمئن باشند که کار را پیگیری می کنم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
41- اغلب وقتی کارها طبق نقشه پیش نمی رود یا اشتباه از آب در می آید احساس دلسردی می کنم و می خواهم آن را نیمه تمام رها کنم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
42- من آدم خوش بینی نیستم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
43- گاهی وقتی که شعری می خوانم یا به یک اثر هنری نگاه می کنم یک حالت یاس یا موجی از برافروختگی را در خودم تجربه می کنم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
44- من در رفتار و نظر خود آدم سخت و بی انعطافی هستم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
45- گاهی آن قدری که خودم می خواهم، قابل اعتماد نیستم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
46- من به ندرت افسرده یا غمگین می شوم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
47- همه زندگی و کارهای من با سرعت طی مسی شوند.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
48- من علاقه ای به تامل و تفکر در مورد ماهیت جهان یا وضعیت انسان ندارم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
49- اغلب سعی می کنم با فکر و با ملاحظه باشم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
50- من آدم سازنده و مولدی هستم که همیشه کارها را به ثمر می رساند.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
51- من اغلب احساس درماندگی می کنم و میل دارم شخص دیگری را مسائلم را حل کند.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
52- من شخص بسیار فعالی هستم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
53- من خیلی کنجکاوم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
54- من اگر اشخاصی را دوست نداشته باشم از آن ها پنهان نمی کنم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
55- به نظر نمی رسد هرگز بتوانم کارهای خود را نظم و ترتیب بدهم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
56- بعضی وقت ها من طوری احساس خجالت می کنم که دلم می خواهد خودم را از دیگران پنهان کنم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
57- من ترجیح می دهم راه خودم را بروم تا اینکه رهبر دیگران باشم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
58- من اغلب از بازی کردن با نظریه ها و افکار انتزاعی لذت می برم.
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
59- اگر نیاز باشد من حاضرم از افراد دیگر برای رسیدن به مقاصد خودم استفاده کنم.
کاملا موافق(1)    موافق (2)    بی تفاوت(3)    مخالف(4)    کاملا مخالف(5)
 
60- من سعی می کنم کارهایم در حد عالی باشد
کاملا موافق(5)    موافق (4)    بی تفاوت(3)    مخالف(2)    کاملا مخالف(1)
 
 
تفسیر تست نئو
تست نئو پنج جنبه از شخصیت شما را می سنجد: پایداری هیجانی تان، برون گرایی یا درون گرایی تان، اشتیاقتان به تجربه های تازه، توافق پذیریتان و مسئولیت پذیریتان. برای همین یک نمره کلی از این تست به دست نمی آید. ۵ نمره به دست می آید که هر کدامشان مربوط به یک عامل شخصیتی شماست. تفسیر ها را که بخوانید دقیق تر دستتان می آید هر کدام از این عوامل شخصیتی چه معنایی دارند.
 
روان نژندی
نمره های سوالات زیر را جمع بزنید.
۱ - ۶ - ۱۱ - ۱۶ - ۲۱ - ۲۶ - ۳۱ - ۳۶ - ۴۱ - ۴۶ - ۵۱ - ۵۶
 
نمره از ۱۲ تا ۲۴: شما آدمی هستید که هیجانتان پایداری دارید. دمدمی مزاج نیستید و اضطراب و افسردگی و استرس را کمتر به خانه ذهنتان راه می دهید.
 
نمره از ۲۴ تا ۴۸: شما گاهی هیجانتان پایدار است و گاهی نه. احتمالا خیلی آدم خوشحال و آرامی نیستید. ولی ناراحت و نا آرام هم نیستید. متوسطید دیگر
 
نمره از ۴۸ تا ۶۰: شما روی هم رفته آدم مضطربی هستید. همیشه زندگیتان با افسردگی، اضطرب و خشم درونی آمیخته است. برای تغییر دادن شخصیت وقت دراز مدتی لازم دارید.
 
برون گرایی – درون گرایی
نمره های سوالات زیر را جمع بزنید.
۲ - ۷ - ۱۲- ۲۷ - ۳۲ - ۳۷ - ۴۲ - ۴۷ - ۵۲ - ۵۷
 
نمره از ۱۲ تا ۲۴: شما آدم درون گرایی هستید. تنهایی را بیشتر دوست دارید. دوست دارید هر کاری را بدون حضور دیگران انجام دهید.
 
نمره از ۲۴ تا ۴۸: شما نه کاملا درون گرا هستید و نه کاملا برون گرا. بعضی وقت ها با جمع بودن را ترجیح ومی دهید و گاهی تنهایی. هر چه نمره تان بالاتر باشد برونگرا ترید.
 
نمره از ۴۸ تا ۶۰: شما آدم برون گرایی هستید. با جمع بدون را دوست دارید. دوست دارید حتی کارهایی را که می شود تنهایی انجام داد با جمع انجام دهید.
 
اشتیاق به تجارب تازه
نمره های سوالات زیر را جمع بزنید.
۳ - ۸ - ۱۳ - ۱۸ - ۲۳ - ۲۸ - ۳۳ - ۳۸ - ۴۳ - ۴۸ - ۵۳ - ۵۸
 
نمره از ۱۲ تا ۲۴: شما آدمی هستید که خیلی با هنر و سفر کردن و چیزهای تازه را تجربه کردن میانه ای ندارید. دوست دارید چیزهای موجودزندگیتان را حفظ کنید. شما محافظه کارید.
 
نمره از ۲۴ تا ۴۸: شما نه کسی هستید که کاملا محافظه کار است و نه از تجربه چیزهای جدید بدتان می آید. گاهی به این و گاهی به آن تمایل دارید.
 
نمره از ۴۸ تا ۶۰: شما عشق سفر هستید. عشق چیزهای جدید. حالا بستگی به علاقه تان دارد از غذاهای جدید گرفته تا داستان های جدید.
 
توافق پذیری
نمره های سوالات زیر را جمع بزنید.
۴ - ۹ - ۱۴ - ۱۹ - ۲۴ - ۲۹ - ۳۴ - ۳۹ - ۴۴ - ۴۹ - ۵۴ - ۵۹
 
نمره از ۱۲ تا ۲۴: شما کسی هستید که خیلی دیگران برایتان مهم نیستند. برای همین گروه های دوستان، گروه های کاری و خانواده خیلی از شما خوششان نمی آید. کلا شما برای زندگی سازگارانه در جمع آفریده نشده اید.
 
نمره از ۲۴ تا ۴۸: شما در بعضی از موارد ترجیح می دهید دیگران را هم در نظر بگیرید و در بعضی موارد نه. احتمالا به موقعیت بستگی دارد. ممکن است در محل کار آدم سازگاری باشید اما در خانه نه.
 
نمره از ۴۸ تا ۶۰: شمات آدم مردم داری هستید. آدمی که دیگران برایتان خیلی مهم هستند. خیلی زیاد. جمع با بودن با شما خیلی حال می کند. چون شما هم هوای جمع را دارید.
 
مسئولیت پذیری
نمره های سوالات زیر را جمع بزنید.
۵ - ۱۰ - ۱۵ - ۲۰ - ۲۵ - ۳۰ - ۳۵ - ۴۰ - ۴۵ - ۵۰ - ۵۵ - ۶۰
 
نمره از ۱۲ تا ۲۴: شما آدم بی مسئولیت و وظیفه نشناسی هستید. معمولا در محل کارتان به خاطر این ویژگیتان مشکل دارید. چندان آدم معتمدی نیستید.
 
نمره از ۲۴ تا ۴۸: هر چه نمره شما بالاتر باشد بیشتر مسئولیت پذیرید. روی هم رفته نه چندان وظیفه شناسید و نه چندان بی وجدان.
 
نمره از ۴۸ تا ۶۰: شما آدم با وجدان، وظیفه شناس و با مسئولیتی هستید. برای همین توی محل کار و جمع خانواده تان روی حرف شما خیلی حساب می‌کنند.


پرسشنامه فرم بلند را می توانید از ستون سمت چپ سایت دانلود کنید
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود