دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - 25 Oct 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ / ۲۲:۰۲
کد مطلب: 52736
۰

افزایش سن اضطراب جدایی در دوران کرونا

افزایش سن اضطراب جدایی در دوران کرونا
پادرا پولادسنج، روانشناس کودک و نوجوان در گفت‌وگو با خبرگزاری آنا، اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشین شدن فرزندان و گاهی والدین شاغل که به علت دورکاری در خانه فعالیت‌های شغلی خود را انجام می‌دهند تعداد مراجعان مشاوره و روان‌درمانی برای مشکلات کودکان و نوجوانان بیشتر شده است.

وی اظهار کرد: مراجعه بیش‌ازپیش والدین به مراکز مشاوره نشان‌دهنده این است که در دوران کرونا درگیری‌های والدین با فرزندان بیشتر شده است؛ درحالی‌که در گذشته مشکلات در این حد نبوده است.


والدین خلق افسرده خود را به نوجوانان انتقال می‌دهند
این روانشناس گفت: مسئله مهم دیگری که در دوران کرونا خانواده‌ها و نوجوانان را تهدید می‌کند سرایت خلقیات است به این معنی که به دلیل مجاورت زیاد، افراد خلق یکدیگر را به هم می‌گیرند و این مسئله در خانواده به دلیل انتقال خلق افسرده والدین به نوجوانان و کودکان تهدیدکننده است.


افزایش سن اضطراب جدایی در دوران کرونا
پولادسنج یکی دیگر از آسیب‌هایی بروز کرونا برای نوجوانان را افزایش اضطراب جدایی برشمرد و گفت: این اضطراب در شرایط عادی در سنین 4 تا 5 سالگی برای کودکان وجود دارد اما در حال حاضر به دلیل مجاورت بیش‌ازاندازه والدین با نوجوانان سن این اضطراب افزایش‌یافته است.

وی افزود: اضطراب جدایی موجب می شود درحالی‌که نوجوانان از به سر بردن مداوم در کنار خانواده لذت نمی‌برند اما درعین‌حال نمی‌توانند به‌راحتی از خانواده جدا شوند و دچار آسیب روانی و عذاب وجدان می‌شوند. درست مثل زمانی که خاری در دست شما فرورفته است و نه می‌توانید آن را خارج کنید و از بودن آن در دست خود احساس رضایت دارید.

این روانشناس ادامه داد: در این حالت فرزندان خود را ملزم می‌دانند والدین را راضی نگه‌ دارند درحالی‌که خود ناراحت هستند و این مساله اضطراب از نوع اضطراب جدایی است و اضطرابی از نوع بیماری نیست.

 تهیه محتواهای آموزشی و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها برای مدیریت این دوران بسیار کمک‌کننده است. ضمن اینکه استفاده از سرگرمی‌های مجازی جدای از همه آسیب‌هایی که فضای مجازی دارد می‌تواند برای کاهش تنش و اصطکاک بین اعضای خانواده اثرگذار باشد.


لزوم اهمیت به بهداشت روانی در دوران کرونا
پولادسنج با اشاره به لزوم اهمیت به بهداشت روحی و روانی هم‌زمان با بهداشت جسمی تأکید کرد: به نظر می‌رسد راهکار در چنین شرایطی این باشد که با رعایت دقیق تمام پروتکل‌های بهداشتی خانواده‌ها اجازه حضور نوجوان در محیط‌های خارج از منزل و جمع‌های دوستانه را بدهند و خود نیز حتی درصورتی‌که به دلیل دورکاری در منزل به سر می‌برند ساعاتی را خارج از خانه سپری کنند تا میزان اصطکاک و آسیب درون خانواده کاهش یابد.

آسیب‌زا بودن حضور مادران شاغل در خانه
وی ادامه داد: آسیب حضور مادران شاغل در منزل به دلیل دورکاری یا تعطیلی در دوران کرونا بیشتر از مادران خانه‌دار است. و اصطکاک این مادران با نوجوانان بیشتر است چراکه مادران خانه‌دار به حضور در منزل عادت دارند و در برابر نوجوانانشان صبورتر هستند اما مادران شاغل به مخصوصاً به دلیل تداخل شرایط کار در زمان دورکاری با فعالیت‌های منزل و مدیریت خانه از صبر کمتری برخوردارند.

پولادسنج تأکید کرد: در زمان دورکاری مادران شاغل در منزل هم‌ فشار روی مادر است و هم نوجوان و این مساله سطح تنش را بیشتر می‌کند.

این روانشناس گفت: در رابطه با رابطه والدین با نوجوانان اصطلاحی به نام بازتاب اصلاحی وجود دارد، به این معنی که مادران شاغل به‌محض مشاهده مشکل اعلام می‌کنند که این مشکل وجود دارد درحالی‌که مادران خانه‌دار صبورتر هستند و مثلاً اگر اتاق نوجوان کثیف است تا بعدازظهر صبر می‌کنند و بعد این مسئله را به نوجوان اطلاع می‌دهند.


لزوم حمایت نهادهای اجتماعی از خانواده‌ها در دوران کرونا
وی در پایان با تأکید بر لزوم حمایت نهادهای اجتماعی از خانواده‌ها و مادران شاغل در دوران کرونا تأکید کرد: تهیه محتواهای آموزشی و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها برای مدیریت این دوران بسیار کمک‌کننده است. ضمن اینکه استفاده از سرگرمی‌های مجازی جدای از همه آسیب‌هایی که فضای مجازی دارد می‌تواند برای کاهش تنش و اصطکاک بین اعضای خانواده اثرگذار باشد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی