پنجشنبه ۳ تير ۱۴۰۰ - 24 Jun 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۴ فروردين ۱۴۰۰ / ۰۱:۱۷
کد مطلب: 52772
۲

مهم ترین فردی که باید به دیدار نوروزی اش بروید کیست؟

فاطمه سادات زاهدی
مهم ترین فردی که باید به دیدار نوروزی اش بروید کیست؟
 آنقدر درگیر دید و بازدیدهای همیشگی، برنامه های تلویزیونی و مسافرت هستیم که این فرد در لیست ما، نفر آخر قرار می‌گیرد و در انتها نیز مانند همیشه فراموش می‌شود. به همین خاطر است که قیصر امین پور سروده است:
دیر گاهی است که اُفتاده ام از خویش به دور! شاید این عید، به دیدارِ خودم هم بروم...!

درست است، مهم ترین فردی که باید به دیدارش برویم و از حالش بپرسیم: خود ما هستیم و امسال در ایام عید نوروز که به خاطر وجود منحوس کرونا فرصت دید و بازدید های حضوری با اقوام نیست چه فرصت غنیمتی است که به دیدار این فرد مهم برویم .

در این نوشتار سعی داریم به چهار نکته کلیدی برای دیدار با خویشتن بپردازیم. برای اینکه این دیدار، دیدار خوبی باشد این چهار نکته را رعایت کنید:

1- وقت ويژه ای را برای وی در نظر بگیرید. سعی کنید در ایام عید زمان خوبی را که سرحال و با انرژی هستید و سرتان شلوغ نیست را برای این دیدار انتخاب کنید. در طول سال که به او سر نزده اید دست کم در ایام عید زمان خوبی را برای وی کنار بگذارید.

2- وقتی به دیدار خودتان رفتید، اجازه دهید اول او حرف بزند. به حرف هایش گوش کنید. او یک سال ، شاید هم بیشتر است که حرف نزده است. بگذارید بیرون بریزد و راحت شود. کلی حرف نگفته و در دل مانده دارد . با حوصله به دغدغه هایش، غرغرهایش، آرزوهایش ، اهدافش و هر آنچه در دلش است گوش کنید.

3-سؤال اولی که از او می پرسید این باشد: چه اهدافی برای سال جدید برای خودت در نظر گرفته ای؟ می‌خواهی در ارتباط های پنج گانه ات (با خدا، با خودت، با خانواده، با جامعه و در نهایت با جهان) چه کنی؟ سر فرصت به حرف هایش گوش کن. چون بعد از دیدار باید بلافاصله آن ها را بنویسی. چقدر خوب است که هنگام گفتن او کاغذ و قلمی کنارت باشد و هرآنچه که گفت یادداشت کنی . قطعاً حرف های مهمی خواهد داشت.

4-وقتی صحبت هایش تمام شد، حالا مورد به مورد درباره اهدافش دقیق تر بپرس. مثلاً بپرس که برای رسیدن فلان هدفی که اشاره کردی، دقیقاً چقدر؟ در چه زمانی؟ چگونه؟ به آن می‌خواهی برسی ؟

نکته: هیچ ایرادی ندارد که گاهی اوقات بلند بلند هم با خود صحبت کنید که گفته اند: "همچو مجنون گفتگو با خویشتن باید مرا . " بگذارید یک روز در سال دیوانه به نظر برسید. اگر دوست داشتید می توانید بنشینید یا اینکه خودتان را به یک پیاده روی و سپس یک فنجان چای دعوت کنید.

مهم این است که در بهترین و شاداب ترین حالت ممکن با خود دیدار کنید. دیدار خوشی را با خویشتن برایتان آرزومندیم.

سال 1400 مبارک.

 
فاطمه سادات زاهدی ، کارشناس ارشد مشاوره
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خانواده درمانی (زوج درمانی)  چیست؟
نگرانی چیست؟
روانشناسی کودک چیست و چرا اهمیت دارد؟
نشخوار فکری چیست؟ راه‏‌های مقابله با آن کدامند؟
عادت های روزمره را چطور تغییر دهیم؟
استرس بالا احتمال "سندرم قلب شکسته" را افزایش می دهد
طلاق در کمین چه کسانی است؟
چرا بیماری‌های ذهنی مطالعه را دشوار می‌کنند؟
پاسخ به پنج سوال کلیدی درباره وسواس
رابطه اثربخش در مشاوره
والدین به تفاوت های ذهنی بچه ها احترام بگذارند
حرف و عمل ما چه زمانی هم‌خوانی دارد
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...