کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

تحقیر ایرانی ها برای ورود به دانشگاه لبنان + عکس

16 مهر 1390 ساعت 15:32


همواره نگرانی از مقوله ای به نام فرار مغزها و رفتن دانشجویان نخبه به کشورهای اروپایی و آمریکایی در میان مردم و مسئولان کشور وجود داشت اما به دیگر این مقوله دیگر موضوعی مهم به نظر نمی رسد زیرا در حال حاضر شاهد آن هستیم که کشورهای همسایه نیز در محلی مناسب برای حضور دانشجویان ایرانی شده است.
به گزارش قاصد، بر هیچ کس پوشیده نیست که یکی از مهمترین دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از انقلاب کسب افتخارات علمی و گسترش تحصیلات عالی در میان تمامی افراد جامعه بوده است. اما از همان ابتدای انقلاب نیز یکی از مهمترین دغدغه های مسئولان خروج دانشجویان نخبه به قصد تحصیل در کشورهای غربی و آمریکایی بود. اگرچه مسئولان همواره برای حل این مشکل تلاش کرده اند اما امروز شاهد آن هستیم علاوه بر این مشکل، مشکل خروج دانشجویان از کشور برای تحصیل در کشورهای همسایه که بیشتر آن ها رقیب جدی ایران در دستیابی به جایگاه برتر علمی منطقه نیز خودنمایی می کند. به طور مثال در حال حاضر بیش از 300 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه های کشور لبنان تحصیل می کنند. در يك هفته اخير ثبت نام چندنفر از دانشجویان متقاضی در کشور لبنان نهايي شده و تعداد زیادی دانشجوی ایرانی نیز متقاضی ثبت نام در دانشگاه های امام اوزاعي، سن ژوزف، دانشگاه آمريكايي بيروت، دانشگاه اسلامي و دانشگاه ملي لبنان هستند. بیشتر ايرانياني كه خواهان ثبت نام در دانشگاههاي لبنان هستند، در حال حاضر مشغول انجام امور اداري، آزمون هاي  كتبي و شفاهي و معادله مدارك تحصيلي خود هستند.    
جالب آن که بیشتر دانشجویانی که به این کشور سفر می کنند متقاضی ثبت نام در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری هستند. بر اساس آمارهای اعلام شده  دانشگاه اسلامي كه متعلق به مجلس اعلاي شيعي لبنان است ومتقاضیان زیادی از ایران دارد در سال تحصيلي جديد تا کنون پنج دانشجوی ایرانی در مقاطع مختلف پذيرش كرده است. پس از این دانشگاه، دانشگاه امام اوزاعي بيشترين دانشجوي ايراني را در خود جای داده و در سال تحصیلی جدید تا کنون سه دانشجویان ایرانی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد جذب کرده است. دانشگاه يسوعيه (سن ژوزف ) که وابسته به کشور فرانسه است و دانشگاه ملي لبنان نیز درمجموع 4 دانشجوي ايراني در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرفته اند.
 
نکته جالب توجه در آمارهای منتشر شده تقاضای بالای دانشجویان برای ورود به دانشگاه های آمریکایی لبنان است که موجب شده مسئولان این دانشگاه نیز از این موضوع سوء استفاده کرده و موجبات سرگردانی و تحقیر دانشجویان ایرانی آن هم در مقاطع عالی را فراهم کرده اند. این که بسیاری از دانشگاه های ایران سطح علمی بالاتری نسبت به بیشتر دانشگاه های منطقه دارند بر هیچ کس پوشیده نیست اما به نظر می رسد لزوم راهکاری از سوی مسئولان برای حل این موضوع ضروری است.  


کد مطلب: 5280

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/5280/تحقیر-ایرانی-ورود-دانشگاه-لبنان-عکس

میگنا
  https://www.migna.ir