چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ - 14 Apr 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۹ فروردين ۱۴۰۰ / ۲۱:۴۲
کد مطلب: 52824
۲

روده ما میزان خِرَد و تنهایی ما را پیش‌بینی می‌کند!

روده ما میزان خِرَد و تنهایی ما را پیش‌بینی می‌کند!
به گزارش آی‌ای، عقل و خرد صفتی است که همگان به دنبال دست یافتن به آن هستند تا آرامش و آسایش را در زندگی با آن تجربه کنند. در حقیقت مطالعات نشان داده است که کمتر خردمند بودن با احساس تنهایی بیشتر در ارتباط است، اما چه می‌شود اگر خرد و تنهایی در واقع با صفات جسمی انسان مانند میکروب‌های موجود در روده ما در ارتباط باشد؟

در یک مطالعه جدید منتشر شده در مجله Frontiers in Psychiatry ، دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه "کالیفرنیا" گزارش کردند که ممکن است ارتباطی بین خرد، تنهایی و تنوع میکروبی در روده پیدا کرده باشند.

"تانیا انگوین" سرپرست این مطالعه و استادیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی "کالیفرنیا سن دیگو" در بیانیه‌ای گفت: ما دریافتیم که احساس تنهایی کمتر و سطح بالاتر خرد، عطوفت، حمایت اجتماعی و تعامل با غنای فیلوژنتیک بیشتر و تنوع میکروبیوم روده در ارتباط است.

این تحقیق ۸۷ شرکت کننده از ۲۸ تا ۹۷ ساله را مورد ارزیابی قرار داد که گزارش‌های خودآزمایی راجع به تنهایی، خرد، عطوفت، حمایت اجتماعی و تعامل اجتماعی را گزارش کردند. محققان همچنین میکروبیوتای روده شرکت کنندگان را از طریق نمونه‌های مدفوع آنها تجزیه و تحلیل کردند.

اگرچه مکانیزم‌هایی که ممکن است تنهایی، شفقت یا عطوفت و خرد را با تنوع میکروبی روده مرتبط کند، هنوز ناشناخته است، اما محققان دریافتند که کاهش تنوع میکروبی با بدتر شدن سلامت جسمی و روانی فرد مرتبط است. اگرچه هنوز مشخص نیست که ابتدا کدام یک رخ می‌دهد.

محققان می‌گویند: ممکن است که تنهایی منجر به کاهش پایداری میکروبیوم روده و در نتیجه کاهش مقاومت و انعطاف پذیری در برابر اختلالات مربوط به استرس شود که منجر به اثرات فیزیولوژیکی مانند التهاب سیستمیک می‌شود.

محققان افزودند: جوامع باکتریایی با تنوع کم ممکن است بیماری آشکار در پی نداشته باشند، اما ممکن است برای پیشگیری از بیماری‌ها کمتر از حد مطلوب باشند. بنابراین افراد تنها ممکن است بدین واسطه مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف باشند.

محققان همچنین اشاره کردند که برای نتیجه گیری مشخص از این رابطه به اطلاعات بیشتری از جمله شبکه‌های اجتماعی افراد، رژیم غذایی و درجه انزوای اجتماعی عینی نیاز دارند، اما مطمئناً بین خرد، تنهایی و روده رابطه‌ای وجود دارد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

افسردگی پنهان؛ کرونا با روان ما چه کرد؟!
مراحل تحول روانی از دیدگاه پیاژه
چرا نباید از خواب‌های بدمان بترسیم؟
شعار و روز شمار هفته سلامت ۱۴۰۰ اعلام شد
افرادی که دارای این سه عادت کلامی هستند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند
کووید ۱۹، تهدیدی برای سلامت اجتماعی و روانی جامعه است
رمزگشایی ایموجی ها از شخصیت انسان‌ها
شایع‌ترین مشکلات روان‌تنی در کشور و تاثیر آن بر جسم انسان
سوالهای پدر دختر از داماد چه چیزهایی است؟
۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام
اهداف سال جدید من
10 ویژگی‌ مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند!
در نهان به آنان دل می بندیم ؛ که دوستمان ندارند و در آشکار از آنان که دوستمان دارند غافلیم شاید این است دلیل تنهایی ما... دکتر علی شریعتی