پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - 15 Apr 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ / ۰۳:۵۴
کد مطلب: 52876
۳

مراجعه به روانشناس عیب نیست!/ بی تفاوتی برخی والدین نسبت به رفتارهای پرخاشگرانه کودکان

مراجعه به روانشناس عیب نیست!/ بی تفاوتی برخی والدین نسبت به رفتارهای پرخاشگرانه کودکان
حمیده جعفری در گفت و گو با خبرنگار صبح زاگرس، در خصوص رفتار والدین با فرزندان و ارائه راهکارهای پیشگیری از رفتارهای زننده و پرخاشگرانه آنان گفت: امروزه تغییر در سبک زندگی آحاد جامعه و فشارهای های شدید روحی و روانی ناشی از مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آسیب های ناشی از آن بر تک تک اعضای خانواده تاثیرگذار است و همین مشکلات و آسیب ها دامنه صبر و تحمل اعضای خانواده ها را کمتر کرده است.
 
رفتارهای نسنجیده و گاها آغشته با غضب و تندی والدین باعث بروز برخی رفتارهای پرخاشگرانه از سوی فرزندان را به دنبال دارد که بیشتر آن ناشی از عدم کنترل خشم در مواجه با رفتار زننده فرزندان است.

عدم برقراری ارتباط درست با فزندان و عدم شناخت کامل از روحیات و نیازسنجی فرزندان توسط برخی والدین که گاها نیز مشاهده شده است که حتی به این نیازها که عاطفی، روحی، روانی و مالی و سایر حوزه ها است کاملا بی تفاوت و یا نا آگاه هستند.

نبود رابطه صمیمی و عاطفی در بین اعضای خانواده و گاها نیز تفاوت قائل شدن بین فرزندان و بی احترامی در برخورد با سایر فرزندان نسبت به همدیگر از دلایل عمده این پرخاشگری ها است.

جعفری گفت: اختلال نافرمانی و برخوردهای نسنجیده در هنگام بروز یک اشتباه از سوی فرزند می تواند زمینه ساز حرکت به سمت پرخاشگری فرزندان باشد که متاسفانه برخی از والدین نسبت به آن کاملا بی تفاوت هستند.

ارتقای سطح کمی و کیفی رفتار والدین و افزایش محبت بین سایر فرزندان، نگاه مساوی در محبت به فرزندان و شناسایی و رفع نیازمندی های فرزندان به سهم مساوی با حفظ اولویت ها می توانید راهکاری برای کاهش این پرخاشگری ها باشد.

تشویق و ترغیب فرزندان در بین سایر اعضای فامیل و توجه به نیازها، پرهیز از تحقیر و تمسخر فرزند در خانه و محیط های خانوادگی، درآغوش کشیدن و به کار بردن کلمات محبت آمیز و تحریک کننده محبتی، بیان علاقه خود نسبت به فرزند و بلعکس، بیان عواقب خطرناک رفتارهای پرخاشگرایانه و تذکر به فرزند در خصوص پیامدهای ناشی از این پرخاشگری، پرهیز از داد زدن و دعوا کردن برای اقدامات خشمگینی که انجام می دهد تا زمان بهبودی کامل می تواند بر کاهش دامنه پرخاشگری فرزندان تاثیرگذار باشد.

جعفری گفت: یکی از مهمترین چالش های که امروز در تمام خانواده ها با آن مواجه هستیم عدم مراجعه به روانشاسان در این حوزه است که باید این را خوب بدانیم که وقتی دچار یک سرماخوردگی می شویم برای درمان به پزشک متخصص مراجعه می کنیم تا سلامت جسم خود و فرزندان را تامین کنیم ولی وقتی فرزندما به لحاظ روحی و روانی دارای رفتارهای پرخاشگرانه است از مراجعه به روانشناس که متخصص در حوزه رفتاری است کاملا خود داری می کنیم تا جایی که شاهد برخی خودکشی ها، اعتیاد، آسیب های اجتماعی و غیره گرفتار شویم و آن روز دیگر مصیبت خواندن چندان تاثیری به حال خود و فرزندانمان ندارد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

افسردگی پنهان؛ کرونا با روان ما چه کرد؟!
مراحل تحول روانی از دیدگاه پیاژه
چرا نباید از خواب‌های بدمان بترسیم؟
شعار و روز شمار هفته سلامت ۱۴۰۰ اعلام شد
افرادی که دارای این سه عادت کلامی هستند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند
کووید ۱۹، تهدیدی برای سلامت اجتماعی و روانی جامعه است
رمزگشایی ایموجی ها از شخصیت انسان‌ها
شایع‌ترین مشکلات روان‌تنی در کشور و تاثیر آن بر جسم انسان
سوالهای پدر دختر از داماد چه چیزهایی است؟
۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام
اهداف سال جدید من
10 ویژگی‌ مشترک افرادی که خودکشی می‌کنند!
زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا موکول کرد