يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 9 May 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۰
کد مطلب: 52881
۱

اهم اقدامات حوزه درمان وزارت بهداشت در خصوص طیف افراد دارای اختلال اوتیسم

اهم اقدامات حوزه درمان وزارت بهداشت در خصوص طیف افراد دارای اختلال اوتیسم
به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش افزود: براساس برآوردهای موجود تعداد قابل توجهی فرد درگیر با اختلال طیف اوتیسم در کشور وجود دارند که امیدواریم با شناسایی دقیق تر نیازهای آنان و با توجه به ظرفیت های موجود، خدمات شایسته ای به این عزیزان ارائه دهیم تا دغدغه آنان و خانواده هایشان را به حداقل رسانیم.
 
وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص افراد با طیف اوتیسم گفت: بسته خدمتی کودکان  دارای طیف اوتیسم توسط معاونت درمان وزارت بهداشت از سال 1397 تدوین و ابلاغ شده و هر سال مورد بازنگری قرار گرفته است تا مطابق با شرایط و نیازها تکمیل شود.
 
وی ادامه داد:  با تلاش های صورت گرفته، استاندارد توانبخشی این افراد نهایی و در  اواخر سال گذشته ابلاغ شده است. براساس این استاندارد شناسنامه ارائه خدمات به کودکان اوتیسم تدوین شده است.
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها ادامه داد: همچنین مذاکرات متعددی با سازمان بیمه خدمات درمانی صورت گرفته تا خدمات توانبخشی کودکان طیف اوتیسم مشمول بیمه شود. از اینرو امیدواریم در سال جدید پوشش بیمه ای برای خدمات توانبخشی اوتیسم در شورایعالی بیمه مصوب همه بیمه ها شود و به عنوان یک خدمت ضروری برای همه بیمه های پایه تعریف گردد.
 
 وی افزود: یکی دیگر از اقدامات مهمی که در سال 1400 در دستور کار قرار دارد، افزایش سطح سنی خدمات دندانپزشکی ویژه این افراد است. پیش از این خدمات دندانپزشکی که در بسته خدمتی سال 1399 ابلاغ شده شامل ارائه خدمات به کودکان طیف اوتیسم تا سن 7 سالگی  است. اما در تلاش برای حذف سقف سنی این خدمات و پوشش تمام گروه های سنی داری اختلالات طیف اوتیسم هستیم. براین اساس تمامی این افراد خدمات دندانپزشکی را دریافت و تا سقف 4 میلیون تومان در سال مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
 
دکتر شادنوش ادامه داد: خدمات دندانپزشکی ویژه افراد دارای اختلالات طیف اوتیسم شامل ویزیت، خدمات سرپایی و خدمات تحت بیهوشی با توجه به فراهم شدن این ظرفیت از خدمات در دانشگاه های علوم پزشکی کشور است.
 
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری ها افزود: از دیگراقدامات مهم همکاری نزدیک دو معاونت بهداشت و درمان در اجرای پایلوت " سند ملی اوتیسم" در دو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و همدان است. هم اکنون اجرای این طرح آغاز شده است و انشاالله در سال 1400 براساس بررسی نتایج حاصله سند ملی اوتیسم نهایی و ابلاغ خواهد شد.
 
وی در خصوص اهداف تدوین سند ملی اوتیسم گفت: یکی از اهداف مهم این سند انجام غربالگری کودکان در سنین زیر دو سال و شناسایی و هدایت این کودکان به گروه های درمانی مربوطه است تا از ییشرفت اختلالات ذهنی آنان جلوگیری شود. 
 
دکتر شادنوش تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته جهت رفع مهم ترین نیازهای این افراد، راه اندازی مراکز توانبخشی است. در حال حاضر 76 مرکز توانبخشی اعم از دولتی و غیردولتی از طریق قرارداد با دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور در حال ارائه خدمات هستند. این خدمات شامل کاردرمانی، گفتار درمانی و مشاوره های روانپزشکی است. تا قبل از ورود بیمه ها به دلیل بارمالی برای خانواده ها، ۱۰۰ درصد هزینه این خدمات توسط معاونت درمان وزارت متبوع تامین و حمایت می شد. امیدواریم با ورود بیمه ها مسئولیت بار مالی تقسیم گردد و بیمه ها فرانشیز سهم خود و معاونت درمان، فرانشیز سهم بیمار را متقبل خواهد شد تا فشاری مالی به خانوده ها وارد نشود. 
 
وی افزود: ازجمله کارهایی که در سال 1399 آغاز شد و درسال 1400 ادامه خواهد یافت سرشماری افراد با کمک معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و انجمن اوتیسم است تا به یک بانک اطلاعاتی جامع از این افراد دست یابیم تا جامعه هدف ما با دقت بیشتری مورد ارزیابی قرار گیرند و سازمان ها و بخشهای مختلف در جایگاه و براساس نقش های خود بتوانند خدمات شایسته ای را به این عزیزان ارائه دهند.
 
از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال گذشته، تخصیص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای این عزیزان است که عملیات واکسیناسیون این عزیزان بر اساس برنامه تدوین شده و  در تعطیلات نوروز آغاز شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فواید ذهن آگاهی (مایندفولنس) چیست؟
چگونه در دام کتاب‌های روانشناسی زرد نیفتیم؟!
شکایت بردند که چرا این خانم با مدرک ارشد روانشناسی برنامه‌سازی روانشناسی انجام می‌دهد؟!
9 عادت اضطراب برانگیز
مدیریت اختلاف با خانواده همسر
افسردگی در بی تمرینی!
در دام روانشناسان قلابی اینستاگرامی نیفتید/ بازارمکاره مشاوره در اینستاگرام!
چند ترفند برای درمان وسواس فکری و عملی
معتادانِ کودک را به کمپ‌ها ارجاع نمی‌دهیم
چگونه در زندگی خوش‌بین باشیم؟
چند ترفند برای جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه در ایام نوجوانی
آشنایی با شرح وظایف یک روانشناس
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی