يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - 1 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ / ۰۹:۲۶
کد مطلب: 52909
۱
۱
راهنمای مزایا و معایب پزشکی و دندانپزشکی

پزشکی یا دندانپزشکی؟ داروسازی چطور ؟

پزشکی یا دندانپزشکی؟ داروسازی چطور ؟
رشته های پزشکی و دندانپزشکی از رشته های پرطرفدار گروه علوم تجربی هستند و در زیر گروه یک قرار دارند.

بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی پس از دریافت کارنامه اولیه و پیش از فرآیند انتخاب رشته به بررسی رشته های تجربی ، شرایط شغلی و بازار کار هریک از رشته ها می پردازند. داوطلبانی که رتبه سه رقمی و چهار رقمی زیر دو هزار دارند ، بین انتخاب رشته پزشکی یا دندانپزشکی مردد می باشند.

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر رتبه های قبولی بحث بسیار پرچالشی است و دقیقا نمی توان گفت مثلا فردی با رتبه ۲۳۵ چه رشته و شهری را انتخاب می کند. اما چیزی که درمورد رتبه های تک رقمی و دورقمی وجود دارد این است که در این رتبه ها بیشتر شاهد انتخاب رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی و رشته دندانپزشکی شهید بهشتی و تهران توسط داوطلبین هستیم و کلا رتبه های برتر کنکور بیشتر سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را انتخاب می کنند.

در سال های اخیر تمایل به انتخاب رشته دندانپزشکی اندکی افزایش یافته است. معمولا رتبه های قبولی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های معتبر مثل تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان زیر ۱۵۰۰ کشوری هست و خصوصا دانشکده های دنداپزشکی بدلیل ظرفیت کمترشان نسبت به رشته پزشکی زودتر پر می شوند.

در این مطلب به مقایسه دو رشته محبوب پزشکی و دندانپزشکی خواهیم پرداخت تا بتوانید انتخاب رشته خود را با اطلاعات کافی انجام دهید.

 
فاکتور های مهم بدون در نظر گرفتن علاقه
رتبه های پزشکی عمومی بهتر از دندانپزشکی عمومی است و به همین جهت قبولی در پزشکی از دندانپزشکی سخت تر است و این نشان می دهد که رشته پزشکی عمومی پرطرفدارتر و در نتیجه قبولی در آن سخت تر است.

یکی از مهمترین ویژگی های رشته دندانپزشکی عمومی، محیط کاری آرام آن است. دندانپزشکان با موضوع اورژانسی مثل مصدومان تصادفات و حوادث و مرگ و میر سر و کار ندارند و برای همین از نظر روحی و روانی در آرامش بالاتری از پزشکان هستند.

پزشکان متخصص و فوق متخصص مجبور به عمل جراحی هستند و گاه خطر مرگ بیمار و استرس های ناشی از آن را بایستی به جان بخرند. حال بگذریم از اینکه اکثر عمل های جراحی چند ساعت طول می کشد و خستگی جسمی بیشتری برای پزشکان در قیاس با دندانپزشکان وجود دارد. از این رو استرس های شغل دندانپزشکی از استرس ها و فشارهای روحی و روانی پزشکی بسیار بسیار کمتر است.

مدت زمان تحصیل رشته پزشکی بیشتر از سایر شاخه های پزشکی است و شامل دوره علوم پایه، نشانه شناسی و فیزیوپاتولوژی ، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی می باشد.

مدت زمان تحصیل دوره پزشک عمومی 7 سال است و دانشجویان باید در طول دوران تحصیل حدود 290 واحد درسی پر حجم عملی و نظری را بگذرانند.

طول دوره تحصیل دندانپزشکی از رشته پزشکی کمتر است و دانشجویان باید حدود 217 واحد درسی را در دو دوره پایه و تخصصی بگذرانند.

مدت زمان تحصیل رشته دندانپزشکی حداقل 5 و حداکثر 6 سال می باشد. برای انتخاب رشته ابتدا علاقه خود را در نظر بگیرید زیرا باید 6 یا 7 سال از عمر خود را صرف مطالعه و تحصیل در هر یک از این رشته ها کنید.


دانشجویان رشته پزشکی عمومی در طول مدت تحصیل خود دو امتحان جامع را بایستی تجربه کنند اولی آزمون جامع علوم پایه است و دومی آزمون جامع پیش کاروزی در حالیکه دانشجویان دندانپزشکی عمومی فقط آزمون جامع علوم پایه را دارند و به همین منظور مراحل تحصیلی این رشته آسان تر می شود.

اگر عاشق درس خواندن و دانش افزایی هستید و می توانید 7 سال بصورت مداوم درس بخوانید، رشته پزشکی را انتخاب کنید ولی اگر می خواهید دوران تحصیلی راحت تری را سپری کنید و ساده تر مدرک دکتری بگیرید و وارد بازار کار و درآمد شوید رشته دندانپزشکی مناسب شماست. بنابراین طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی کمتر از پزشکی عمومی است.


نکته بسیار مهم این است که تنوع واحدهای درسی رشته پزشکی عمومی بسیار بالاست زیرا این رشته در مورد کل بدن اطلاعات می دهد در حالیکه واحد های درسی رشته دندانپزشکی عمومی تنوع کمتری دارد و بیشتر متمرکز بر دهان و دندان و بیماری های مربوط به آن هاست. به همین جهت افرادی که دندانپزشکی عمومی می خوانند، دیدگاه ریز و جزیی در خصوص کل بدن پیدا نخواهند کرد.


تخصص های رشته پزشکی و دندانپزشکی
دانشجویان رشته پزشکی پس از 5 الی 7 سال دوره تحصیلی ، بعنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل می شوند و برای دریافت تخصص باید در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی شرکت نمایند که با توجه به نوع تخصص بین 3 الی 5 سال طول می کشد. پس از اتمام دوره دستیاری تخصصی پزشکی ، آزمون پره بورد برگزار می شود که در صورت کسب نمره قبولی ، می توانند تخصص رشته مورد نظر خود را دریافت نمایند.


تخصص های رشته پزشکی
قلب
گوش و حلق و بینی
جراح عمومی
متخصص رادیولوژی
متخصص پوست

متخصص رادیوتراپی (پرتو درمانی)
متخصص اعصاب و روان (روانپزشک)
متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی)
جراحی مغز و اعصاب
متخصص بیهوشی
متخصص پاتولوژی
متخصص داخلی
جراح و متخصص زنان و زایمان
اورولوژی (جراح کلیه و مجاری ادراری)
جراح و متخصص چشم
متخصص بیماری های عفونی

متخصص بیماری های کودکان
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
پزشکی قانونی
پزشکی ورزشی
طب اورژانس

 
تخصص های رشته دندانپزشکی
تخصص بیماری های لثه ( پریودنتیست)
تخصص درمان ریشه ( اندودنتیست)
تخصص تشخیص بیماری های دهان و دندان
تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
تخصص آسیب شناسی دهان ، فک و صورت (پاتولوژیست دهان و دندان)
تخصص جراحی دهان ، فک و صورت
تخصص ارتودنسی
تخصص رادیولوژی فک و صورت
تخصص دندانپزشکی اطفال
تخصص پروتزهای دندانی
دانشجویان رشته دندانپزشکی پس از گذراندن 6 سال دوره تحصیلی و دریافت مدرک دکتری و هم چنین 2 سال طرح ، می توانند در آزمون تخصص شرکت نمایند.
 
 
بازار کار و میزان درامد پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی
رشته های شاخه علوم پزشکی نظیر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … از بازار کار خوبی برخوردار هستند و معمولا هیچ کدام از پزشکان بیکار نمی مانند. میزان درامد و حقوق دریافتی پزشکان و دندانپزشکان با توجه به شرایط مختلف و نوع تخصص آنها متفاوت است.

بازار کار و میزان درآمد رشته پزشکی
مطب شخصی
بیمارستان های دولتی و خصوصی
درمانگاه ها
اورژانس
مراکز بهداشتی درمانی
کلینیک ها

یکی از مزایای رشته پزشکی آن است که از بازار کار متنوع و فرصت های شغلی بسیاری نسبت به رشته دندانپزشکی برخوردار است و فارغ التحصیلان می توانند در بیمارستان ها، درمانگاه ها و … به فعالیت بپردازند و جامعه پزشکی دارای بالاترین امنیت شغلی در همه جای جهان است.


بازار کار و میزان درامد رشته دندانپزشکی
از وظایف دندانپزشکان می توان به تشخیص بیماری های دهان و دندان، اقداماتی نظیر ترمیم و ارتودنسی اشاره نمود. برای ورود به شغل دندانپزشکی، فارغ التحصیلان نیاز به دریافت مجوز می باشند و تا پیش از فارغ التحصیلی می توانند بعنوان دستیار دندانپزشک به فعالیت بپردازند. مراکز درمانی ، بیمارستان ها و کلینیک های دندانپزشکی دولتی و خصوصی محل های فعالیت دندانپزشکان می باشد.

میزان درآمد رشته دندانپزشکی با توجه به نوع تخصص، محل کار (خصوصی یا دولتی ، مطب شخصی) و شهری که فعالیت می کند متفاوت است.

تخصص های پر درامد در بازار کار رشته دندانپزشکی عبارتند از: جراحی دهان، فک، صورت، ارتودنسی، پروتز های دندانی، دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی و جراحی لثه.


اما در کل یک پزشک می تواند محیط کاری متنوع تری نسبت به یک دندانپزشک داشته باشد و این موضوع دو علت دارد. مورد اول به دلیل این است که رشته پزشکی به طور مستقیم با جان انسان ها در ارتباط است و مثلاً در یک ورزشگاه یا محیطی مانند پیاده روی اربعین وجود یک پزشک بسیار ضروری تر است و علت دوم هم ابزار مخصوص دندانپزشک هاست، یعنی محیط کاری یک دندانپزشک باید تجهیزات و ابزار مخصوصی داشته باشد که این مسئله برای یک پزشک مطرح نیست و امکانات مورد نیاز یک پزشک قابل حمل تر و در دسترس تر است.
 
نکته: درآمد پزشک و دندانپزشک به محل استخدام، موقعیت جغرافیایی و ساعات کار او بستگی دارد. یک پزشک یا دندانپزشک اگر در استخدام مؤسسات و یا وزارتخانه های دولتی باشد، بر اساس قوانین استخدامی کشور حقوق ماهانه دریافت می کند و در صورتی که مطب خصوصی داشته باشد(به شرط مالکیت مطب و فضای شخصی)، درآمدی به مراتب بیشتر از حقوق دولتی خواهد داشت. البته این به میزان توانمندی و تبحر در کار و میزان جذب بیماران بستگی دارد. البته اگر پزشک یا دندانپزشک دارای تخصص یا فوق تخصص باشد، به دلیل تمایل بسیاری از مردم برای مراجعه به متخصص ها و فوق تخصص ها، می تواند درآمد بیشتری داشته باشد.
 
 
شهریه دانشگاه آزاد و پردیس خودگردان پزشکی بیشتر است یا دندانپزشکی
رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های دولتی، آزاد و پردیس خودگردان ارائه می شوند که تحصیل در دانشگاه های آزاد و پردیس خودگردن با پرداخت شهریه سنگین امکان پذیر است.

میزان شهریه دانشگاه آزاد و پردیس بین الملل در رشته پزشکی از سایر رشته های علوم پزشکی و رشته های پیراپزشکی بسیار بیشتر است..
 
تخصص های رشته پزشکی و دندانپزشکی
دانشجویان رشته پزشکی پس از 5 الی 7 سال دوره تحصیلی، بعنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل می شوند و برای دریافت تخصص باید در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی شرکت نمایند که با توجه به نوع تخصص بین 3 الی 5 سال طول می کشد. پس از اتمام دوره دستیاری تخصصی پزشکی ، آزمون پره بورد برگزار می شود که در صورت کسب نمره قبولی ، می توانند تخصص رشته مورد نظر خود را دریافت نمایند.

تخصص های رشته پزشکی
قلب گوش و حلق و بینی جراح عمومی متخصص رادیولوژی متخصص پوست متخصص رادیوتراپی (پرتو درمانی) متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) متخصص مغز و اعصاب (نورولوژی) جراحی مغز و اعصاب متخصص بیهوشی متخصص پاتولوژی متخصص داخلی جراح و متخصص زنان و زایمان اورولوژی (جراح کلیه و مجاری ادراری) جراح و متخصص چشم متخصص بیماری های عفونی متخصص بیماری های کودکان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی پزشکی قانونی پزشکی ورزشی طب اورژانس


تخصص های رشته دندانپزشکی
تخصص بیماری های لثه ( پریودنتیست) تخصص درمان ریشه ( اندودنتیست) تخصص تشخیص بیماری های دهان و دندان تخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی تخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژیست دهان و دندان) تخصص جراحی دهان ، فک و صورت تخصص ارتودنسی تخصص رادیولوژی فک و صورت تخصص دندانپزشکی اطفال تخصص پروتزهای دندانی دانشجویان رشته دندانپزشکی پس از گذراندن 6 سال دوره تحصیلی و دریافت مدرک دکتری و هم چنین 2 سال طرح، می توانند در آزمون تخصص شرکت نمایند.  


ادامه تحصیل و ارتقا
اگر دانشجوی رشته پزشکی عمومی قصد ادامه تحصیل داشته باشد، گزینه های مختلفی پیش رویش خواهد داشت در حالیکه گرایش های رشته دندانپزشکی عمومی بسیار محدود است. همین عامل باعث شده است که سطح درآمد متخصصین و فوق متخصصین رشته های پزشکی درآمد بسیار بالاتری از دندانپزشکان متخصص و فوق تخصص داشته باشند؛ هر چند که درآمد یک پزشک عمومی بسیار بسیار کمتر از درآمد یک دندانپزشک عمومی است زیرا اقبال مردم در این روزها به پزشکان عمومی کمتر شده است و مردم سعی می کنند برای بیماری های خود به پزشکان متخصص و فوق متخصص مراجعه کنند در حالیکه استقبال مردم از دندانپزشکان عمومی بسیار عالی است و می شود گفت مشکلات اکثر مردم در بحث دهان و دندان توسط یک دندانپزشک عمومی به خوبی قابل پاسخ است و لذا درآمد دندانپزشک عمومی از پزشک عمومی بالاتر است.

 
 
مهارت ها
مهارتهایی که برای یک پزشک و دندانپزشک مورد نیاز است، تقریبا مشابه یکدیگر است. اما در رشته پزشکی ملموس تر است. برای مثال یک پزشک باید تحمل فشار کاری بالایی داشته باشد. همچنین توانایی خوب گوش دادن برای یک پزشک ضروری است. زیرا شرح حال گیری و بررسی شکایات بیمار از علل مهم موفقیت یک پزشک به شمار می آید. یک دندانپزشک باید مهارت بالایی برای کار کردن با دستان خود داشته باشد. داشتن سلیقه و ظرافت برای دندانپزشکان از اهمیت بالایی برخوردار است. از معایب رشته پزشکی و دندانپزشکی احتمال آلودگی آنها با بیماری هایی مانند هپاتیت، سل و ایدز است. لذا رعایت نکات بهداشتی و ایمنی برای پزشکان و دندانپزشکان در حین کار از اهمیت بالایی برخوردار است.


 
مقایسه سه رشته پرطرفدار گروه تجربی:
1- پزشکی را انتخاب کنید اگر:
جزو علاقمندان “ز گهواره تا گور دانش بجوی” هستید و برای ماراتون تحصیلی آماده اید.
حس انسان دوستی و اجتماعی بالایی دارید و از کمک به دیگران در بدترین شرایط زندگی شان لذت می برید.
می توانید (یا می خواهید) با اقشار مختلف مردم از اقشار فرهیخته تا اقشار کم سواد ارتباط برقرار کنید.
دانش آموختن برای شما بسیار مهم است و فکر می کنید علم بهتر از ثروت است.
دوست دارید مورد اعتماد مردم باشید و در مقابل سبک زندگی خود را به زندگی خاص پزشکان با استرسها و فراز و نشیب هایش تغییر دهید.


۲- دندانپزشکی را انتخاب کنید اگر:
می خواهید دوران تحصیلی راحتی را سپری کنید
ساده‌تر از هر رشته دیگری به مدرک دکترا دست یابید
توانایی خوبی برای برقراری ارتباط با بیماران دارید
از مشکلات اسکلتی مانند کمر درد و آرتروز گردن هراسی ندارید
باید در کنار داشته‌های علمی، جسارت و قدرت تصمیم‌گیری آنی داشته باشید


۳- داروسازی را انتخاب کنید اگر:
تمایل زیادی به سر و کله زدن با بیماران ندارید.
مهارتهای بازاریابی و فروش خوبی دارید.
به مدیریت اقتصادی و روابط تجاری علاقه دارید.
در حفظیات و به خاطر سپاری قوی هستید.
تناسب آموخته هایتان با آنچه که در شغلتان انجام می دهید چندان برایتان مهم نیست.
دوست دارید به جای جسم یا فکرتان، بیشتر سرمایه تان درگیر شغلتان باشد.


در هنگام تحصیل در این رشته ها، چنین شرایطی خواهید داشت:

۱- پزشکی
– باید درس بخوانید، شوخی هم نداریم. چون حجم درسها بالاست.
-در مقاطع مختلف امتحانات متفاوتی خواهید داشت:
اولش علوم پایه است، خیلی شبیه رشته های دانشگاهی دیگر، فقط سر کلاس می روید و گاه به آزمایشگاههای مختلف عملی سر می زنید. درسها بصورت ترمی هستند و امتحان پایان ترم و اینجور چیزها…
بعد از دو سال و نیم امتحان جامع علوم پایه دارید (داروسازی و دندانپزشکی هم چنین امتحانی دارند)
بعد از علوم پایه وارد مقطع فیزیوپاتی می شوید و به مدت یکسال کورسهای مختلفی (مثلا کورس قلب، کورس کلیه و …) خواهید داشت که با امتحانات ماهانه همراه است.
بعد از فیزیوپاتولوژی وارد مقطع استاجری (اکسترنی) خواهید شد که دو سال است. در این دو سال وارد بخش ها می شوید و در یک برنامه زمانی تمام بخشهای بیمارستانی را یکی یکی می گذرانید و درسهای تئوری و عملی مربوطه را می خوانید، گهگاه کشیک های سبک و مختصری هم خواهید داشت.
بعد از سال ۶ باید امتحان پره انترنی بدهید. در این امتحان از هر چه بعد از امتحان علوم پایه خوانده اید سوال خواهد آمد. این آزمون تستی و تقریبا شبیه کنکور است. با کسب حداقل نمره قبولی (تقریبا پاسخ به نیمی از سوالات) وارد اینترنی می شوید.
اینترنی هم حدود یک سال و نیم است. هر روز صبح بیماران را ویزیت می کنید، و در جلسات مختلف آموزشی شرکت می کنید، کشیکها هم شروع می شوند که با توجه به دانشگاه و بخش های بیمارستان و تعداد اینترنها، ممکن است بین ۵ تا ۱۰ شیفت در ماه باشند. (گاه بیش از ۱۰ شیفت) در این کشیکها شما باید بخش یا بیمارانی که به شما سپرده می شوند را مدیریت کنید. در دانشگاههایی که رزیدنت (دانشجوی دوره تخصصی پزشکی) دارند، شما در شیفتها زیر نظر رزیدنت فعالیت می کنید.


۲- دندان پزشکی
– با خون و مرگ و زندگی تماس نزدیک ندارید
– چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید!
– پس از دو سال فراگیری مباحث عمومی پزشکی، کم کم دروس شما محدود به نواحی دهان و سر و گردن می‌شود
– از سال سوم وارد فعالیت‌های کلینیکی می‌شود و در سال‌های چهارم تا ششم مهارت های خود را حین کار روی دهان بیمار می‌آزمایید و بر آن می‌افزایید
– در طول تحصیل مهارت‌های ارتباط با بیماران را فرا می گیرید اما تا تبدیل شدن به یک دندان‌پزشک ایده‌آل راه درازی باید طی کنید
– خطر دردهای مفصلی و عضلانی از همان دوران تحصیل شما را تهدید می‌کند
– خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار در این رشته کمتر از رشته پزشکی نیست و باید هنگام کار درمانی بسیار احتیاط کنید.
– ارتباط با بیمار همیشه جذاب نیست و گاه با برخوردهای نامعقول، عجیب و تاسف‌انگیز از دیگران مواجه خواهید شد..پزشکی یا دندانپزشکی


۳- داروسازی
– با خون و مرگ و زندگی تماس نزدیک ندارید
– چه در دوران تحصیل و چه دوران کار، شیفت شب و کشیک اجباری ندارد، مگر اینکه خودتان بخواهید!
– از سال‌های پایانی تحصیل اجازه کار رسمی در داروخانه را دارید
– با بیمار و مراجعین سر و کار چندانی ندارید. این وظیفه را همکاران داروخانه بر عهده دارند
– الزاما باید به درس‌های مشتق شده از شیمی علاقه وافر داشته باشید
– جذابیت دوران تحصیل در این رشته به اندازه رشته رشته پزشکی و دندان‌پزشکی نیست
– دنیای یک دانشجوی داروسازی به کلاس درس و آزمایشگاه محدود می‌شود و خبری از ارتباط با بیمار و کادر درمانی نیست.


آینده شغلی هر یک از رشته های زیر به ترتیب زیر پیش بینی می‌شود:
اول از همه بهتر است بدانید که آینده شغلی در هر کدام از رشته ها کاملا وابسته به سیاستگذاری های کلان کشوری دارد. همانطور که می دانید، وضع شغلی این رشته ها در سالیان گذشته تغییر کرده و ممکن است در آینده هم تغییراتی داشته باشد. آنچه که ما می گوییم فقط برآوردی است با فرض تداوم شرایط فعلی

۱- پزشکی
آینده شغلی در پزشکی بصورت واضحی در دو دسته قابل بررسی است:: آینده شغلی کسانی که ادامه تحصیل می دهند و به مقطع تخصصی وارد می شوند و آینده شغلی کسانی که به هر دلیل در مقطع دکترای پزشکی می مانند.
گروه اول در حال حاضر تفاوت واضحی از نظر شرایط اقتصادی و اجتماعی و شغلی با دیگر مشاغل دارند و نیازی هم به بحث در این مورد نیست. هرچند در بین رشته های مختلف تخصصی هم وضع درآمد و سختی کار متفاوت است.
در مورد گروه دوم، متاسفانه در سالهای اخیر به دنبال عدم افزایش حق ویزیت متناسب با تورم و به دنبال اجرای طرحهای بی شمار و معمولا بی سرانجام در عرصه بهداشت و درمان، شرایط شغلی قدری سخت تر شده است. به نظر می رسد پزشکان بیشتر فشار را در زمینه نابسامانی های اقتصادی و مدیریتی عرصه درمان تجربه می کنند.
البته ممکن است در آینده طرحهایی نظیر پزشک خانواده و سیستم ملی سلامت و یا اعطای مجوزهایی از قبیل تاسیس مراکز درمان اعتیاد و مراکز پوست و زیبایی، تاثیراتی در این وضع داشته باشند. تاثیراتی که مطمئن نیستیم مثبت خواهند بود یا منفی.

۲- دندان پزشکی
– در حالی که طی هشت سال اخیر تعداد دانشکده‌های دندان‌ئزشکی از پانزده به پنجاه واحد رسیده است و سالانه حدود هزار نفر با مدرک دکترای دندان‌پزشکی از دیگر کشورها به ایران باز می‌گردند، آیا می‌توان به آینده شغلی کسی که پنج تا شش سال دیگر در این رشته دانش‌آموخته می‌شود، خوشبین بود؟
– هرچند امروزه دندان‌پزشکی انتخاب اول بسیاری از داوطلبان کنکور باشد اما به نظر می‌رسد طی سال‌های آینده فرصت‌های شغلی در شهرهای بزرگ دیگر وجود نخواهند داشت.
– مورد استثنا برای موارد بالا کسانی هستند که والدین یا بستگان دندان‌پزشک دارند و می‌توانند از موقعیت شغلی و بیمار مطب انها استفاده و به روایتی سوءاستفاده کنند!
– با آنکه بسیاری از مردم با یک ضرب و تقسیم ساده درآمد یک دندان‌پزشک را بسیار بالا می‌دانند اما بدون تعارف، اگر توانایی انجام کار صحیح و برقراری ارتباط با بیمار را نداشته باشید، روی درآمد بالا حساب نکنید
– بسیاری از خانم های دندان‌پزشک تجربه خوشایندی از کار برای بیماران غیر همجنس، مخصوصا در مناطق پایین شهر و با فرهنگ پایین ندارند
– هنوز هم نگاه بسیاری از مردم به دندان‌پزشک مرد با زن متفاوت است. البته برخی افراد برای این تفاوت دید، دلایلی محکمی هم دارند!
– اعتماد به نفس کاذب و دور افتادن از دانش روز، به راحتی از شما یک دندان‌پزشک پر خطا و کم کیفیت می‌سازد. هرچند ممکن است بیمارانتان خیلی دیر متوجه این موضوع شوند.

۳- داروسازی
– احتمالا داروسازان از پزشکان عمومی و دندان پزشکان شرایط مهاجرت راحت تر دارند
– در دو سال آخر تحصیل اجازه کار در داروخانه، به شکل محدود دارند
– در صورت تاسیس داروخانه، بدون نیاز به حضور، درآمدزایی خواهید داشت
– هیچ نیازی به ارتباط با بیمار نیست
– در برخوردهای نادرست و دور از ادب، حاشیه امن‌تری نسبت به رشته پزشکی و دندان‌پزشکی دارید
– آرام آرام بر تعداد تخصص‌های این رشته افزوده می‌شود و تا زمان دانش‌آموختگی دانشجویان تازه وارد به این رشته احتمالا هم بر تعداد و هم ظرفیت انها افزوده خواهد شد
– فرصت‌های شغلی در موسسات پژوهشی و کارخانه‌های تولید دارو و محصولات بهداشتی پزشکی روز به روز افزایش می‌یابد.
 
 
در پایان بایستی به این موضوع اشاره شود که از نظر تضمین شغلی برای سال های آتی رشته پزشکی تضمین بسیار بالاتر از دندانپزشکی را دارا است. زیرا مردم با رعایت بهداشت دهان و دندان آشنا شده اند و طی سال های آینده مشاهده خواهد شد که مراجعه مردم به دندانپزشکان متخصص و فوق متخصص خواهد بود که آن هم فقط برای جراحی های مثل زیبایی، دندان عقل، ارتودنسی و ... است هر چند برای مشاهده این اتفاق پیش بینی می شود که 30 سال زمان خواهد برد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
خب رشته پزشکی روحیت خاصی میخواد مثلا” ممکنه شما در حین عمل یه فردی زیر دستتون خدایی نکرده فوت بکنه باید روحیشو داشته باشید باید توانایی تحمل همچین موضوعی رو داشته باشید و همچنین ممکنه شما خب مجبور باشید شبهای متوالی در بیمارستان بیدار بمونید . باهاتون تماس بگیرند سعی بکنید خودتون رو به بیمارستان برسونید.پزشکی یا دندانپزشکی

در صورتیکه در رشته دندونپزشکی بجز متخصص خاصش که حالا جراحی فک و صورته این مورد کمتر دیده میشه پس امیدوارم بعد از مطالعه ی این مطلب بتونید رشته مورد علاقتون رو انتخاب بکنید که مهمترین موضوع در سرنوشت آیندتونه پس با دقت انتخاب بکنید امیدوارم که موفق باشید.
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.