کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام

دیجی رو , 21 فروردين 1400 ساعت 7:46

اینستاگرام پلتفرمی جذاب برای بسیاری از کاربران است. اما این منبع عکس و ویدیو، در حال بلعیدن بخش قابل‌توجهی از وقت، تمرکز و انگیزه‌ی ماست و شاید وقتش رسیده که آن را تحت کنترل خود درآوریم. در ادامه با ما همراه باشید.


فقط شما نیستید، خیلی‌ها هستند که از اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی به طور افراطی استفاده می‌کنند. استفاده‌ بی‌وقفه از اینستاگرام می‌تواند وقت‌تان را هدر داده و مشکلات روانی جدی‌ای برای‌تان بوجود بیاورد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم ۱۲ نشانه‌ اعتیاد به اینستاگرام را برای شما بیان کنیم و روش ترک آن را نیز در اختیار شما قرار دهیم.
 
۱- اولین کاری که بعد از بیدار شدن انجام می‌دهید چک کردن اینستاگرام‌تان است؟
۲- باید از تمام آخرین پست‌ها با خبر بوده و یا به اصطلاح آپ تو دیت (به‌روز) باشید؟
۳- اگر نصفه شب از خواب بیدار شوید، سری هم به اینستاگرام می‌زنید؟
۴- دوست ندارید دوستان‌تان شما را روی عکسی تگ کنند، چون به خوبی عکس را ادیت نکرده‌اند؟
۵- قبل از گرفتن عکس، کپشن آن را در ذهن دارید؟
۶- به خاطر آپدیت‌های اینستاگرام هیجان‌زده می‌شوید؟
۷- در هشتگ گذاری حرفه‌ای هستید؟
۸- قبل از پست کردن عکس‌ها بر روی اینستاگرام، اپ‌های مختلفی برای ادیت آن‌ها دارید؟
۹- هیچ چیز نمی‌تواند جلوی شما را حین چک کردن اینستاگرام بگیرد؛ گوشی را با خود به همه جا می‌برید؟
۱۰- اکانت فیکی در اینستاگرام دارید؟
۱۱- حداقل دو ساعت طول می‌کشد تا عکسی برای اینستاگرام‌تان انتخاب کنید؟
۱۲- نمی‌توانید عکس سیاه و سفیدی را کنار عکس سیاه و سفید دیگری پست کنید؟
۱۳- وقتی پستی در اینستاگرام می‌گذارید و لایک‌ها شروع می‌شود به هیجان می‌آیید؟
۱۴- با اکانت‌های فیک، اکانت خودتان را لایک می‌کنید؟
آیا به اینستاگرام اعتیاد دارید؟ چطور باید ترک کنید؟


چرا اینستاگرام انقدر اعتیاد آور است؟
واقعیت این است که توده‌هایی که مشغول دنبال کردن این افراد مشهور یا موفق در اینستاگرام هستند، روزانه خود را تحت فشاری ناخودآگاه برای بودن، پوشیدن، خوردن، لذت‌بردن، کار کردن، تلاش کردن و موفق بودن و مثل آن‌ها می‌گذارند. افراد موفق هم به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم با نمایش جلوه‌های زندگی‌شان از طریق پنجره‌ی اینستاگرام، توده‌های بیشتری را مشغول خود می‌کنند و همه می‌دانیم که به‌ندرت پیش می‌آید که کسی، نقاط منفی زندگی‌اش را هم در اینستاگرام بازتاب دهد.

عموم افراد در فانتزیِ داشتن یک زندگی رویایی و دست‌نیافتنی، خود و توانایی‌های‌شان را از یاد می‌برند؛ خود واقعی‌ای که شاید واقعا بتواند بدون تحمل فشارهای یاد شده، این فانتزی‌ها را به واقعیت تبدیل کند، در تصویرهای جذابی که روزانه چندین ساعت وقت برای تماشای‌شان می‌گذارد، فراموش می‌شود. درحالی‌که اگر این افراد واقعا خود را در مسیر موفقیت قرار دهند، روزها و هفته‌ها را با تماشای تصاویر اینستاگرامی نمی‌گذرانند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، بدانید که اینستاگرام‌گردی با این نگاه، جایگاه واقعی شما را هم برای خودتان در زندگی بی‌ارزش می‌کند. مقایسه‌ی هر روزه‌ی زندگی شما با زندگی سایر افراد و خصوصا کسانی که موفقیت، ثروت و دستاوردهای بیشتری در مقایسه با شما دارند، می‌تواند شکافی عمیق در زندگی‌تان ایجاد کند.


دلایل استقبال از اینستاگرام
۱- عمل عکس گرفتن: فکر می‌کنیم اگر لحظه را غنیمت نشماریم برای همیشه از دست می‌رود و این ما را مضطرب می‌کند.

۲- به شبکه‌ اجتماعی محبوبی تبدیل شده: اینستاگرام دیگر فقط ثبت لحظه‌ها نیست، مردم برای رفع کردن بی‌حوصلگی، ارتباط برقرار کردن با دیگران و از دست ندادن اخبار و وایرال‌های جدید از آن استفاده می‌کنند.

۳- فیلتر‌های عالی: می‌توانید از عکسی نه چندان خوب عکسی جذاب بسازید.

۴- می‌ترسید از بقیه جا بمانید: یکی از بزرگ‌ترین دلایل برای استفاده از اینستاگرام ترس از جا ماندن است. ناخود آگاه دل‌تان می‌خواهد به اینستاگرام رفته، صفحه را زیر و رو کنید تا مبادا آن تو خبری باشد و شما در جریان نباشید.


چطور بر اعتیاد به اینستاگرام غلبه کنیم؟
اگر مداوم احساس استرس، اضطراب و تشویش کرده و مدام از اینستاگرام استفاده می‌کنید، و یا اگر خودتان را با دیگران مقایسه کرده و احساس سرخوردگی می‌کنید، ممکن است به اینستاگرام اعتیاد پیدا کرده باشید. گام‌هایی برای غلبه بر اعتیادتان به اینستاگرام وجود دارد.

۱- به تاخیر انداخته و زمان بندی کنید
باید وقتی که در اینستاگرام سپری می‌کنید را کاهش داده و کار بهتری برای انجام دادن پیدا کنید. به یاد داشته باشید که زندگی مسابقه نیست و از اینستاگرام برای نشان دادن “کی از همه بهتره” نباید استفاده کنید. با زمان بندی فعالیت‌تان در اینستاگرام می‌توانید وقت آزاد و انرژی زیادی بدست بیاورید.

۲- ارزش شما به تعداد فالور‌های‌تان نیست
نباید در اینستاگرام خودتان را با سلبریتی‌ها مقایسه کنید. تعداد فالور‌ها نشان دهنده‌ ارزش شما نیست.

۳- نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را خاموش کنید
در ابتدا، وقتی نوتیفیکیشن‌های اینستاگرام را خاموش می‌کنید ممکن است حس کنید دارید چیزی را از دست می‌دهید، اما این موضوع در طی زمان آسان‌تر می‌شود. لازم نیست درباره‌ی همه چیز به‌تان اطلاع رسانی شود. وقتی چند دقیقه یک بار ببینید صفحه‌ گوشی‌تان روشن می‌شود برای‌تان استرس بوجود می‌آید.

۴- شادی را بیرون از دنیای شبکه‌های اجتماعی پیدا کنید
لازم نیست به دیگران اطلاع رسانی کنید که زندگی شادی دارید، به جای آن باید آن زندگی شاد را زندگی کنید. زندگی‌تان باید در مورد خودتان و احساسی که دارید باشد نه اینکه دیگران لایک‌تان کنند. شما خودتان باید خودتان را لایک کرده و دوست بدارید.

۵- مدام دست به گوشی‌تان نبرید
موبایل‌تان را جایی دور از دسترس قرار دهید. مثلا در اتاقی دیگر یا زیر تخت. فقط کافی است آن را جایی خارج از دید قرار دهید تا فراموش کردن آن آسان‌تر شود.


 


کد مطلب: 52975

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/52975/۱۲-نشانه-اعتیاد-اینستاگرام

میگنا
  https://www.migna.ir