سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - 4 Oct 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ / ۱۸:۰۵
کد مطلب: 53021
۱

وسواس را چگونه درمان کنیم؟

وسواس را چگونه درمان کنیم؟
اعظم موحدی گفت: روانشناسان وسواس را نوعی غریزه ناخودآگاه و واخورده معرفی می‌کنند و آن را حالتی می‌دانند که در آن فکر، میل یا عقیده خاصی که بیشتر اوقات اشتباه است آدمی را اسیر خودش می‌کند به طریقی که اختیار و اراده انسان را از وی سلب می‌کند.

 
این روانشناس در توضیح افکار وسواسی گفت: این افکار و تصاویر تکانه هاییست که غیر ارادیست و فرد راه فراری برای متوقف کردن آن ندارد از طرفی فرد به طور ناخودآگاه بعضی از اعمال را به صورت مداوم انجام می‌دهد که به وسواس عملی معروف است. این افراد نمی‌توانند اعمال و افکارشان را متوقف کنند.

موحدی، کمالگرایی را به دو نوع مثبت و منفی تقسیم کرد و گفت: در کمالگرایی مثبت، فرد به هیچ کس آسیب نمی‌رساند و سعی در بهتر کردن رفتار و عمل خود دارد، ولی در کمالگرایی منفی فرد با رفتار خود دیگران را آزار می‌دهد به عنوان مثال اگر شخصی نمره پایینی در آزمونی گرفته است با ناراحتی‌های خود دیگران را آزار می‌دهد.

این روانشناس راهکار‌هایی را برای افرادی که افکار و رفتار‌های وسواسی دارند و حتی اعمال جدیدی را نشان می‌دهند پیشنهاد داد. در روش اول روانشناسان به افراد وسواسی کمک می‌کنند و در روش دوم متخصصان شناختی - رفتاری به شخص کمک می‌کنند.

وی وسواس را به دو نوع عملی و فکری تقسیم بندی کرد و گفت: وسواس به انواع زنجیره‌ای هم می‌تواند تبدیل شود و در مقوله نظم دهنده‌ها می‌گنجد. مثلا در رفتار‌های اجباری شخصی می‌تواند مدام وسایل را بشوید، یا ممکن است همه چیز را چک کند یا اینکه فرد شکاک است و یا اینکه مدام دنبال این است که کار‌های خود را به بهترین نحو انجام دهد، یا اینکه فرد مدام احساس گناه می‌کند، فرد وسواسی می‌تواند شمارشگر یا تقارنی باشد به عنوان مثال صندلی‌ها و یا موزاییک‌های کف یک مطب را می‌شمارد و به قرینه و تقارن توجه زیادی می‌کند. دسته‌ای از وسواسی‌ها هم عنوان محتکران را دارند و در این حالت فرد می‌ترسد چیزی را که در دستش دارد را دور بریزد.

ریشه وسواس اکتسابی و یا ارثی است، به عنوان مثال مادری می‌تواند رفتار وسواس گونه خود را به فرزندش انتقال دهد. فردی هم می‌تواند با قرار گرفتن در محیط دچار وسواس عملی شود به عنوان مثال در دوره کرونا می‌تواند این رفتار تشدید شود.

وی گام‌هایی را برای خوددرمانی وسواس در منزل را معرفی کرد و خاطرنشان کرد: شناسایی محرک‌ها گام اول است به عنوان مثال اختلاف با همسران می‌تواند منجر به رفتار و افکار‌های وسواس گونه شود. گام دوم مقاومت در انجام اعمال وسواس گونه است در این روش افرادی که در منزل هستند باید به عنوان یارکمکی راهکاری را انجام دهند تا فرد به صورت غیر مستقیم از رفتار و اعمال وسواس گونه خود دوری کند. این افراد باید از سرزنش شخص وسواسی بپرهیزند و سعی در پرت کردن حواس شخص وسواسی داشته باشند.

موحدی گام بعدی را مدیریت استرس فرد دانست و گفت: امتیازدهی به استرس و زمان آن موجب دریافت رفتار‌های وسواس گونه در زمان‌های خاص می‌شود و می‌توان این رفتار‌ها را به نحو بهتری در این زمان‌ها کنترل کرد. این افراد باید سبک زندگی خود را تغییر دهند. برخی افراد در محیط‌هایی با اشخاصی برخورد دارند که وسواسی هستند و باید از ان‌ها دوری کنند.

وی اظهار داشت: افرادی که وسواس شدید دارند و آسایش را از خود و دیگران سلب می‌کنند باید به روانپزشک مراجعه کنند تا به وسیله دارو درمان شوند، اما اگر رفتار‌های وسواس گونه خفیف باشد با مراجعه به روانشناس و ریشه یابی رفتار‌های شخص می‌توان به وی کمک کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

دلبستگی و وابستگی کودک به والدین و حد طبیعی آن
با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!