دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - 27 Sep 2021
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۱۹:۳۲
کد مطلب: 53120
۲

آشنایی با سندرم گوش موزیکال

آشنایی با سندرم گوش موزیکال
سندرم گوش موزیکال (MES) نوعی بیماری که در آن بدون وجود منبع خارجی موسیقی یا آواز می شنوید. ممکن است نگران باشید که MES ممکن است نشانه اولیه زوال عقل باشد. اگرچه این حالت می تواند ناراحت کننده باشد، اما مطمئن باشید که سندرم گوش موزیکال نشانه زوال عقل نیست بلکه به احتمال زیاد نتیجه کاهش شنوایی است.

سندرم گوش موسیقی (MES) زمانی است که کسی موسیقی را می شنود که منبع خارجی ندارد. برخی از مردم سازواحدی را می شنوند که ملودی ساده ای می نوازند. دیگران چندین ساز را می شنوند که یک قطعه موسیقی پیچیده را می نوازند.

در مورد MES، ملودی به نظر می رسد که از یک جهت مشخص می آید، بنابراین مشخص نیست که داخلی است. MES نوعی بیماری است که باعث توهم شنیدن موسیقی می شود و معمولاً مربوط به اختلال شنوایی است. این حالت غیر معمول نیست، اما به ندرت تشخیص داده می شود. هنوز سازوکار دقیق MES ناشناخته است.مغز اطلاعات را از گیرنده های محیطی حواس جمع می کند تا به شما در درک دنیا کمک کند.

هنگامی که حس شنوایی شما مختل می شود، مغز آماده نیست که به راحتی این حس را نادیده بگیردو لذا اختلال در درک صدا باعث توهم شنوایی می شود.در ازای دریافت کم یا هیچ چیز از گیرنده شنوایی مغز با استفاده از اطلاعات قبلی جای خالی را پر می کند و می تواند صداهای متنوعی تولید کند. در مورد MES، مغز انتخاب می کند که چه صدایی را بشنوید. MES شبیه وزوز گوش است که در آن صداهای زنگ دار، وزوز یا خش خش ایجاد و به کاهش شنوایی مربوط می شود. از MES گاهی اوقات به عنوان وزوز گوش موزیکال یاد می شود.
 
با وجود اینکه این اختلال هنوز ناشناخته مانده است ، اما محققان معتقدند که سندرم گوش موزیکال زمانی اتفاق می افتد که که تحریک شنوایی فرد کاهش یابد و این محرومیت حسی باعث شود که مغزشروع به تولید صدا کند.
 
علل
از دست دادن شنوایی
توهم شنوایی معمولا به دلیل کم شنوایی رخ می دهد ، اما همیشه نمی توان علت آن را تعیین کرد. چراکه ممکن است بیماری های دیگری چون زوال عقل در ایجاد آن نقش داشته باشند.

کاشت حلزون گوش
بررسی ها نشان داده است گاهی کاشت حلزون یا برداشتن ان باعث ایجاد MES می شود. هرچند که اطلاعات در این زمینه محدود است و نمی توان با قاطعیت در مورد آن نظر داد.

داروها
به ندرت پیش می آید که داروها باعث ایجاد سندرم گوش موزیکال شوند ، اما تحقیقات بیانگر آن است که مصرف برخی از داروها می توانند در ایجاد توهم شنوایی نقش داشته باشند.

چه افرادی به این بیماری مبتلا می شوند؟
سندرم گوش موزیکال در افراد مسن کم شنوا تا حدودی شایع است. اما در همه ی افرادی که شنوایی خودرا از دست می دهند ، در همه ی سنین ممکن است رخ دهد. هم چنین این بیماری در بیماران کاشت حلزون بزرگسال نیز دیده می شود.
برخی از محققان نیز بر این باورند که افراد مسن ، کم شنوا ، فاقد تحریک شنوایی کافی ، مبتلا به وزوز گوش و اغلب مضطرب و افسرده بیشتر از سایرین به این بیماری مبتلا می شوند.

راه های درمان
در حال حاضر هیچ درمان استانداردی برای این بیماری وجود ندارد.، اما مانند وزوز گوش ، روش هایی وجود دارد که می توانید اثرات آن را به حداقل برسانید.

مدیریت استرس
از آن جایی که استرس علائم بیماری را تشدید می کند ، راهکارهای کاهش آن نیز می تواند در به حداقل رساندن علائم بیماری به شما کمک کند. تنفس عمیق از جمله راه هایی است که بدن شمارا آرام کرده و استرس تان را کاهش می دهد.

سمعک
گاهی اوقات با درمان اختلال شنوایی و استفاده از سمعک می توان علائم را کاهش داد و شنوایی را بهبود بخشید.

رفتار درمانی شناختی
شناخت درمانی رفتاری موسیقی را متوقف نمی کند ، اما به شما کمک می کند تا شنیدن آن را نادیده گرفته و با آن کنار بیایید.

دارو درمانی
امروزه از داروهایی چون مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین، نوراپی نفرین و هالوپریدل برای کاهش علائم و بهبود بیماری استفاده می شود.

داروهای زیر برای درمان MES استفاده می شود:
عوامل کولینرژیک و GABA
هالوپریدول: نوعی از داروهای اعصاب ضد جنون نیز گفته می شود.
مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRIs) یا مهارکننده های جذب مجدد سروتونین-نوراپی نفرین (SNRI)

همه داروها عوارض جانبی احتمالی دارند، بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد استراتژی درمانی، همه جوانب مثبت و منفی را با پزشک در میان بگذارید.

با توجه به عوارض جانبی و احتمالی همه داروها، توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب روش درمانی و مصرف داروها ، همه جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید و با پزشک خود مشورت نمایید.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خودافشایی هیجانی  Emotional  Self-Disclosure
هفت ویژگی یک شریک عاطفی امن از دید روانشناسان
چرا شغل‌مان، همه‌ هویت ماست؟
زن و ازدواج موفق
انگ یا استیگما؛ مشکلی واقعی در درمان بیماران روانی
کدام خواستگار شما را خوشبخت می‌کند؟
سندروم توره یا سندروم تورت را بشناسید!
شناخت انواع سبک زندگی در روانشناسی
چگونه استاد دانشگاه شویم؟/ تمام نکات لازم برای رسیدن به کرسی دانشگاه
چگونه در مقابل افراد خودخواه از خودمان حفاظت کنیم؟
در مورد مسائل جنسی چگونه با فرزند خود صحبت کنیم؟ نکته‌ها و پیشنهادهایی برای والدین
۱۵ روش تقویت روحیه و انرژی مثبت در زندگی
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!