دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 10 May 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۰۰:۰۷
کد مطلب: 53167
۴

دانشجویان تازه ورود از لحاظ روانشناسی غربالگری می‌شوند

دانشجویان تازه ورود از لحاظ روانشناسی غربالگری می‌شوند
مجید صفاری نیا درباره تاثیر دفاتر مشاوره در جلوگیری از خودکشی دانشجویان اظهار داشت: با وجود کرونا، تعارضات بین افراد خانه را نمی توان نادیده گرفت و عده ای هم خودزنی یا اقدام به خودکشی می کنند.

مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با کمک دفاتر مشاوره تمام تلاش خود را در دانشگاه ها به کار می گیرد تا آموزش های لازم به کارکنان حراست و خوابگاه ها داده شود؛ چرا که نقش مشاوران در آرام سازی فرد بسیار اهمیت دارد.

سرپرست مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان همچنین از تهیه پروتکل هایی برای تعیین نحوه مواجهه با افرادی که اقدام به خودکشی دارند، خبر داد و گفت: آموزش مشاوران و کارکنان خوابگاه ها و حراست دانشگاه ها برای مواجهه با مشکلات دوران پساکرونا از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

مشکلات اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی پساکرونا می تواند روی افراد تاثیر بگذارد و جوانان را به سمت افسردگی ببرد؛ بنابراین باید برای مقابله با پیامدهای احتمالی آمادگی لازم را داشته باشیم.

صفاری نیا افزود: ممکن است دانشجویی تحت تاثیر مسایل و مشکلات، قصد اقدام به خودکشی در محیطی مانند خوابگاه را داشته باشد.
از این رو، در این زمینه آموزش های لازم به همسالان آنها که عضو کانون همیاران هستند، ارایه می شود.

وی گفت: همچنین به مشاوران الگوهای پیشگیری از خودکشی را آموزش می دهیم که قبل و بعد از اقدام به خودکشی چه کاری برای کمک به فرد انجام دهند.

این مسوول سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه تعدادی از دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه، افکار خودکشی دارند، اظهار داشت: تعدادی از آنها با افکار خودکشی وارد دانشگاه می شوند و ما با کمک فرم های خوداظهاری در بدو ورود به دانشگاه، این دانشجویان را شناسایی و غربالگری می کنیم.

صفاری نیا گفت: مراکز مشاوره دانشگاه ها، این دانشجویان را رها نمی کنند و آنها را برای بررسی شرایط و اقدام های پیشگیرانه وارد سیستم مرکز مشاوره می کنند. اگر این دانشجویان رها شوند، هر اقدامی ممکن است رخ دهد. بنابراین بلافاصله مداخله می کنیم.

سرپرست مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: در صورت نیاز این دانشجویان به روانپزشک مرتبط می شوند و با خانواده آنها ارتباط برقرار می کنیم و همچنین آموزش های خاص به اطرافیان آنها داده می شود.

وی ایران را جزو کشورهایی دانست که از آمار پایین خودکشی برخوردار است، اما وقتی همزمانی کرونا و مشکلات اقتصادی مطرح می شود، همین آمار هم نگران کننده به نظر می رسد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کرونا بیشترین آسیب را به سلامت روان مردم زد
فواید ذهن آگاهی (مایندفولنس) چیست؟
چگونه در دام کتاب‌های روانشناسی زرد نیفتیم؟!
شکایت بردند که چرا این خانم با مدرک ارشد روانشناسی برنامه‌سازی روانشناسی انجام می‌دهد؟!
9 عادت اضطراب برانگیز
مدیریت اختلاف با خانواده همسر
افسردگی در بی تمرینی!
در دام روانشناسان قلابی اینستاگرامی نیفتید/ بازارمکاره مشاوره در اینستاگرام!
چند ترفند برای درمان وسواس فکری و عملی
معتادانِ کودک را به کمپ‌ها ارجاع نمی‌دهیم
چگونه در زندگی خوش‌بین باشیم؟
چند ترفند برای جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه در ایام نوجوانی
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.