کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

دانشجویان تازه ورود از لحاظ روانشناسی غربالگری می‌شوند

خبرگزاری ایرنا , 6 ارديبهشت 1400 ساعت 0:07

رییس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان گفت: دانشجویان تازه وارد از لحاظ روانشناسی و مشکلات احتمالی روانی در بدو ورود به دانشگاه با تکمیل فرم‌های خوداظهاری و غربالگری شناسایی می شوند تا اقدامات مداخله‌جویانه درمانی به موقع برای آنها آغاز شود.


مجید صفاری نیا درباره تاثیر دفاتر مشاوره در جلوگیری از خودکشی دانشجویان اظهار داشت: با وجود کرونا، تعارضات بین افراد خانه را نمی توان نادیده گرفت و عده ای هم خودزنی یا اقدام به خودکشی می کنند.

مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با کمک دفاتر مشاوره تمام تلاش خود را در دانشگاه ها به کار می گیرد تا آموزش های لازم به کارکنان حراست و خوابگاه ها داده شود؛ چرا که نقش مشاوران در آرام سازی فرد بسیار اهمیت دارد.

سرپرست مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان همچنین از تهیه پروتکل هایی برای تعیین نحوه مواجهه با افرادی که اقدام به خودکشی دارند، خبر داد و گفت: آموزش مشاوران و کارکنان خوابگاه ها و حراست دانشگاه ها برای مواجهه با مشکلات دوران پساکرونا از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

مشکلات اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی پساکرونا می تواند روی افراد تاثیر بگذارد و جوانان را به سمت افسردگی ببرد؛ بنابراین باید برای مقابله با پیامدهای احتمالی آمادگی لازم را داشته باشیم.

صفاری نیا افزود: ممکن است دانشجویی تحت تاثیر مسایل و مشکلات، قصد اقدام به خودکشی در محیطی مانند خوابگاه را داشته باشد.
از این رو، در این زمینه آموزش های لازم به همسالان آنها که عضو کانون همیاران هستند، ارایه می شود.

وی گفت: همچنین به مشاوران الگوهای پیشگیری از خودکشی را آموزش می دهیم که قبل و بعد از اقدام به خودکشی چه کاری برای کمک به فرد انجام دهند.

این مسوول سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه تعدادی از دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه، افکار خودکشی دارند، اظهار داشت: تعدادی از آنها با افکار خودکشی وارد دانشگاه می شوند و ما با کمک فرم های خوداظهاری در بدو ورود به دانشگاه، این دانشجویان را شناسایی و غربالگری می کنیم.

صفاری نیا گفت: مراکز مشاوره دانشگاه ها، این دانشجویان را رها نمی کنند و آنها را برای بررسی شرایط و اقدام های پیشگیرانه وارد سیستم مرکز مشاوره می کنند. اگر این دانشجویان رها شوند، هر اقدامی ممکن است رخ دهد. بنابراین بلافاصله مداخله می کنیم.

سرپرست مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: در صورت نیاز این دانشجویان به روانپزشک مرتبط می شوند و با خانواده آنها ارتباط برقرار می کنیم و همچنین آموزش های خاص به اطرافیان آنها داده می شود.

وی ایران را جزو کشورهایی دانست که از آمار پایین خودکشی برخوردار است، اما وقتی همزمانی کرونا و مشکلات اقتصادی مطرح می شود، همین آمار هم نگران کننده به نظر می رسد.


کد مطلب: 53167

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/53167/دانشجویان-تازه-ورود-لحاظ-روانشناسی-غربالگری-می-شوند

میگنا
  https://www.migna.ir