کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

وزیر آموزش‌وپرورش با صدور پیامی «هفته معلم» را به «فرهنگیان» تبریک گفت

12 ارديبهشت 1400 ساعت 11:41

به مناسبت فرارسیدن دوازده اردیبهشت‌ماه، وزیر آموزش‌وپرورش با صدور پیامی، هفته معلم را به فرهنگیان تبریک گفت.


دکتر محسن حاجی میرزایی، به مناسبت فرارسیدن 12 اردیبهشت‌ماه؛ آغاز هفته معلم، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و «روز معلم»، با صدور پیامی این روز را تبریک گفت و برای جامعه‌ فرهنگیان، دانش آموزان و اولیا، آرزوی سلامت و سعادت کرد. متن پیام وزیر آموزش‌وپرورش به شرح زیر است:
 
به نام آموزگار بزرگ هستی
در پی رستاخیز طبیعت، تازش زمستان پایان‌یافته و نازش بهار آغاز شده ‌است و دگربار در آسمان جان و جهان و در میانه‌ی بهشتی‌ترین ماه سال، یاد روز معلّم زاده می‌شود.
و اینگونه «دوازدهم اردیبهشت»، این فرخنده روز به یادگار مانده از نام و نشان «علّامه‌ شهید، مرتضی مطهری(ره)»، شادمان حلقه بر در می‌زند و سرای معلم و معلمی را سرشار از درود می‌کند.

چه نیکوست در طلیعه‌ این مناسبت ملی و گرامیداشت آن و در راستای ارتقای ساحت ارزشمند تعلیم و تربیت و اعتلای جایگاه ارجمند معلم و مربی، عزمی ملی شکل گیرد که همگان، به‌ویژه نهادهای فرهنگی و فرهنگ‌ساز گام‌های استوارتری در این مسیر بردارند تا مقوله‌ خطیر آموزش‌وپرورش و تعمیق همه‌جانبه‌ آن به «گفتمان ملی» و توسعه‌ کمّی و کیفی نهاد آن به «مطالبه‌ ملی» تبدیل شود.

اکنون، «هفته‌ معلم» در پیش است که خجستگی آن در تلاقی تعالی‌بخش با «ماه رمضان»، فزونی یافته‌است.

این جانب، ضمن گرامیداشت ماه مبارک رمضان، فرارسیدن هفته‌ معلّم را به یکایک آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان، مشاوران، معاونان و مدیران، در پهنه‌ پاک ایران اسلامی، تبریک می‌گویم. با این امید که با دقتی فزون‌تر، مبانی و مبادی شخصیتی آن فقیه فهیم و آن استاد وارسته را درک کنیم و از خردورزی، دین‌پژوهی، آزاد اندیشی، آزادی‌خواهی، عدالت‌جویی، امیدآفرینی و اخلاق‌گرایی او به‌عنوان یک «معلّمِ مُصلح»، بیاموزیم.

نیز تقارن غرورآفرین «روز فروزان معلّم» با «شب روشن قدر» را «قدر» بدانیم و آموزگارانه با آگاهی از چرایی و چگونگی سیره‌ سعادت آفرین و شهادت شرافت‌بخش ابرمرد تاریخ، «حضرت علی(ع)»، بهره‌ ببریم و نیک بدانیم، همان خدایی که به ما مشتاق و ما به او محتاجیم، در غایت سخاوت ربوبی خود، آغوش بخشایشگری خویش را در این شب‌ها، بیشتر از همیشه به‌سوی بندگانش می‌گشاید و به رستگاری برخاسته از توکل، توسل و تدبر در شب‌های شایسته‌ قدر بشارت می‌دهد.

جستاری مجمل در اوضاع اجتماعی و آسیب‌های معطوف به آن ما را به این نکته‌ی بسیار مهم معطوف می‌دارد که جامعه‌ی کنونی ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند «ارتقای خِرد» و «اعتلای اخلاق» در آحاد خود است. همان نیاز حیات بخشی که مهم‌ترین عنصر تحقق آن «معلّم» است. همو که زیستن خویش را فدای دانستن انسان‌ها می‌کند و همچو فانوسی رخشان، کشتی آدمی را در دریای پرتلاطم کژاندیشی‌ها و کج روی‌ها، به ساحل سعادت رهنمون می‌شود.

این‌جانب همان‌گونه که در طلیعه‌ کار و در زمان ارایه‌ برنامه‌ تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی اعلام داشته‌ام، بر این اعتقاد راسخم که تعالی امر آموزش‌وپرورش و بالندگی نهاد آن جز در سایه‌ «عزم ملّی» و تعامل و تعاون همه‌ سویه مردم و حاکمیت و نقش آفرینی ملّی حاصل از آن محقق نخواهد شد و نیز تعمیق منزلت اجتماعی و تزاید انگیزه‌مندی و رضایت شغلی معلّمان که دولت تدبیر و امید هماره در پی تحقّق آن بوده و هست، از ارکان پیشروی و پیشرانی آموزش و پروش است.

وزارت آموزش و پرورش به عنوان سترگ‌ترین دستگاه فرهنگ‌ساز کشور با رویکردی آسیب‌شناسانه و با تأسّی به رهنمودهای داهیانه‌ رهبر فرزانه‌ی انقلاب، تجلّی یافته در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب و نیز با «درک دقیق معایب وضع موجود» و «ادراک عمیق محاسن وضعیت مطلوب»، و با بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های موجود، مجدّانه با طراحی، تدوین و اجرای طرح‌های نوینی مانند شبکه‌ آموزشی دانش‌آموز(شاد)، در شرایط سخت حاصل از شیوع کرونا بستری مناسب برای پیوند جامعه بزرگ فرهنگیان کشور اعم از مدیران، معلمان، دانش آموزان و ارائه خدمات آموزشی و پرورشی با بهره‌گیری از نظرات ارزنده‌ صاحب‌نظران، اندیشمندان و خبرگان حیطه‌ تعلیم و تربیت و زمینه‌ تحقق بهینه‌ مطالبه‌ مردم را فراهم آورد.

و بدین سان بار دیگر معلّمان، این جامعه‌ ساعی و صبور به مانند دوران دفاع مقدس که با سعی و صبر نستوه خود دوشادوش رزمندگان، مانع از ایستایی چرخ تعلیم و تربیت در جبهه‌های جنگ گشتند، از آغازین روز بروز و فراگیری ویروس مهلک کرونا، مجاهدانه به میدان آمدند و جلوه‌های کم نظیری از مسئولیت پذیری، سخت کوشی، خلاقیت و مهربانی را رقم زدند و اجازه ندادند که آموزش فرزندان این سرزمین تعطیل شود .

به عنوان خادم کوچک ملّت فهیم و فرهنگ‌مدار ایران در نهاد عظیم تعلیم و تربیت، ضمن سپاس از مساعی آسمانی همکاران ساعی و صبور خود در گستره‌ ایران اسلامی، بویژه مجاهدت‌های جاودانه‌ جاهدان عرصه‌ آموزش و مجاهدان وادی پرورش در دوران پرمخاطره‌ کرونا که اعجازگونه فرآیند تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم را استمرار بخشید و نیز یادآوری رخدادهای خطیر سال جدید، به‌ویژه سیزدهمین دوره‌ انتخابات ریاست جمهوری، به‌عنوان نمایان‌ترین نماد حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش که بی‌گمان با حضور زنده و عبارات و اشارات ارزنده‌ شما فرهیختگان به‌عنوان قشر مرجع بر شکوهش افزوده می‌شود، از درگاه خداوند علیم برای یکایک ایرانیان، به‌ویژه جامعه‌ ارجمند فرهنگیان، دانش آموزان عزیز و اولیای گرامی، آرزوی سلامت و سعادت دارم.

 

پیام وزیر علوم به مناسبت گرامیداشت روز معلم
متن پیام دکتر منصور غلامی بدین شرح است:

تقویم فرهنگی و اجتماعی کشورمان دوازدهم اردیبهشت که مصادف با سالروز شهادت فیلسوف گرانقدر حضرت آیت الله شهید مرتضی مطهری است؛ روز معلم و استاد نام نهاده است. این نام‌گذاری برای قدردانی از خدمات فرهنگی و علمی آن استاد فرزانه و همه کوشندگان مسیر اعتلای دانایی و فرهیختگی که فرصتی پیش روی دوستداران دانش و دانایی قرار می‌دهد تا به ساحت اندیشه و معرفت، ادای احترام و از تلاش و سخت کوشی دانشمندان، تکریم و تجلیل کنند.

افزون بر این، بازنگری عالمانه کارنامه دستاورد‌ها و کامیابی‌های نهاد علم، که بیش از هر چیز مرهون تلاش سخت عالمان دیروز و امروز است؛ وجهه همت خود قرار دهیم و در این بین نه تنها قدردان زحمات زندگان باشیم؛ که عمر و عزّت شان دراز و مستدام باد. تلاش عالمانه و محققانه شآموزگاران و اساتیدی که رخ در نقاب خاک دارند و بهره‌مند از خوان دانش و علم آن‌ها هستیم را نیز گرامی و درودی صمیمانه برای ارواح پاک شان داشته باشیم.

به ویژه یاد کنیم از عالمان و دانشگاهیان عزیزی که متأسفانه به سبب همه گیری ویروس مهلک کووید -۱۹ آن‌ها را از دست داده ایم. پر واضح است که شرایط برآمده از این همه‌گیری، مسئولیت و وظایف حرفه‌ای و اجتماعی استادان را دو چندان کرده است. با این وجود، بزرگوارانی که همواره پیشرفت و توسعه کشور؛ و ارتقای سلامت جامعه در عرصه‌های جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی را مطلوب و آرمان خود دانسته و در تحقق آن توان خود را به میدان آورده و در کمال فروتنی و بی پیرایگی توانسته دستاورد‌های خوبی را در عرصه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری محقق سازند شایسته تقدیر هستند.

جایگاه ایران در رقابت‌های علمی و داشته‌ها و دستاورد‌های حاصل شده ثمره فعالیت عالمانه هزاران عضو هیئت علمی کشور است. در برابر تلاش و ایثار فروتنانه استادان ارجمند، سر تعظیم فرود می‌آورم؛ و ضمن گرامیداشت جایگاه والای معلم، شهید استاد مرتضی مطهری، ایام گرامی داشت مقام استاد و معلم را به اعضای هئیت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور تبریک و تهنیت می‌گویم، کوشش و مساعی همه عزیزان را تحسین؛ از پروردگار یکتا آرزوی تندرستی، عزّت و دوام توفیقات همگان را مسألت دارم.
 

 
پیام متفاوت وزیر بهداشت به مناسبت روز معلم
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در پیامی، فرارسیدن روز معلم را گرامی داشته و تبریک گفت.
 
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در متن پیام دکتر سعید نمکی آمده است:

«به نام خداوند جان و خرد

او که همه چیز را آفرید، انسان را خلق کرد و اولین آموزگار آفرینش شد و پیامبرش را فرمود تا بخواند و بندگانش را تعلیم داد با قلم. تا یاد بگیرند بنویسند عشق. که عشق اسطرلاب اسرارش بود و کلید گنج پنهان معانیش.

آنگونه که منسوبست به حکیم فرزانه نیشابور:
چون جود ازل بود مرا انشا کرد - بر من ز نخست درس عشق املا کرد
وانگاه قراضه ریزه قلب مرا - مفتاح در خزائن معنا کرد

و شب های قدر را آفرید تا فزون تر از هزار ماه باشد و در یکی از این شب ها یکی از شاگردان مکتب خانه عشقش را به محراب دلدادگی کشاند تا خود معلم یگانه جوانمردی و عدالت پروری شود و بر کرسی استادی فنا شدن در دریای بیکران عشق معبود بر مسند شهید والامقام قربانگاه مسجد کوفه اش بنشیند و چهارده ماه اساتید و دانشجویان علوم پزشکی کشور را عشق و توان داد تا در مبارزه با ویروس منحوس، تن بر آتش بلا بسپارند. در تنگنای فشار زورمداران خارجی و طعنه و بی مهری بی وفایان داخلی لحظه ای از پا ننشسته و کاستی ها را با فدای جسم و جان خویش جبران کنند. با لطف او هزاران بیمار را از دام مرگ برهانند و خود بیمار شوند و گروهی نیز به جمع شهدایت بپیوندند و باز هم ایستاده اند تا کسی هراس نبودشان را نداشته باشد تا مردم سرزمین شان بیم بیماری، فقدان طبیب، دارو، پرستار و دیگر خدمتگزاران عرصه بهداشت و درمان آزارشان ندهد.
سخت ترین ایام تاریخ ایران زمین را با عزتی ماندگار رقم زدند اساتیدی که روزهای نخست، بی حفاظ و سپر، تن برآتش زدند تا دانشجویان شان یاد بگیرند عاشقانه سوختن برای مردم وطن یعنی چه؟
درس عشق کدامست؟ و مکتب خانه عاشقی کجاست؟

استاد و دانشجوی شهیدم یادتان همواره چون ستاره ای تابناک در آسمان خاطر مردم نسل ها بدرخشد.
استاد و دانشجوی زخم خورده مانده در صحنه مبارزه سهمگین، جسم و جانت از گزند ایام محفوظ بماند.
دانشگاه و دانشگاهی عزیز برای ایرانی آباد و آزاد و سرافراز زنده و شاداب بمانی.
استاد سربلند روزت بلندتر از آفتاب تیرماه ایران زمین فرخنده و تابناک باد.»
 


کد مطلب: 53234

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/53234/وزیر-آموزش-وپرورش-صدور-پیامی-هفته-معلم-فرهنگیان-تبریک-گفت

میگنا
  https://www.migna.ir