سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - 15 Jun 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۲۳:۰۰
کد مطلب: 53287
۰

چگونه با «معنادرمانی» زندگی بهتری داشته باشیم؟

اعظم موحدی، روانشناس در توضیح معنا‌درمانی یا لوگوتراپی گفت: معنا‌درمانی واژه ای یونانی به معنای اراده پروردگار و متمرکز بر معنا است. زندگی هر فردی معنای خاص خود را دارد. معنای زندگی فرمولی یکسان ندارد و سرنوشت هیچ فردی با فرد دیگر یکی نیست. موقعیت ها تکرار نمی شوند و ارزش های معنوی هر فرد معنای هر فرد را نمایان می کند.

وی در ارتباط با بکارگیری معنادرمانی در زندگی شخصی گفت: به صورت روزمره اتفاقاتی خاص برای هر فرد رخ می دهد که می تواند بدون معنا باشد. فرد در این حالت منزوی، منفعل و افسرده می شود. اگر وی قادر باشد دلیلی و معنایی برای مشکلات و رنج های خود پیدا کند؛ دیگر افسرده نمی شود و لطمه نمی بیند.

روانشناس کشورمان تاکید کرد: در حال حاضر با وجود شرایط کرونایی بسیاری از افراد با مشکلات زیادی روبرو هستند و یا عزیزان خود را از دست داده اند. این مرگ و بیماری برای هر فرد متفاوت است. باید با هر فردی باید بر اساس دنیای وجودی وی برخورد کنیم. او می تواند با این فشارها مقابله به مثل کرده و یا تسلیم شود. اگر تصمیم بگیرد با مشکلات مواجه شده و آنها را حل کند در اینجا است که زندگی وی معنا پیدا می کند و مشاور می تواند در این راه به او کمک کند.

موحدی تصریح کرد: افرادی که معنا را در زندگی پیدا نمی کنند دچار بیماری های روحی و روانی می شوند. فشار عصبی دارند و افسرده می شوند. ناراحتی انسان ها در مراحلی از زندگی طبیعی است اما در برخی افراد ناراحتی تا پایان عمر ادامه دارد. اگرچه افرادی هم هستند که با پذیرش غم و رنج به زندگی ادامه می‌دهند.

روانشناس در توضیح راهکارهایی برای مقابله با درد و مشکلات گفت: تغییر نگرش از منفی تا مثبت، توجه به جنبه های درد و رنج، فاصله از علامت های درد و رنج، تلقین در جهت تغییر وضعیت به سمت مثبت روانی و افزایش مقابله جویی با غم و درد از راهکارهایی است که می توان به وسیله آنها به افراد رنج دیده کمک کرد. روبرو شدن با درد و رنج و کنترل شرایط در جهت مختل نشدن زندگی بسیار مهم است .با کمک مشاوره روانشناسی می توان به فرد عزادار و رنج دیده کمک کرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پایان عجیب‌ترین سال تحصیلی مدارس
علائمی که خبر از اختلال وسواس فکریتان می‌دهند!
این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
اروین یالوم؛ پادشاه داستان‌های روان‌درمانی
تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟
استرس والدین چه بلایی بر سر نوزادان می‌آورد؟
چرا دوست خوب دیگه پیدا نمیشه؟
اگر فرزند خردسال دارید این ترفندهای روانشناسی حتما به کارتان می‌آید
درگذشت دکتر محمود منصور استاد مطرح روانشناسی ایران+ زندگینامه
ویژگی های دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری + آدرس مراکز رفع مشکلات یادگیری
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!