جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - 18 Jun 2021
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۵
کد مطلب: 53307
۰

روزه موجب افزایش تاب‌آوری در افراد می‌شود

روزه موجب افزایش تاب‌آوری در افراد می‌شود
مجید امرایی افزود: یکی از مهمترین روش ها برای ارتقا سلامت روانی فرد روزه داری است زیرا روزه داری باعث کاهش اضطراب های اجتماعی و نیز کاهش اختلالات مربوط به خواب در افرادی می شود که دچار این عارضه هستند.
 
نویسنده کتاب دراماتراپی و تئوری نقش ها تصریح کرد: روزه باعث کاهش اختلالات سازگاری، خود مراقبتی، کاهش خشونت های خانگی، درک خود و درک دیگران، کاهش تعارضات بین زوجین و بسیاری از معضلات اجتماعی در بعد روانی می شود.

این پژوهشگر فرهنگی در ادامه گفت: روزه داری نوعی کنترل بر رفتارهای بدنی و نفسانی است و از این منظر روشی برای تقویت و هماهنگی بعد ارادی و غیر ارادی انسان است. فرد روزه دار با این روش دو دنیای درون و بیرون را تحت کنترل میگیرد و با این روش قادر است قدرت نفوذ خود را افزایش دهد.

دبیر کل انجمن دراماتراپی ایران افزود: روزه در بعد خودمراقبتی باعث خودارزیابی و نفوذ درونی بر خویشتن خویش شده و عملکردها را تحت کنترل انسان قرار میدهد و از این جهت موجب تسلط بر بعد احساسی، رفتاری و ادراکی انسان می شود.

به باور وی مهارت خود کنترلی درونی و بیرونی در روزه داری افزایش می یابد.

این تهیه کننده و کارگردان تئاتر گفت: انسان هایی که قدرت خود نگهداری قوی تری دارند در به تاخیر انداختن تکانه ها نیز موفقیت بیشتری دارند، غلبه بر نفس و خویشتن و کنترل خود را در برهه های مختلف بیشتر احساس و عمل می کنند.

نویسنده کتاب دراماتراپی در مسیر تکامل تصریح کرد: روزه داری به نوعی خود نظارتی قوی بر «فعل» و «عمل» و« قول» و« رفتار» انسانی است؛ زیرا با این روش فرصت ایجاد غلبه بر جسم و روان آدمی به وجود می آید و فرد برای حضور فرا شناخت بر حضور خویشتن آماده می شود.


استاد دانشگاه علامه گفت: روزه فراشناخت بهنجار را تقویت و اموری مانند فکر و ذکر و شناخت و رفتار مثبت را در سبک زندگی تکمیل می کند.
 امرایی افزود: در «روانشناسی روزه» دانستن درباره دانستن که به فراشناخت تعبیر شده تقویت می شود.

وی در تکمیل این بخش از گفته های خود تصریح کرد: «دانستنِ دانستن» یا «شناخت دربارهٔ شناخت» تأملی است که انسان بر روی فرایندهای ذهنی خود انجام می دهد و اندیشیدن دربارهٔ تفکر را با روزه داری می توان تجربه کرد.

نویسنده کتاب شناخت شخصیت های شاهنامه افزود: روزه حال درون را خوب می کند. صبوری و تاب آوری را زیاد می کند. خشم فروکش می کند، صله رحم و تعامل بیشتر می شود، انعطاف پذیری تقویت می شود، تجارب متفاوت را تقویت می کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه روزه داری انسان را متوجه ضعف و ناتوانی خود و دیگران می کند گفت: همین عنصر در پاره ای از مواقع تعاون و همکاری و یاری رسانی را بیشتر می کند.

امرایی گفت: با روزه داری فرد قادر است به مهارت های غلبه بر نفس حیات بخشد و سالم تر زندگی کند و به حال خود و دیگران دعا کند و برای خود و دیگران خیر طلب نماید و بعد معنوی خود را غنا بخشد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ازدواج سفید چیست؟
آینده دخترانی با مادران بداخلاق؛ از بیماری روانی تا فرار
شیوه برخورد با افرادی که مدام در محیط کار ابراز وجود می‌کنند
شکست عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می‌آورد
آیا مشاوره روانشناسی راهی برای تسکین یا نصیحت های بی پایان است؟
اختلال چندشخصیتی چیست؟
پایان عجیب‌ترین سال تحصیلی مدارس
علائمی که خبر از اختلال وسواس فکریتان می‌دهند!
این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...