سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ - 15 Jun 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۰۱:۱۷
کد مطلب: 53343
۱

هویت خانواده به وجود فرزندان بستگی دارد

هویت خانواده به وجود فرزندان بستگی دارد
خلیل علی محمدزاده پزشک و استاد دانشگاه و رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت اظهار کرد: فرزندآوری در خانواده آثار و فواید جسمانی و روحی فراوانی دارد، خانواده‌های دارای فرزند از زندگی خود لذت بیشتری می‌برند، تفکر مثبت تری دارند و همچنین از رشد و پختگی و کیفیت زندگی بالاتری برخوردارند. هویت خانواده به وجود فرزندان است؛ در همه جوامع پیشرفته از نظر فرهنگی، یک زن خوب، در کنار سایر نقش ها، به نقش مادری و همسری خود توجه فراوان قائل است.
 
فرزندان در خانواده بر ساحت‌های مختلف زندگی تاثیر می‌گذارند که سلامت جسمی و ارتقای شخصیت انسانی و درجه معنوی والدین از آن جمله است، فرزندآوری نشانه سلامت فکری و جسمی خانواده است و نه تنها در مراقبت از جسم و تناسب اندام مادر خدشه‌ای ایجاد نمی‌کند، بلکه در جوان سازی مغز مادر و ایجاد تعادل هورمون ها، نوسازی بافت‌های بدن و در پیشگیری از برخی بیماری‌ها و سرطان‌ها حائز اهمیت است.

پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهند که مادران دارای فرزندان متعدد، احساس آرامش، امنیت، شادکامی، اعتماد به نفس، استحکام خانواده و خوشبختی بیشتری نسبت به مادران کم فرزند و یا بدون فرزند دارند.

محمدزاده عنوان کرد: مادر اساس آرامش، محبت و نشاط در خانواده است. در قالب تاسیس خانواده و فرزندآوری، این مسئله باید همواره مورد توجه قرار گیرد. فرزند سالم و پدری که در حمایت از مادر و فرزندپروری قدم بر می‌دارد؛ در افزایش امید زندگی و سرزندگی در میان اعضای خانواده نقش مهمی دارد و ماحصل ایجاد این بستر، منجر به این خواهد شد که مادر برای گرمی روابط خود با همسر و فرزندان وقت، انگیزه و انرژی کافی به خرج دهد.

وی در ادامه افزود: در این رابطه چند معیار مطرح است؛ ازدواج در سن مناسب، اینکه فرزندان بهتر است خواهر و برادر داشته باشند تا در آینده ساختار خانواده و سلسله خویشاوندی آن حفظ شود و نیز ترجیحات و تصمیمات پدر و مادر خانواده، براساس آنچه که گفته شد؛ تقویت رویکرد فرهنگی و اجتماعی در رابطه با تعدد فرزندان مهم است. حاکمیت باید کمک کند و شرایط فرهنگی و مشوقات و تسهیلاتی برای جوانان مهیا گردد، تا اتفاقات لازم که حداقل سه فرزند برای هر خانواده است، به طور معمول پیش بیآید.

 محمد زاده همچنین افزود:متاسفانه در ایجاد مقدمات و زمینه‌های این مسئله حیاتی پشتیبانی ها، کم و موانع، زیاد است و اکثر مسئولین نیز دغدغه مند نبوده و به اهمیت آن واقف نیستند و اگر اوضاع به همین منوال پیش رود، تهدید و خطر بزرگی برای آینده خانواده و پیشرفت کشور خواهد بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
اروین یالوم؛ پادشاه داستان‌های روان‌درمانی
تکنیک شش کلاه تفکر چیست و چه کاربردی دارد؟
استرس والدین چه بلایی بر سر نوزادان می‌آورد؟
چرا دوست خوب دیگه پیدا نمیشه؟
اگر فرزند خردسال دارید این ترفندهای روانشناسی حتما به کارتان می‌آید
درگذشت دکتر محمود منصور استاد مطرح روانشناسی ایران+ زندگینامه
ویژگی های دانش‌آموزان دارای اختلال یادگیری + آدرس مراکز رفع مشکلات یادگیری
چرا باید روی یک پا ایستاد؟
چگونه ميتوانم كودكي را به فرزندي بپذيريم؟+آدرس سامانه و سئوالات متداول
سلامتي هميشه با دارو بدست نمياد بيشتر اوقات از آرامش خيال آرامش قلب و روح مياد سلامتي با خنده و عشق مياد