شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - 27 Nov 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۰۱:۱۷
کد مطلب: 53343
۱

هویت خانواده به وجود فرزندان بستگی دارد

هویت خانواده به وجود فرزندان بستگی دارد
خلیل علی محمدزاده پزشک و استاد دانشگاه و رییس مرکز تحقیقات سیاستگذاری اقتصاد سلامت اظهار کرد: فرزندآوری در خانواده آثار و فواید جسمانی و روحی فراوانی دارد، خانواده‌های دارای فرزند از زندگی خود لذت بیشتری می‌برند، تفکر مثبت تری دارند و همچنین از رشد و پختگی و کیفیت زندگی بالاتری برخوردارند. هویت خانواده به وجود فرزندان است؛ در همه جوامع پیشرفته از نظر فرهنگی، یک زن خوب، در کنار سایر نقش ها، به نقش مادری و همسری خود توجه فراوان قائل است.
 
فرزندان در خانواده بر ساحت‌های مختلف زندگی تاثیر می‌گذارند که سلامت جسمی و ارتقای شخصیت انسانی و درجه معنوی والدین از آن جمله است، فرزندآوری نشانه سلامت فکری و جسمی خانواده است و نه تنها در مراقبت از جسم و تناسب اندام مادر خدشه‌ای ایجاد نمی‌کند، بلکه در جوان سازی مغز مادر و ایجاد تعادل هورمون ها، نوسازی بافت‌های بدن و در پیشگیری از برخی بیماری‌ها و سرطان‌ها حائز اهمیت است.

پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهند که مادران دارای فرزندان متعدد، احساس آرامش، امنیت، شادکامی، اعتماد به نفس، استحکام خانواده و خوشبختی بیشتری نسبت به مادران کم فرزند و یا بدون فرزند دارند.

محمدزاده عنوان کرد: مادر اساس آرامش، محبت و نشاط در خانواده است. در قالب تاسیس خانواده و فرزندآوری، این مسئله باید همواره مورد توجه قرار گیرد. فرزند سالم و پدری که در حمایت از مادر و فرزندپروری قدم بر می‌دارد؛ در افزایش امید زندگی و سرزندگی در میان اعضای خانواده نقش مهمی دارد و ماحصل ایجاد این بستر، منجر به این خواهد شد که مادر برای گرمی روابط خود با همسر و فرزندان وقت، انگیزه و انرژی کافی به خرج دهد.

وی در ادامه افزود: در این رابطه چند معیار مطرح است؛ ازدواج در سن مناسب، اینکه فرزندان بهتر است خواهر و برادر داشته باشند تا در آینده ساختار خانواده و سلسله خویشاوندی آن حفظ شود و نیز ترجیحات و تصمیمات پدر و مادر خانواده، براساس آنچه که گفته شد؛ تقویت رویکرد فرهنگی و اجتماعی در رابطه با تعدد فرزندان مهم است. حاکمیت باید کمک کند و شرایط فرهنگی و مشوقات و تسهیلاتی برای جوانان مهیا گردد، تا اتفاقات لازم که حداقل سه فرزند برای هر خانواده است، به طور معمول پیش بیآید.

 محمد زاده همچنین افزود:متاسفانه در ایجاد مقدمات و زمینه‌های این مسئله حیاتی پشتیبانی ها، کم و موانع، زیاد است و اکثر مسئولین نیز دغدغه مند نبوده و به اهمیت آن واقف نیستند و اگر اوضاع به همین منوال پیش رود، تهدید و خطر بزرگی برای آینده خانواده و پیشرفت کشور خواهد بود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
تعهد و مسئولیت پذیری، شاهراه زندگی پایدار
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...