کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

«اشتیاق خرید» یک اختلال روانی است!

باشگاه خبرنگاران , 25 ارديبهشت 1400 ساعت 1:00

محققان معتقدند«اشتیاق خرید» یک اختلال روانی است که نیاز به درمان دارد.


به گزارش خبرگزاری رم، دستورالعمل‌های جدید منتشر شده در مجله اعتیاد‌های رفتاری، تأکید می‌کند که خرید بیش از حد می‌تواند به اندازه‌ای خطرناک باشد که "ایجاد اختلال" کند؛ بنابراین، محققان و پزشکان باید مداخلات هدفمندتری را برای درمان این شرایط ناتوان کننده ایجاد کنند.
 
در حقیقت، همکاری‌های بین المللی به رهبری پروفسور مایک کریوس از انستیتوی بهداشت روان و سلامتی اوراما در دانشگاه فلیندرز استرالیا و آسترید مولر از دانشکده پزشکی هانوفر در آلمان، در تعیین استاندارد‌های مبتنی بر شواهد در رابطه با خرید و اختلالات خرید اجباری بسیار تاخیر داشته است.

با کمال تعجب، هنوز تشخیص رسمی پذیرفته شده از اختلال خرید وجود ندارد، علی رغم اینکه یک مشکل بسیار شایع و رو به رشد است که باعث افزایش مصرف و بدهی می‌شود.

پروفسور کریوس نتایج را به عنوان «تغییر قواعد بازی» برای تحقیق در مورد خرید بیش از حد توصیف می‌کند که این نقطه عطفی را برای ایجاد راه حل‌های ضروری و تشخیص بهتر در آینده فراهم می‌کند.

کریوس می‌گوید: در طول بیش از ۲۰ سال، از زمان تحقیقات در مورد خرید بیش از حد، معیار‌های تشخیصی توافق شده‌ای وجود نداشته که مانع از درک جدی بودن درک این مشکل شده است.

او ادامه داد: «اکنون این امر با توافق کارشناسان برجسته جهان در مورد معیار‌های تشخیص این اختلال امکان پذیر است.»


نحوه تشخیص
در این مطالعه، ۱۳۸ متخصص بین المللی (محققان و پزشکان) از ۳۵ کشور مورد ارزیابی قرار گرفتند تا در مورد معیار‌های تشخیصی پیشنهادی به اتفاق نظر برسند.

ویژگی اصلی معیار‌های تشخیصی جدید «خرید بیش از حد کالا‌ها بدون استفاده از آن‌ها برای اهداف مورد نظر» است.

ویژگی دیگر این اختلال این است که مثلاً از خرید برای تنظیم حالات درونی مانند ایجاد احساسات مثبت یا بهبود خلق و خوی منفی استفاده می‌شود.

افرادی که رفتار خرید بیش از حد از خود نشان می‌دهند، معمولاً در تنظیم احساسات خود مشکل دارند، بنابراین از خرید برای دستیابی به احساس بهتر استفاده می‌شود.

از قضا اگر فردی مبتلا به اختلال خرید و خرید اجباری به بازار برود، اینکار برای مدت کوتاهی احساسات منفی او را بهبود می‌بخشد، اما خیلی زود احساس شرم، گناه و خجالت خواهد کرد.


کد مطلب: 53355

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/53355/اشتیاق-خرید-یک-اختلال-روانی

میگنا
  https://www.migna.ir