جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - 18 Jun 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۹
کد مطلب: 53375
۱

کاهشِ طلاق با رفع افسردگی زنان و مردان

کاهشِ طلاق با رفع افسردگی زنان و مردان
دکتر «حمید یعقوبی» رئیس مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر بیمه نبودن خدمات سلامت در شرایط پاندمی کرونا بر افزایش مشکلات روحی و روانی افراد جامعه، بیان کرد: در این یک سال و نیمی که درگیر کرونا هستیم، تغییرات اساسی در سبک زندگی افراد از ابعاد مختلف شخصی، خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده و بشر آماده‌ این تغییر نابه هنگام نبود و همه‌ اینها فشاری بر مردم وارد کرده که طبق نظر سازمان‌های بین‌المللی سلامت روان بعد از پاندمی کرونا، سونامی بعدی اختلالات روانی خواهد بود که بابت آن هشدار می‌دهند.
 
وی ادامه داد: البته با وجود اینکه مشکلات برای مردم زیاد شده، ولی بنظر شاید هنوز خیلی متوجه نباشند، مثل خبر خودکشی چند رزیدنت پزشکی که اخیرا منتشر شد و این موضوع به عنوان نمونه می‌تواند نشان فشار و خستگی در بین کادر درمان را نشان دهد.

یعقوبی افزود: قطعاً یکی از موانع و مشکلات استفاده از مشاوره‌های روانی، هزینه‌ی آن است، چون مردم هم تحت فشار اقتصادی فزاینده‌ای قرار دارند و واقعاً برای هزینه‌های یومیه هم دچار مشکل هستند و همین که هزینه‌ مشاوره هم به سبد خانوار اضافه شود، هزینه‌ها بسیار زیاد خواهد شد. به همین دلیل قطعاً اگر سازمان‌های بیمه گر پای کار بیایند، قطعا استفاده از خدمات مشاوره و سلامت روان بیشتر می‌شود.

یعقوبی ادامه داد: اما مشکلی که وجود دارد این است که مدیران تفاوت سرمایه گذاری و هزینه را نمی‌بینند، در حال حاضر خیلی از دستگاه‌ها فکر می‌کنند سیستمی مثل آموزش و پرورش یک بخش هرینه ساز است، در صورتی که این یک سرمایه گذاری برای تربیت نسل آینده است و بحث سلامت روان هم دقیقا به همین شکل است و شرکت‌های بیمه به اشتباه فکر می‌کنند که تحت پوشش قرار دادن این خدمات صرفه‌ایی ندارد.

ساده‌ترین اثر این سرمایه گذاری حال خوب روانی جامعه است که اگر یک کارمند حالش خوب باشد بهتر کار می‌کند، افسرده نبودن زنان و مردان نرخ طلاق را کاهش می‌دهد، وقتی نوجوانان خدمات کافی سلامت روان دریافت می‌کنند، بزه‌دیدگی و ناهنجاری کشور کم‌تر خواهد شد و در کل آسیب‌ها و نزاع‌ها کاهش پیدا می‌کند.

عضو هیئت مدیره انجمن روانشناسی ایران بیان کرد: اما متاسفانه شرکت‌های بیمه چرتکه می‌اندازند و این خدمات را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

تا الان هم مشکلات پیش آمده هیچکدام دست مردم نبوده است، حال این مشکلات انباشه می‌شود و باید برای آن کاری کرد، اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت و بخش‌های مرتبط باید برای این موضوع برنامه داشته باشد، باید پروتکل‌هایی را تعیین کنند، نیروهایی را آموزش دهند و متولیان اقتصادی و اجتماعی هم حواسشان به این موضوع باشد.

یعقوبی افزود: در واقع الان مردم خیلی گرفتار هستند، اما به دلیل همین کرونا و دور هم جمع نشدنشان شاید خیلی اعتراضی نکنند، هر چه کرونا بیشتر طول بکشد و واکسیناسیون دیرتر صورت بگیرد، مردم فقیر، فقیرتر و خشمگین می‌شوند و ممکن است پرخاشگری کنند.

بنابراین باید متولیان بهداشتی و درمانی، اقتصادی، روانی و بخش‌های مربوطه هر چه سریع‌تر چاره اندیشی کنند چون مسئله‌ سلامت روان بخش عمده‌اش به تعیین کننده‌های اجتماعی سلامت بر می‌گردد و اصلا اینطور نیست که فقط به اداره سلامت وزارت بهداشت مربوط باشد چون خیلی از این عوامل به خارج از وزارت بهداشت مربوط است.

یعقوبی در پایان افزود: یکی از عوامل تاثیرگذار بر حال مردم، واکسیناسیون کرونا است و باید اولویت دولتمردان با واکسیناسیون باشد که بر کاهش فشار مردم اثر دارد.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ازدواج سفید چیست؟
آینده دخترانی با مادران بداخلاق؛ از بیماری روانی تا فرار
شیوه برخورد با افرادی که مدام در محیط کار ابراز وجود می‌کنند
شکست عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می‌آورد
آیا مشاوره روانشناسی راهی برای تسکین یا نصیحت های بی پایان است؟
اختلال چندشخصیتی چیست؟
پایان عجیب‌ترین سال تحصیلی مدارس
علائمی که خبر از اختلال وسواس فکریتان می‌دهند!
این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...