کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

شخصیت آفتاب پرستی چیست؟

مشکل روانشناختی که باعث چشم و هم چشمی می‌شود!

خبرگزاری فارس , 27 ارديبهشت 1400 ساعت 12:30

یک روانشناس و مشاور خانواده با اشاره به مشکل روانشناختی که باعث چشم و هم چشمی و ایجاد شخصیت آفتاب پرستی افراد می‌شود، گفت: کمبود محبت و عزت نفس پایین، فرد را درگیر طرحواره پذیرش جویی و جلب توجه می‌کند.


کتایون حجتی روانشناس درباره موضوع جلب توجه و پذیرش جویی اظهارداشت: درگیری با اینترنت، سایت‌ها و شبکه های مجازی ما و فرزندانمان را هرچه بیشتر به سمت و سوی جلب توجه و پذیرش جویی سوق داده است.

فردی که درگیر طرحواره پذیرش جویی و جلب توجه می‌شود، تأیید گرفتن و توجه دیگران برایش مهمترین معضل شده و به دنبال تعریف و تمجید دیگران است.

این گونه افراد، نگران هستند که کاری را انجام دهند و مورد انتقاد دیگران واقع شوند. آنها سعی می کنند همه را راضی نگه دارند و به همین دلیل دست به هر اقدامی می زنند که دیگران از آنها خشنود باشند.

این افراد برای اینکه مورد تحسین دیگران واقع شوند، به سختی تلاش می کنند و گاهی برای کسب رضایت و تأیید آنها به دنبال موقعیت اجتماعی، ثروت، زیبایی و ... هستند. برای این افراد دشوار است که خودشان را به خاطر آنچه هستند تحسین کنند و نظر دیگران را معیار تأیید خودشان می دانند.

این طرحواره باعث تصمیماتی می شود که غیرقابل اطمینان و ناخوشایند است، مشکلاتی که برای این افراد به وجود می‌آید در نهایت منجر به چشم و هم‌چشمی می‌شود.

آنها احساس نمی کنند که هویت مستقلی دارند و ستایش و توجه دیگران باعث می شود که احساس ارزشمندی کنند، این افراد می‌خواهند تا همه آنها را دوست داشته باشند، عزت نفس آنها به آنچه دیگران درباره شان فکر می کنند، بستگی دارد.

تکرار این رفتارها طاقت فرسا شده و باعث می شود این افراد در برابر همه عکس العمل ها ، حساس شوند. با این طرحواره، فرد مانند آفتاب پرست رفتار می‌کنند و مرتباً رنگ عوض می کند.

این طرحواره در خانواده هایی ایجاد می‌شود که در آنها اهمیت حفظ ظاهر و آنچه دیگران فکر می کنند بسیار زیاد است، کنترل والدین بر روی علایق و سرگرمی فرزندان بسیار زیاد است و عشق و توجه فقط زمانی موردنظر قرار می گیرد که کودکان به نوعی والدینشان را خشنود می کنند.

در دوران کودکی افراد به دنبال تأیید و تشویق نیستند که ایده ها، نظرات، علایق و سلیقه یا مسیر زندگی خود را پرورش دهند، بنابراین آنها از خود احساس پایدار و واقعی ندارند، این والدین و اطرافیان هستند که آنها را به این سمت طرحواره سوق می دهند.

والدین باید بدانند که کودک هیچ تصویری از خوب یا بد ندارد و تمام کارهای پدر و مادر و اطرفیان خود را درست می داند و از آنها الگوبرداری می کند. بنابراین باید مواظب باشیم تا با رفتارهای نادرست و اشتباه خود، زمینه ساز شکل گیری این تله در کودکانمان نشویم.

این کارشناس علوم تربیتی ادامه داد: والدین متملق و چاپلوس که از این طریق به دنبال جلب توجه دیگران هستند، الگوی نامناسبی برای کودک هستند و با رفتارهای خود به کودک یاد می دهند که برای جلب توجه دیگران دست به هرکاری بزند.

برای درمان این طرحواره که علت اصلی بوجود آمدن آن، کمبود محبت و عزت نفس پایین است، بابد به جای اینکه برای دیگران زندگی کنید، به سراغ نیازهای اصلی خودتان بروید.

 یکی دیگر از راهکارهای درمان این طرحواره، تهیه یک برنامه ریزی ارزشمند جدید برای زندگی است، در این برنامه ریزی فرد باید استعداد، روحیات و نیازهای خود را در نظر داشته باشد و به آن عمل کند.

افراد دچار طرحواره پذیرش جویی و جلب توجه باید با حذف رفتارهایی که برای دیگران و به خاطر آنان انجام می دهند در مسیر درمان خود گام بردارند.


کد مطلب: 53376

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/53376/مشکل-روانشناختی-باعث-چشم-هم-چشمی-می-شود

میگنا
  https://www.migna.ir