پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - 8 Jun 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۹
کد مطلب: 53434
۵

مطالبات رئیس سازمان نظام روانشناسی از ریاست جمهوری جهت ارتقای سلامت روان مردم

مطالبات رئیس سازمان نظام روانشناسی از ریاست جمهوری جهت ارتقای سلامت روان مردم
متن نامه دکتر محمد حاتمی به رئیس جمهور به شرح زیر است:

با سلام و تحیت و آرزوی سلامت و عزت برای حضرتعالی؛ چنانچه مستحضر هستید؛ سلامت‌روان به عنوان هسته سلامت: آرامش، نشاط اجتماعی، بهره‌وری و توسعه اقتصادی در جامعه به ارمغان می‌آورد. بر این باور آموزش مهارت‌های زندگی از جمله؛ کنترل خشم، استرس و مهارت‌های حل مسأله، ارتباطی، گوش دادن و گفت‌وگو، جملگی در ارتقاء سلامت‌روان و پیشگیری از اختلالات روانی مؤثر است.

در شرایط پاندمی کووید-19 کارآمدی مشاوره‌های روان‌شناسی بیش از پیش آشکار شده است، توسعه سبک زندگی جدید، تنظیم مدیریت خانواده، کودکان و نوجوانان در شرایط بحران، خودمراقبتی، دگرمراقبتی، کاهش ترس غیرمنطقی، آرامش‌دهی به جامعه، اقناع‌سازی جامعه جهت حفظ پروتکل‌های بهداشتی، برون‌رفت از سوگ کرونا، آسیب‌دیدگان و غیره .... همه از وظایف روان‌شناسان و مشاوران است، آلام انزواگزینی و خشم فرورفته نه در دفتر پزشک بلکه در گفت‌وگوهای همدلانه مشاوره‌های روان‌شناختی قابل حل و فصل است. علی‌رغم نامهربانی‌ها روان‌شناسان و مشاوران از بدو ورود کرونا بدون کوچکترین چشم‌داشتی مسئولانه در خدمت مردم عزیز کشورمان بوده‌اند و نقش تاریخی خود را به عنوان همراهان مردم بخوبی ایفاء نموده‌اند؛ در این رابطه قبلاً حدود چهل (40) فعالیت انجام شده را خدمت حضرتعالی گزارش شده است. اکنون روزانه بیش از صد هزار مشاوره روان‌شناسی بصورت حضوری و مجازی به مردم عزیز کشورمان ارائه  می‌شود. جهت استحضار در دوران کرونا که شرایط ابهام‌آمیز و کلافگی وجود دارد، تنها با گفت‌وگوی روان‌شناسی آلام آن‌ها تسکین می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود. در دوران پساکرونا مسأله اول هر کشوری در موضوع سلامت‌روان است.

جناب آقای رئیس جمهور: مسأله قتل بابک خرمدین توسط والدین و هشدار قبلی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره درباره قتل رومینا اشرفی توسط پدر و بسیاری از خودکشی‌ها، بحران‌های ناشی از کرونا، سوگ کرونا و مشکلات بحران‌زای دیگر در صورت اشاعه فرهنگ مراجعه به روان‌شناس و مشاور، افزایش سواد سلامت‌روان جامعه، توسعه مراکز خدمات روان‌شناسی و مشاوره، تهیه پیوست‌های سلامت‌روان و آموزش‌های روان‌شناختی در پیشگیری یا کاهش این فجایع و آسیب‌ها مؤثر است.

جناب آقای دکتر روحانی: با اطلاع از اینکه جنابعالی به اهمیت و نقش روان‌شناسان و مشاوران در شرایط کرونا توجه داشته و در بیانات حضرتعالی منتشر شده است، به عنوان یک ضرورت تاریخی خصوصاً در شرایط بحران فعلی برحسب وظیفه استدعا دارد، نسبت به موارد ذیل دستور مساعد صادر فرمائید؛ 

1. در دوران کرونا و پساکرونا مسأله حمایت جدی دولت از توسعه مراکز خدمات روان‌شناسی و مشاوره در اقصی نقاط ایران و بکارگیری روان‌شناسان و مشاوران در قالب پروژه‌های ملی تحت نظارت این سازمان به عنوان اولویت ملی مورد توجه قرار گرفته و کمیته مقابله با عوارض روانی کرونا پیشنهادی این سازمان که قبلاً بررسی و مورد تأیید دفتر حضرتعالی قرار گرفته است در ستاد ملی مقابله با کرونا تحت مسئولیت این سازمان شکل گیرد.

2. بدلیل اینکه اقشار کم درآمد جامعه و در معرض خطر نمی‌توانند بخاطر ضیق مالی از خدمات روان‌شناسی و مشاوره استفاده نمایند. مسأله «بیمه‌های پایه و تکمیلی» موضوع بند «ج» ماده (102) قانون برنامه ششم به عنوان ضرورت ملی در شرایط کرونا در کوتاه‌ترین زمان ممکن وضع گردد.

3. «واکسیناسیون» روان‌شناسان و مشاوران به عنوان شغل پر خطر که باید حداقل 45 دقیقه در اتاق مشاوره با مراجع صحبت نمایند، در اولویت قرار گرفته و آغاز شود.

4. تعرفه‌های خدمات روان‌شناسی و مشاوره در سه سال اخیر بر طبق قانون هر ساله جهت تصویب به هیأت دولت ارسال شده است؛ اما متأسفانه با وجود همه پیگیری‌ها علی‌رغم تصویب در کمیسیون اجتماعی و اقتصاد دولت به دلایل نامعلوم ابلاغ نشده است و تسریع، تصویب و ابلاغ گردد.

در پایان با امتنان و تشکر مؤکداً مسأله فرهنگ‌سازی سلامت‌روان توسط رسانه‌ها خصوصاً صدا و سیما و حمایت از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جهت انجام مسئولیت‌های قانونی همچون نظارت بر فعالیت‌های روان‌شناسی و مشاوره و اجرای «طرح ملی» "روان‌شناس و مشاور خانواده" «طرح» "روان‌شناس مدرسه" با همکاری نهادها و سازمان‌های ذیربط لازمه دستور حضرتعالی است.


عزت و سلامت مستدام
محمد حاتمی
رئیس سازمان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.