جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ - 18 Jun 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۵۱
کد مطلب: 53507
۰

چگونه مغز از بیهوشی و خواب عمیق بیدار می‌شود؟

چگونه مغز از بیهوشی و خواب عمیق بیدار می‌شود؟
به گزارش ساینس‌آلرت، در تحقیقاتی جدید ۳۰ فرد بزرگسال سالم برای مدت سه ساعت تحت بیهوشی قرار گرفتند و گروه ۳۰ نفره‌ دیگری نیز به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شد تا بررسی شود چگونه مغز پس از بیهوشی خود را به حالت هوشیار بازمی‌گرداند.

در این تحقیقات مشخص شد که مغز بخش‌های مختلف خود را به طور مجزا به حالت هوشیاری برمی‌گرداند و کل مغز به یک باره هوشیار نمی‌شود. بخش‌های مربوط به قابلیت حل مسئله که توسط قشر پیشانی کنترل می‌شوند در سریع‌ترین شکل ممکن به حالت هوشیار در می‌آیند. سایر مناطق مغز از جمله مناطقی که مدت زمان واکنش و توجه فرد را کنترل می‌کنند برای هوشیاری مدت زمان طولانی‌تری نیاز دارند.

مکس کلز(Max Kelz)، متخصص بیهوشی از دانشگاه پنسیلوانیا می‌گوید: اگرچه این موضوع در ابتدا باعث تعجب بود اما از نظر تکاملی منطقی است که بخش‌های مربوط به شناخت نیازمند بهبود سریع‌تر باشند. به طور مثال اگر فردی در شرایط خطرناک به هوش بیاید ساختارهای قشر پیشانی برای بررسی موقعیت و ایجاد یک برنامه‌ریزی مناسب برای واکنش اهمیت زیادی دارند.

برای اندازه‌گیری آنچه که در مغز رخ می‌دهد از روش‌های گوناگونی استفاده شد از جمله گرفتن نوار مغز و انجام آزمون‌های شناختی پیش و پس از بیهوشی. این آزمایش‌ها سرعت عمل، حافظه و سایر مهارت‌های فرد را اندازه‌گیری می‌کنند.

محققان با تجزیه و تحلیل نوار مغز دریافتند که با شروع بهبودی و بازگشت به شرایط عادی قشر پیشانی مغز فعال می‌شود.

آنها با مقایسه‌ گروه شاهد و گروهی که تحت آزمایش قرار گرفته بودند دریافتند که بهبودی افرادی که بی‌هوش شده بودند سه ساعت زمان می‌برد.

محققان همچنین برنامه خواب شرکت‌کنندگان را چندین روز پس از انجام مطالعه تحت نظر گرفتند و فهمیدند که این آزمایش اثر منفی بر روی الگوی خواب آنها نداشته است.

مایکل آویدان(Michael Avidan)، متخصص بیهوشی از دانشگاه واشنگتن می‌گوید: این موضوع نشان می‌دهد که مغز سالم انسان قابلیت بازیابی خود را دارد و برخی از اختلالات شناختی مانند هذیان که طی چند روز یا چند هفته پس از بیهوشی به صورت بالینی مشاهده می‌شود ممکن است در نتیجه‌ عواملی غیر از تاثیر داروهای بیهوشی بر روی مغز باشد.

بسیاری از عمل‌های جراحی بدون انجام بیهوشی امکانپذیر نیست و به رغم استفاده‌ گسترده از این روش ما اطلاعات کمی در مورد جزئیات عملکرد آن داریم. اگرچه نحوه‌ی استفاده بی‌خطر از این روش را می‌دانیم.

نظرات زیادی در مورد نحوه‌ی برخورد مغز با داروهای بیهوشی وجود دارد اما شواهد مشخصی وجود ندارد.

یافته‌های اخیر نه تنها به مراقبت و درمان از بیمار کمک می‌کند بلکه به دانشمندان در درک بهتر مغز و واکنش آن به اختلالات نیز کمک می‌کند.

این تحقیقات در مجله‌ eLife به چاپ رسیده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ازدواج سفید چیست؟
آینده دخترانی با مادران بداخلاق؛ از بیماری روانی تا فرار
شیوه برخورد با افرادی که مدام در محیط کار ابراز وجود می‌کنند
شکست عصبی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
بلایی که گوش دادن به موسیقی قبل از خواب به سرتان می‌آورد
آیا مشاوره روانشناسی راهی برای تسکین یا نصیحت های بی پایان است؟
اختلال چندشخصیتی چیست؟
پایان عجیب‌ترین سال تحصیلی مدارس
علائمی که خبر از اختلال وسواس فکریتان می‌دهند!
این علامت ها درمردان یعنی افسرده شدند
تفاوت استرس و اضطراب و درمان آنها در روانشناسی
سایکوپت؛ اختلالی برای اشخاص ضد اجتماعی
از آدمهای حسود؛ متنفر نباشید، دلیل حسادت آنها این است که فکر می کنند شما از آنها بهتر هستید... پائولو کوئلیو