چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۷
کد مطلب: 53534
۱
هشدار در خصوص آسیبهای اجتماعی کشور

درخواست از دولت سیزدهم برای توجه به سلامت روان مردم

درخواست از دولت سیزدهم برای توجه به سلامت روان مردم
دکتر محمد حاتمی با اشاره به پاندمی کووید ۱۹ و لزوم توجه به سلامت روان مردم، اظهار کرد: مهم‌ترین درخواست ما از دولت سیزدهم تشکیل کمیته مقابله با عوارض روانی کرونا در ستاد ملی مقابله با کرونا است.

وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر مساله سلامت روان کشور متولی ندارد در حالی که انجام اقداماتی نظیر تهیه پیوست های سلامت روان، غربالگری  و یا افزایش تاب آوری سلامت روان همگی نیازمند یک متولی است تا مسئولیت کمیته مقابله با عوارض روانی کرونا را برعهده گیرد و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور آماده بر عهده گرفتن این مسئولیت است.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه از دولت بعدی می‌خواهم حرف ما را بشنود، افزود: بارها تشکیل این کمیته را از دولت دوازدهم خواستار شدیم اما محقق نشد این در حالی است که در دوران پسا کرونا نرخ اختلالات روانی و آسیب‌های اجتماعی به طور قطع افزایش  پیدا کرده و وضعیت روانی در دوران پساکرونا از شرایط فعلی نیز بدتر می‌شود چراکه فشارها کمتر شده و مردم متوجه خلاء‌های خود می‌شوند به طوری که سلامت روان در آن زمان مساله اصلی کشور می‌شود.

حاتمی با اشاره به فشارهای روانی از دست دادن شغل، از دست دادن عزیزان و قرنطینه که متاثر از پاندمی کووید ۱۹ است، تصریح کرد: از نامزدهای ریاست جمهوری درخواست دارم در مناظره‌های خود به طور مشخص اعلام کنند که برای سلامت روان مردم چه برنامه‌هایی دارند. متاسفانه این روزها تنها درباره سلامت جسم صحبت می‌شود و سلامت روان مساله‌ای حاشیه‌ای تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه قانون برنامه  هفتم توسعه در مجلس شورای اسلامی در حال نگارش است و قطعا عملکرد دولت آینده متاثر از همین برنامه خواهد بود، اظهار کرد: از نمایندگان مجلس می‌خواهم در تدوین این قانون برنامه بحث بیمه‌های پایه و تکمیلی را برای خدمات مشاوره و روانشناسی در نظر بگیرند. مردم در شرایط فعلی نمی‌توانند از خدمات روانشناسی و مشاوره استفاده کنند چراکه نرخ تعرفه خدمات بالا است و اقشار کم درآمد نمی‌توانند از آنها استفاده کنند.

حاتمی همچنین این را هم گفت که حدود سه سال است علیرغم اعلام  تعرفه‌های خدمات روانشناسی و مشاوره به هیئت دولت اما این تعرفه‌ها ابلاغ نشده و از جمله اقدامات دولت بعدی باید ابلاغ این تعرفه‌ها باشد.

به گفته وی، در حال حاضر افرادی "روانشناس‌ نما"، بی‌مسئولیت و حتی تحصیل نکرده در این حوزه خود را تحت عناوین مختلف در فضای مجازی معرفی کرده و به مردم خدمات روانشناسی ارائه می‌دهند. این افراد منجر به افزایش آسیب‌های روانی و اجتماعی شده و در حال سوء استفاده‌های مالی و فرهنگی از مردم هستند؛ از این رو لازم است دولت سیزدهم برنامه مشخصی برای فضای مجازی داشته باشد.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور معتقد است: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و روانشناسان و مشاوران مسئول آرامش جامعه هستند و این آرامش به معنای افزایش بهره‌وری، نشاط اجتماعی، پویایی جامعه و افزایش سلامت روان مردم جامعه است که در صورت عدم توجه دولت به این موارد شاهد جامعه‌ای ملتهب و بی‌قرار خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه مساله آموزش و پرورش و سلامت روان دانش آموزان به ویژه نوجوانان از جمله دغدغه‌های مهم این سازمان است، خاطر نشان کرد: قرنطینه بر روی رشد اجتماعی، شناختی، هیجانی و رفتاری نوجوانان اثر گذاشته و این توقف رشد، مشکلاتی را در آینده برایشان ایجاد می‌کند. از این رو اهمیت دارد کاندیداها برنامه مدون و دقیقی برای آموزش و پرورش و سلامت روان دانش آموزان داشته باشند.

حاتمی با اشاره به اینکه اغلب برنامه‌های نامزدهای انتخابات به مباحث اقتصادی معطوف می‌شود، گفت: دانش آموزان گردانندگان این کشورند. اهمیت رسیدگی به وضعیت روان و فرهنگ آنها کمتر از رسیدگی به وضعیت اقتصادی جامعه نیست. اگر سلامت روان جامعه‌ای بیمار باشد چگونه اقتصادش شکوفا می شود؟. شکوفایی اقتصادی نشات گرفته از سلامت روان جامعه است.

رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در پایان با تاکید بر ضرورت توجه دولت سیزدهم به آسیب‌های اجتماعی و روانی یادآور شد: همانطور که رهبری فرمودند باید مساله پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را در صدر امور قرار دهیم. نباید مساله خانواده را رها کرد. در این راستا حتی می توان وزارت خانواده و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را ایجاد کرد چراکه مشکلات زیادی در این زمینه داریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا موکول کرد