شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ - 31 Jul 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۱
کد مطلب: 53653
۲
رئیس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران:

دولت آینده در زمینه ارتقای سلامت روان اقدام کند

دولت آینده در زمینه ارتقای سلامت روان اقدام کند
بر اساس آمار نرخ سلامت روان در کشور کاهش یافته است. این مقوله را در افزایش نزاع‌های خیابانی، نرخ طلاق، بیکاری، عدم توانایی در تامین معاش خانوار می‌توان فهمید در این شرایط از دولت آینده در پسا کرونا و با توجه به مشکلاتی که شیوع کرونا ایجاد کرده، انتظار می‌رود تا در زمینه ارتقای سلامت روان در جامعه اقدامات متعدد را در دستور کار  قرار دهد. از سوی دیگر در کنار اختلالات روانی، استرس‌های روز افزون در میان آحاد مردم کشور انتظار آموزش‌ مهارت‌های زندگی از سوی نهادهای تصمیم‌گیر وجود دارد تا بتوان ارتقای سلامت اجتماعی را در اولویت قرار داد.

دکتر مجید صفاری نیا، رئیس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران به خبرنگار برنا گفت: انتظاری که از حکمرانی و دولت آینده داریم این است که مهمترین دغدغه باید نگاه و رویکرد علمی به مشکلات روانی، اجتماعی و ارتقای سلامت روان و اجتماعی مردم باشد.

او افزود: دیدگاه ارتقاء دهنده سلامت روانی می‌تواند با ارتقای استاندارهای سلامت اجتماعی تعامل برقرار کند. دولت آینده برای اشتغال، کاهش تورم، بهزیستی، رفاه، نشاط، تندرستی، سلامت، کاهش فساد، ادراک عدالت و کرامت متخصصان مقابله با رانت، رشوه، قوم‌گرایی و توان‌گرایی برنامه داشته باشد که از طریق آن مردم بتوانند پیش بینی پذیری و کنترل پذیری در  رویدادهای زندگی داشته باشند.

مردم بدون احساس کنترل و پیش بینی پذیری رویدادهای زندگی احساس درماندگی و افسردگی می‌کنند و بخشی از خشم و پرخاشگری فعلی جامعه مربوط به ناکامی‌ها و احساسات مذکور است.

صفاری نیا تصریح کرد: دولت آینده بر روی احساس کنترل پذیری و پیش بینی پذیری، امید و نشاط جامعه تمرکز کند. منظور از نشاط رفتن مردم به سینما و یا تئاتر و  کمدی  نیست. بالارفتن شاخص‌های اشتغال، سطح درآمد، افزایش تولید ناخالص داخلی، امید به آینده و رفاه مردم در کنار فعالیت های فرهنگی است.

رئیس انجمن روانشناسی اجتماعی ایران ادامه داد: اگر حکمرانی یا دولت بر روی پیش بینی پذیری تمرکز کرده باشد امیدواری در مردم می‌توانند وضعیت مناسب‌تری قرار بگیرد و به این شکل خشونت در جامعه کاهش و سلامت روان مردم بهبود پیدا کند و حال خوب در بین مردم ایجاد ‌شود. دولت باید بر روی ارتقای سلامت اجتماعی فعالیت داشته باشد.

برای مثال سازمان بهزیستی خدمات ارزان  به متقاضیان ارائه و وزارت علوم هم  خدمات رایگان مشاوره‌ای به دانشجویان و حتی خانواده های دانشجویان ارائه می‌دهد.

او ادامه داد: تلفن‌های مراکز بحران از سوی سازمان بهزیستی و مشاوره‌های تلفنی از سوی دانشگاه‌ها در حال ارائه خدمات هستند. اغلب خدمات مشاوره‌ای رایگان یا ارزان است. از سوی دیگر خدمات بخش خصوصی بر اساس تعرفه ارائه می‌شود.

صفاری نیا تاکید کرد: اگر این تعرفه‌ها تحت حمایت بیمه‌های تکمیلی، تامین اجتماعی و سازمان خدمات درمانی قرار بگیرد نرخ مراجعه به مشاوره‌ها افزایش پیدا می کند به عبارت دیگر اگر بیمه‌ها و خدمات درمانی بتوانند همچون پزشکان تعرفه‌های مشاوره را تحت بیمه قرار دهند این خدمات گسترده شده و حمایت‌های بیشتری اتفاق می‌افتد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

عواملی که به افسردگی دامن می‌زنند!
تاب آوری در والدگری کودکان با نیازهای ویژه
بهترین راه برای درمان احساس تنهایی چیست؟
چه وقت به یک مرد نباید اعتماد کرد؟
از مشاوره ازدواج نترسید!
چطور در شبکه‌های اجتماعی بهتر گفت‌و‌گو کنیم؟
پانزده اصل ارتباطی والدين با نوجوانان
تاب آوری زنان و افکار دخترانه
با فرزندانی که با هم دعوا می‌کنند و یکدیگر را کتک می‌زنند چه کنیم؟
رابطه ثروت با طول عمر
«افسردگی مردانه» چیست؟
توصیه‌هایی برای پاک کردن ذهن از افکار آزار دهنده
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند