پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - 29 Jul 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۴
کد مطلب: 53657
۱
اثر ژنتیک بر «افسردگی» زنان

زنان به چه دلایلی بیشتر از مردان به مراکز درمانی مراجعه می کنند؟

زنان به چه دلایلی بیشتر از مردان به مراکز درمانی مراجعه می کنند؟
دکتر نویداله نوری در وبینار "دختران توانمند و شهر متعالی" که به همت جهاد دانشگاهی واحد الزهرا و با مشارکت اداره کل امور بانوان شهرداری تهران، برگزار شد، اظهار کرد: خیلی از وقت‌ها چون خانم ‌ها بیشتر به اطراف توجه دارند بیشتر تحت اثر فشارهای محیطی قرار می‌گیرند و از این رو شیوع افسردگی در خانمها بیشتر از آقایان است. از سوی دیگر زنان بیشتر تحت تاثیر محرک‌های منفی و مثبت قرار می‌گیرند.
 
به گفته وی، خانم ها درک هیجانی و عاطفی بیشتری نسبت به آقایان دارند و بیشتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و خود افشایی آنها بالاتر از مردان است.


تمایل ژن افسردگی در خانم‌ها بیشتر از آقایان است
شاهد این هستیم که بیشترین نرخ خودکشی در خانم‌ها و بیشترین نرخ خودکشی موفق در آقایان است چراکه خانم‌ها به دلیل توجه و ادراک عاطفی بالا فشارها و نگرانی‌ها را بیشتر دیده و افسرده می‌شوند اما در عین حال جنبه‌های مثبت زندگی را نیز بیشتر تشخیص می‌دهند و به همین دلیل نرخ خودکشی موفق در آنها کمتر است.

بین دختر بودن و افسرده بودن ارتباط مستقیمی وجود ندارد اما تمایل ژن افسردگی در خانم‌ها بیشتر است. برخی عوامل ایحاد افسردگی مرتبط با جنسیت است به این معنا که برخی عوامل موثر بر ایجاد افسردگی در پسران وجود دارد که بر دختران موثر نیست و بالعکس.


از دست دادن زیبایی زنان را مستعد افسردگی می‌کند
از جمله عوامل موثر بر ایجاد افسردگی در مردان از دست دادن شغل و یا توانایی فیزیکی است در حالی که از دست دادن زیبایی زنان را مستعد افسردگی می‌کند. شرطی سازی و نسبت دادن برخی ویژگی ها بی دلیل به خانم‌ها نیز منجر به ایجاد افسردگی در آنها می‌شود.

زنان بیشتر تحت تاثیر مسائل اجتماعی و فرهنگی قرار می‌گیرند و همین امر منجر به افسردگی بیشتر آنها نسبت به مردان می‌شود. از سوی دیگر تغییرات هورمونی، عوامل اجتماعی اعم از مسئولیت زنان و دختران و نگرش جامعه به زنان و دختران از جمله عوامل ایجاد کننده افسردگی در زنان و دختران است. در این بین مسائل زیست شناختی به معنای اندام‌ها و ژنها نیز در افسردگی زنان موثر است. 

نوری با تاکید بر اثر ژنتیک بر افسردگی دختران و زنان، گفت: سهم دریافت اطلاعات ژنی افسردگی برای دختران در خانواده‌هایی که دارای ژن افسردگی هستند بیشتر از پسران است. هورمون ها خلق و خوی افراد را در دست می‌گیرند.

وی در پایان گفت: ما هر عاملی را به افسردگی ربط می‌دهیم  بلکه تمام افراد گاهی دچار غم و اندوه می‌شوند و این به معنای افسردگی نیست.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاب آوری در والدگری کودکان با نیازهای ویژه
بهترین راه برای درمان احساس تنهایی چیست؟
چه وقت به یک مرد نباید اعتماد کرد؟
از مشاوره ازدواج نترسید!
چطور در شبکه‌های اجتماعی بهتر گفت‌و‌گو کنیم؟
پانزده اصل ارتباطی والدين با نوجوانان
تاب آوری زنان و افکار دخترانه
با فرزندانی که با هم دعوا می‌کنند و یکدیگر را کتک می‌زنند چه کنیم؟
رابطه ثروت با طول عمر
«افسردگی مردانه» چیست؟
توصیه‌هایی برای پاک کردن ذهن از افکار آزار دهنده
روشی موثر برای بهبود افراد دارای اختلال پانیک
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.