جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۹
کد مطلب: 53705
۲

طلاق در کمین چه کسانی است؟

طلاق در کمین چه کسانی است؟
پدیده طلاق حتی اگر اسمش در زندگی شما بیاید و به مرحله اجرا هم نرسد، تبعات منفی زیادی برای زندگی مشترک خواهد داشت. یکی از مسائلی که زندگی را به طلاق می‌کشاند، گوش ندادن به حرف یکدیگر است، اما راهکار چیست؟
 
در خیلی از مشاوره‌های طلاق از همسران به ویژه بانوان شنیده می‌شود که گله می‌کنند همسرشان اصلا به حرف آن‌ها گوش نمی‌دهد و همین باعث سوتفاهم‌ها و اختلاف‌های زیاد در زندگی شان شده است. مهارت گوش کردن علی رغم اینکه شاید خیلی‌ها آن را ساده بینگارند، کار دشواری است. اینکه زوجین حین گوش کردن به همدیگر، حواسشان پرت نشود؛ یا به جای گوش کردن، پاسخ خود را مرور نکنند، می‌تواند مانع بروز اختلاف بشود.

گوش دادن یکی از مهمترین مهارت‌های ارتباطی است که صمیمت بین زن و مرد را افزایش می‌دهد. نه فقط در زندگی زناشویی بلکه در همه نوع روابط اعم از کاری و دوستانه نیز گوش دادن اهمیت زیادی دارد. بسیاری حتی در روابط دوستی خود نیز دچار مشکل می‌شوند. دوستان این فرد گله می‌کنند که او اصلا  نمی‌تواند به حرف دیگران گوش بدهد و فقط صحبت می‌کند! اما از همه این‌ها مهمتر این مهارت ارتباطی می‌تواند زندگی زناشویی را حفظ کند و باعث تداوم آن شود.

زمانی که یک فرد بتواند به همسرش خوب گوش دهد، حتی اگر نتواند خیلی از مشکلات را حل کند، اما همسرش را درک کرده است و این گوش دادن به نشانه ارزش نهادن به طرف مقابل است که خود به خود ناراحتی ها، گلایه‌ها و مشکلات را کاهش می‌دهد.


الزامات گوش کردن فعال چیست؟
تفاوت بین گوش دادن و شنیدن در اینجا مشخص می‌شود. اینکه گاهی مثلا دیالوگ‌هایی را از تلویزیون می‌شنویم، مادرمان با ما صحبت می‌کند و ما به او گوش می‌دهیم یا همسرمان مشکلی دارد و با ما درددل می‌کند و ما به او گوش می‌دهیم. تفاوت این امر با شنیدن در همان فعال بودن فرد است و باعث درک و همدلی بیشتر می‌شود؛ چرا که فرد می‌تواند در راستای آن دخالت و رابطه با همسرش را تقویت کند؛ بنابراین مهمترین ملاک این نوع گوش دادن این است که فقط فرد در هنگام گوش دادن ساکت نباشد؛ بلکه علاوه بر اینکه به حرف‌های همسرش توجه می‌کند، او را با زبان بدن نیز تایید کند. به نوعی که موضوع برایش خیلی مهم است. حتی گاهی سوالاتی بپرسد یا مباحثی را مطرح کند که در همان راستا باشد. این کار‌ها باید به نشانه درک کردن، لذت بردن از همکلامی با همسرش یا حتی یادگیری و کمک به همسر باشد تا واقعا به او ثابت می کند که برایش مهم است.


تفاوت زنان و مردان در گوش دادن
خانم‌ها باید بدانند که اگر دوست دارند همسرشان عاشقانه به حرف‌های آن‌ها گوش دهد و فراری نباشد، باید نحوه صحبت کردن خودشان را تغییر دهند. در این راستا باید زمان خاصی را برای گفتگو کردن انتخاب کنند تا همسرشان آرامش داشته باشد و حرف‌های آن‌ها را بپذیرد و گوش دهد.
آقایان نیز باید بدانند که گوش دادن به حرف‌های همسر باعث ارتقای کیفیت زندگی می‌شود. پس در مواقعی که با همسرتان صحبت می‌کنید از حالت خشم، پرخاشگری و عصبانیت اجتناب کنید. چون این رفتار‌ها دشمن زندگی مشترک هستند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که مرد‌ها در هنگام گوش دادن به سخنان زن‌ها با آن رو به رو می‌شوند، این است که در زمان گوش دادن عصبانی و ناراحت می‌شوند؛ زیرا فراموش می‌کنند که زنان مکانیزم دیگری در زمینه صحبت کردن و درک کردن دارند.

نکته مهم دیگر این است که هر دو مرد و زن اجازه دهند که حرف طرف مقابلشان تمام شود. حوصله داشته باشند و به دیگری مهلت صحبت دهند. یعنی با آرامش نه اینکه سر را تند تند تکان دهید و بی تاب باشید تا حرف‌های او تمام شود. زمانی که همسرتان صحبت می‌کند با آرامش به حرف‌های او گوش دهید؛ تا هم خودتان لذت ببرید و هم همسرتان از بودن کنار شما احساس خوشایندی داشته باشد.

هر زن و شوهری خصوصیات‌های اخلاقی دارند که ممکن است در ابتدای آشنایی با هم مشخص نشده باشد و یا طرف مقابل شناختی نسبت بدان نداشته باشد. این عدم آشنایی باعث اختلافاتی می‌شود که اگر از همان ابتدا افراد در رابطه با آن صحبت کنند و فرد مقابل نیز به خوبی گوش بدهد، این شناخت و آگاهی برای رفع سوتفاهم‌ها فراهم می‌شود. اگر زن و مرد نتوانند به حرف‌های هم گوش دهند، اختلافات کوچک تبدیل به سوتفاهم شده و به اختلافات بزرگ می‌رسد. به طوریکه اصلا انگار دو نفر از دو دنیای مختلف هستند و حرف هم را نه می‌فهمند و نه می‌شنوند! اینطور می‌شود که یک زن و شوهر در جلسه مشاوره یا محکمه دادگاه تازه شروع به صحبت می‌کنند و غده‌های چرکی سر باز می کند.

اگر قرار است از همسرتان انتقاد کنید، ابتدا نقاط مثبت او را متذکر شوید و در بین آن‌ها ایراداتش را هم بگویید. امام علی (ع) فرمودند که زیبا بگویید، زیبا جواب می‌شنوید وسفارش قرآن هم این است که سخنان نیکو بر زبان جاری بسازیم. وَقُلْ لِعِبَادِی یَقُولُوا الَّتِی هِیَ أَحْسَنَ؛ و بندگانم را بگو که همیشه سخن بهتر را بر زبان آرند.

 
طلاق در کمین چه کسانی است؟

پدیده طلاق حتی اگر اسمش در زندگی شما بیاید و به مرحله اجرا هم نرسد؛ تبعات منفی زیادی برای زندگی مشترک خواهد داشت. یکی از مسائلی که زندگی را به طلاق می‌کشاند، گوش ندادن به حرف یکدیگر است. اگر هر مشکل خاصی که در زندگی زناشویی دارید، با هم در میان بگذارید. طرف مقابلتان هم به خوبی گوش کرده و با تشریک مساعی و صحبت کردن آن را با هم حل کنید. هر چند برخی اختلافات نیاز به جلسات مشاوره و کمک درمانگر دارد، اما مسائل کوچک و سوتفاهم‌ها به راحتی با صحبت کردن با همسر رفع می‌شود. شاید همسرتان برای برخی مسائل زندگی ایده‌های نابی داشته باشد که در اختیارتان قرار دهد و شاید هم با همکاری هم بتوانید خیلی مسائل را حل کنید که به تنهایی قادر بدان نبودید.
مرجع : روزنامه ایران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.