سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - 30 May 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۷ تير ۱۴۰۰ / ۲۳:۲۵
کد مطلب: 53801
۹

هنر ابزاری قدرتمند برای افزایش تاب آوری

شقایق هاشمی شکفته
هنر ابزاری قدرتمند برای افزایش تاب آوری
اگر بخواهیم در یک پاراگراف به تعریف تاب آوری بپردازیم ، باید بگوییم: تاب آوری توانایی عبور از دشواری ها و بازگشت به تعادل است.تاب آوری توانایی سازگاری مثبت با شرایط تهدید کننده ای است که ناخودآگاه هر انسانی در زندگی با آن مواجه خواهد بود. اگر یک بار دیگر پاراگراف بالا را بخوانیم متوجه خواهیم شد که منظور از تاب آوری منفعل بودن و یا حتی ضد ضربه بودن نیست.

پذیرفتن این مساله که مشکلات و اتفاقات ناگوار در هر زمینه و هر رده سنی قابل وقوع است، گام اول می‌باشد.

بعد از آن بازبینی ابزار و تجهیزات و توانایی هایی که کمک کننده می‌تواند باشد تا در زمان کوتاه تر و با آسیب کمتری از این مرحله عبور کنیم ، نقش مهمی دارد.

متخصصین و تسهیلگران تاب آوری تکنیک های مختلف و متنوعی برای کمک به افراد دارند. امید است هنر درمانگران به همراه تسهیلگران تاب آوری با هم اندیشی، به ارائه شیوه های مدرنی بپردازند که به افراد در بازگشت به تعادل در زمانی کوتاه تر و عبور موفقیت آمیز از بحران ها کمک کند.

پیوند هنر و تاب آوری نه تنها در بهبود شرایط و درمان، بلکه در پیشگیری نیز تاثیر به سزایی دارد. شاخه های مختلف هنری مثل موسیقی ، نقاشی، سفالگری، مجسمه سازی، تأتر و نمایش، شعر و قصه خوانی، بازیهای ریتمیک، عکاسی و آشپزی با توجه به مشکلات موجود و تفاوت های فردی افراد با بکار بستن تکنیک های مخصوص هر رشته هنری و استفاده درست و بجا، باعث تقویت واقع بینی، استحکام روابط بین فردی، پذیرش تغییرات زندگی، خوش بینی، پرورش مثبت نگری، امیدواری، تقویت پیوندهای عاطفی، انعطاف پذیری، برون ریزی و برنامه ریزی برای زندگی می‌شود.

هنر باعث کاهش هرج و مرج های ذهنی می‌شود. خلاقیت را افزایش می‌دهد و بالطبع باعث افزایش قدرت حل مساله می‌شود.

هنر سطح اضطراب را در افراد کاهش می‌دهد. خلق و ایجاد اثر هنری باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. ایجاد احساس امنیت و مکان امن در اتاق های درمان نیز یکی از تاثیرات شگرف هنر است.

این حلقه های زنجیر به هم پیوسته ما را در مسیر مطلوب افزایش تاب آوری قرار می‌دهد. تسهیلگران تاب آوری از امکانات فراهم شده از طریق هنر برای رسیدن به اهداف خود در افراد مختلف با توجه به بحران ایجاد شده در زندگی آنها استفاده می‌کنند.

نکته قابل بیان و توجه این است که افراد علاقه مند به کاربست زمینه های هنری باید دوره های تخصصی مربوطه را طی کنند. تسهیلگران تاب آوری و هنر درمانگران در کنار تحصیلات مرتبط و سپری کردن دوره های تخصصی، با تجربیاتی که طی سالها کسب کرده اند به طراحی و استفاده از تکنیک ها می پردازند. هنر نیز مانند سایر علوم نیاز به تخصص دارد.

علاقه به هنر و جذاب بودن این رشته ها باعث شده که اشخاصی بدون داشتن تخصص کافی از این تکنیک ها استفاده کنند که مطمینا نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد.

تسهیلگران تاب آوری با دستان قدرتمند هنر مانع از سقوط افراد از لبه پرتگاه مشکلات می‌شوند . به دستان یاریگر تسهیلگران تاب آوری ، اعتماد کنید.


شقایق هاشمی شکفته: کارشناس ارشد روانشناسی -تسهیلگر و مدرس هنر درمانی
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!