چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۹ تير ۱۴۰۰ / ۲۳:۲۴
کد مطلب: 53823
۱

علت خیانت زنان؛ چرا زن‌ها خیانت می‌کنند؟

علت خیانت زنان؛ چرا زن‌ها خیانت می‌کنند؟
مرد‌ها و زن‌ها نیاز‌های مسلمی دارند و این هیچ ایرادی ندارد، چون طبیعی است. وقتی زنی احساس می‌کند چیزی در رابطه‌اش کم است و می‌داند که نمی‌تواند در این رابطه آن را به دست بیاورد ممکن است تصمیم بگیرد جای دیگری به دنبالش بگردد. پس چرا همچنان در این رابطه‌ی می‌ماند؟ زیرا زن‌ها نیاز شدیدی به امنیت و اطمینان خاطر دارند. آن‌ها به یک رابطه‌ امن نیاز دارند و آن را می‌طلبند. زنی که کمبودی در رابطه با همسرش دارد با فراتر رفتن از این رابطه و پاسخ دادن به نیازش و همزمان حفظ رابطه‌ زناشویی، هر دو نیاز خود را تامین می‌کند.

در موارد دیگر، زن‌ها به همان دلایلی به همسران خود خیانت می‌کنند که مرد‌ها این کار را می‌کنند: «جدا شدن و تمام کردن رابطه کار سختی است». آن‌ها ترجیح می‌دهند خیانت کنند و رابطه‌ زناشویی را حفظ کنند تا اینکه به سختی زندگی مشترک را پایان بدهند و با عواقبش روبرو شوند.
 
 
تعریف خیانت چیست؟
پژوهش‌ها آمار خیانت در ازدواج را بین ۱۰ تا ۲۰ درصد تخمین زده‌اند؛ اما احتمال دارد میزان واقعی خیانت خیلی بیشتر از این باشد، زیرا در عصر دیجیتال شاید هنوز معیار دقیقی از خیانت نداریم. برای نمونه، آیا دل‌ربایی در شبکه‌های اجتماعی خیانت محسوب می‌شود؟ آیا داشتن پروفایل در سایت‌های همسر‌یابی، حتی اگر به رابطه عاطفی ختم نشود، خیانت است؟

برای اینکه راحت‌تر به این پرسش‌ها پاسخ دهیم، خیانت را این‌طور تعریف می‌کنیم: بی‌وفایی یا خیانت نوعی ازبین‌رفتن اعتماد است و زمانی رخ می‌دهد که شما راز‌های مهمی را از شریک زندگی‌تان مخفی کنید.

 
این تعریف به ۴ دلیل مناسب است:
۱. این تعریف برپایهٔ ابتدایی‌ترین عنصر خیانت است: از بین رفتن اعتماد
در چنین مواردی، چیزی که حتی بیشتر از رابطه‌داشتن با فردی دیگر، شریک زندگی شما را ناراحت و دل‌شکسته می‌کند، دروغ‌گویی و پنهان‌کردن رابطه است.
 
۲. این تعریف هر نوع رابطهٔ خارج از ازدواج را شامل می‌شود
رابطه آنلاین یا هر نوع رابطه‌ رمانتیک یا جنسی با فردی دیگر نیز خیانت محسوب می‌شوند، حتی اگر این رابطه‌ها در حد بوسیدن یا دل‌ربایی باشند که به‌اصطلاح به آنها «میکرو خیانت» (Microcheating) می‌گویند.
 
۳. این تعریف بسته به زوج انعطاف‌پذیر است
برای نمونه، شاید بعضی از زوج‌ها رابطه‌های کوچک خارج از ازدواج را به‌شرطی‌که با آگاهی شریک زندگی‌شان باشد، خیانت ندانند.
 
۴. این تعریف به فرد خیانت‌کار نشان می‌دهد مشکل از زمانی آغاز می‌شود که او برای پنهان‌کردن خطایش به شریکش دروغ می‌گوید
شریک زندگی او از شنیدن خبر خیانت دل‌شکسته نمی‌شود، بلکه از پنهان‌کاری ناراحت می‌شود.


البته هیچ‌کدام از این‌ها توضیح نمی‌دهند که چرا زن‌ها خیانت می‌کنند و اینکه دلایل خیانت در زنان و مردان بسیار متفاوت است.

 
 
پس چرا زن ها خیانت می کنند؟
اینکه چرا زن ها خیانت می کنند می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. زنان معمولا به یک یا چند دلیل زیر خیانت می‌کنند:
 
۱. زمانی که نادیده گرفته می‌شوند
گاهی زنان احساس می‌کنند که بیشتر مسئول نگهداری خانه و فرزندان یا تأمین‌کننده مالی هستند تا همسر. در چنین شرایطی است که به‌دنبال فردی می‌گردند که آنها را به‌خاطر خودشان بخواهد نه به‌خاطر خدماتی که در خانه ارائه می‌دهند.
 
۲. به‌دنبال همدم می‌گردند
داشتن رابطه‌ عاطفی با شریک زندگی برای زنان بیشتر از رابطه جنسی اهمیت دارد. آنها دوست دارند با شریکشان صحبت کنند، خوش بگذرانند و آشیانه و زندگی اجتماعی بسازند و… . وقتی آنها حس می‌کنند که با همسرشان چنین رابطه‌ای ندارند، جای دیگری دنبال آن می‌گردند.
 
۳. برآوردن نیازهای دیگران زنان را خسته می‌کند
پژوهش‌های جدید روی زنان بی‌وفا نشان می‌دهند: خیلی از زن‌ها با وجود اینکه همسر و کار و زندگی‌شان را دوست دارند، خیانت می‌کنند. این زنان اغلب بیان می‌کنند که از اینکه مجبورند همواره پشتوانه‌ای احساسی برای دیگران باشند، خسته شده‌اند و احساس می‌کنند به‌اندازهٔ کافی از آنها حمایت نشده است؛ به‌همین دلیل، داشتن رابطه‌ خارج از ازدواج به‌گونه‌ای برایشان کامیابی محسوب می‌شود.
 
۴. احساس تنهایی می‌کنند
دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود زنان احساس تنهایی در رابطه کنند. شاید همسرشان ساعات کاری طولانی دارند و یا به‌طور منظم به سفرهای کاری می‌رود یا شاید از نظر احساسی از همسرشان دور هستند. این زنان برای پرکردن خلأ تنهایی به‌دنبال رابطهٔ خارج از ازدواج می‌گردند.
 
۵.از رابطه‌شان بیش از اندازه انتظار دارند
بعضی زنان، انتظارات غیرقابل‌توجیهی از شریک زندگی‌شان دارند. آنها می‌خواهند فردی که دوستش دارند ۲۴ساعته در خدمت‌شان باشد و وقتی چنین اتفاقی نمی‌افتد، جای دیگری به‌دنبال توجه می‌گردند.
 
۶. به سوءاستفاده یا آسیب‌های دوران کودکی‌شان واکنش نشان می‌دهند یا می‌خواهند آن را بازسازی کنند
گاهی زنانی که در کودکی‌ (یا بزرگ‌سالی) دچار آسیب‌های روحی و جسمی، به‌ویژه آسیب‌های جنسی شده‌اند، به‌دنبال راهی برای بازسازی آن آسیب‌ها می‌گردند تا بتوانند این بار آنها را کنترل کنند یا بر آنها مسلط شوند.
 
۷. از رابطه جنسی با شریکشان راضی نیستند
این برداشت اشتباه در جامعه وجود دارد که فقط مردان باید از رابطهٔ جنسی راضی باشند و از آن لذت ببرند. اما زنان بسیاری نیز هستند که این رابطه برایشان لذت‌بخش است و اگر رابطهٔ جنسی با همسرشان، به هر دلیلی، برایشان لذت‌بخش نباشد، جای دیگری به‌دنبال آن می‌گردند.

آلیسیا واکر دکترای جامعه شناسی و استاد دانشگاه میسوری است. او به‌ هدف تحقیق برای کتابش، «اسرار زندگی زن خیانتکار»، یک سال با زنانی مصاحبه کرد که رابطه خارج از ازدواج داشتند. او می‌گوید «من متوجه شدم زنان به این دلیل که می‌خواهند زندگی‌شان را با همسرشان حفظ کنند، با فرد دیگری رابطه برقرار می‌کنند؛ زیرا اعتقاد دارند اگر نیاز‌های جنسی‌شان برآورده نشود، مجبور به جدایی از همسرشان خواهند شد. تصمیم به خیانت به همسر برای هیچ‌کدام از زنان مصاحبه‌شونده آسان نبود؛ اما بعد از اینکه متوجه شدند سال‌ها تلاش برای بهبود رابطه با همسرشان ناکام مانده است، تصمیم گرفتند به‌دنبال رابطه دیگری بگردند.»

 
 
۸. حس می‌کنند به دام افتاده‌اند
شارلین روآن (Charlynn Ruan)، دکترای روانشناسی بالینی، در پاسخ به اینکه چرا زن‌ها خیانت می‌کنند می‌گوید: آن‌ها می‌خواهند از رابطه‌ای که حس می‌کنند به دامشان انداخته است نجات پیدا کنند. گاهی زنان با مردی زندگی می‌کنند که در ظاهر بسیار خوب به نظر می‌رسد، اما در باطن فردی کنترل‌کننده یا اعصاب‌خرد‌کن است یا نیاز‌های عاطفی آن‌ها را برآورده نمی‌کند. ممکن است زنانی که با چنین افرادی در رابطه هستند تلاش‌هایی برای تغییر و بهبود وضعیت شریک زندگی‌شان انجام دهند؛ برای نمونه به روان‌شناس مراجعه کنند یا بار‌ها با شریک زندگی‌شان این مشکل را در میان بگذارند و از او بخواهند تغییر کند. این زنان بعد از اینکه می‌دیدند تلاش‌هایشان نتیجه‌ای ندارد، برای فرار از این موقعیت به رابطه خارج از ازدواج روی می‌آوردند.

اغلب این‌گونه زنان مشکلی دارند که در روان‌شناسی به آن «دلبستگی ناایمن» گفته می‌شود. آن‌ها احساس ناامنی‌ می‌کنند و برای اطمینان از اینکه آسیب احساسی نمی‌بینند و در امان هستند، به‌دنبال دریافت توجه از فرد دیگری می‌گردند؛ برای نمونه، وقتی در خانه دعوا می‌کنند یا همسرشان آن‌ها را تهدید می‌کند یا به هر دلیلی احساس ناامنی به آن‌ها القا می‌شود، برای جبران این حس به‌دنبال فردی می‌گردند که قدرشان را بداند و به آن‌ها توجه کند.
 
مرجع : فرادید
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند