چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - 4 Oct 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۲ تير ۱۴۰۰ / ۲۱:۵۰
کد مطلب: 53987
۲

نیازمند تاسیس "وزارت خانواده" هستیم

نیازمند تاسیس "وزارت خانواده" هستیم
دکتر غلامعلی افروز در مراسم سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا(س) که با حضور وزیر ورزش و جوانان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه‌های اجرایی،خیرین و فعالان حوزه ازدواج و مدیران مراکز تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده برگزار شد، اظهار کرد: ازدواج یک نیاز فطری و ضرورت اجتماعی است. هرکس عمدا ازدواج نکند با مشکل جدی مواجه می‌شود و به همین جهت ازدواج پرشکوه ترین گل‌واژه هستی است. 

این استاد ممتاز دانشگاه افزود: ازدواج فلسفه ابداع و بقاء حیات انسان است و فلسفه خلقت بر زوجیت استوار است. خدای مهربان هستی را بر عروس و داماد می‌آفریند و تمام هستی زوج هستند و به این معنا ازدواج خیلی مهم است. قانون خلقت بر زوجیت است، این زوجیت در جمادات قهری در حیوانات غریزی و در انسان انتخابی است. 

عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایران تصریح کرد: هیچ کس نمی‌تواند در فرآیند فرزند آوری جنسیت را تعیین کند چراکه خداوند می‌خواهد زوج بیافریند، به همین جهت ازدواج انتخابی است.

وی با بیان اینکه ازدواج و همسر سترگ ترین سرمایه انسان است و تمام ریشه‌های طلاق به خاطر این است که ازدواج درست انجام نمی‌شود، گفت: انتخاب همسر باید دل آرام باشد. ما بر اساس چهره و... ازدواج می‌کنیم غافل از اینکه ادامه حیات مشترک ما بر اصول آرامش آفرینی استوار است و چون غایت ازدواج رسیدن به آرامش است همسر مطلوب ما باید آرامشگر و رامشگر باشد و اگر چنین نیست مشکل ایجاد کرده ایم. 

افروز با اشاره به پنج اصلی که ازدواج بر آن استوار است، خاطر نشان کرد: زن و شوهرِ دلارام، باید در عرصه‌های اخلاقی و باور دینی همسو، برخوردار از طهارت نفسانی برای پایداری ازدواج باشند و وجودشان برای همسر گرمابخش و لباس عاطفی یکدیگر باشند. اندیشه زوجیت و تلاششان در زندگی مشترک بر مودت و رحمت استوار باشد یعنی محبت متقابل و محبت یک سویه (رحمت) باشد. 

به گفته این استاد ممتاز دانشگاه، زن و شوهر باید در حیات زیستی و شناختی مثبت اندیشی، بخشایش گری، توکل، نگاه، کلام، رفتار بی‌منت و بدون توقع باشند و  اینگونه اگر ازدواج عمیق باشد دیگر طلاق معنا ندارد. 

عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایران تصریح کرد:  معتقد است که خانواده تنها نهاد فطری و جاودانه انسان است و از این رو رسالت سِتُرگی در این راستا بر عهده معاونت جوانان است. 

افروز با اشاره به پیشنهاد پی در پی خود در خصوص تاسیس "وزارت خانواده"، ادامه داد: کشور ما نیاز دارد به وزارت پر اقتدار خانواده که اصل ۱۰ قانون اساسی مقرر می‌داند که تمام برنامه های کشور خانواده محور باشد. مادرها باغبان و پدرها سنگربان بوستان خانواده هستند و بچه ها گلها و میوه ها هستند، خانواده کانون محبوبان هستی است و باید باشد. زن و شوهر اگر محبوب هم شوند محبوب فرزندان شده و فرزندان با آنها همدلی می‌کنند و دیگر کج‌روی معنی ندارد. 

این استاد ممتاز روانشناسی در پایان خاطر نشان کرد: اگر زن و شوهر محبوب هم شدند به دلیل اینکه محبوبان قابل زیارت هستند؛ خانواده ما زیارتگاه ما می‌شود. شخصیت بچه ها در خانواده تکمیل می‌شود و ما باید فرزندانمان را برای فردا که باید در جایگاه عروس و داماد قرار گیرند پرورش دهیم. خانواده باید دانشگاه عروس پروری و داماد پروری باشد. خانواده میعادگاه عشق است و آغاز حرکت در مسیر آرامش است و آرامش یعنی تجربه خوشبختی حقیقی. آرامش مسیر است و این مسیر را باید تا بهشت ادامه دهیم.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...