پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - 29 Jul 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۰ / ۰۱:۰۷
کد مطلب: 54023
۰

پس از مصرف نوشابه چه بر سر کبد می آید؟

پس از مصرف نوشابه چه بر سر کبد می آید؟
زمانی که موضوع نوشیدنی ها مطرح می شود، نوشابه سالم ترین انتخاب محسوب نمی شود. از افزایش خطر بیماری قلبی عروقی، تا پوسیدگی دندان و چاقی، روش های زیادی وجود دارند که نوشابه می تواند تاثیری منفی بر سلامت انسان داشته باشد. در این میان، کبد یکی از مهم ترین اندام هایی است که می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.
 
به نقل از "ایت دیس"، کبد اندامی است که به متابولیز کربوهیدرات ها، پروتئین، و چربی مصرفی ما کمک می کند و آنها در قالب گلیکوژن، ویتامین ها، و مواد معدنی ذخیره می کند تا در آینده مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین، کبد به حذف سموم از جریان خون کمک کرده و ضرر سموم برای بدن را کاهش می دهد.
 
یک نوشابه معمولی حاوی شیرین کننده ای به نام شربت ذرت با فروکتوز بالا است. در شرایطی که این ماده به طور کامل از فروکتوز تشکیل نشده است، اما حاوی سطوح بالا از این قند ساده است. کبد انسان اندام اصلی برای پردازش فروکتوز است که می تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، اثر نوشابه بر کبد می تواند بسیار جدی باشد.

می تواند به بیماری کبد چرب غیر الکلی منجر شود
به گفته کری گانز، متخصص تغذیه، قند بیش از حد می تواند به انباشت چربی در بدن منجر شود که ممکن است این شرایط برای کبد مضر باشد.
 
مطالعات نشان داده اند مصرف بیش از حد قند توسط انسان می تواند فشار مضاعفی بر کبد وارد کرده و قند اضافه به صورت چربی در کبد ذخیره شود. این روند در نهایت می تواند ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی را موجب شود. به گفته کارشناسان کلینیک مایو، از علائم این بیماری که می تواند به بروز بافت زخمی در کبد (سیروز) و نارسایی کبدی منجر شود می توان به خستگی و احساس درد اشاره کرد.

می تواند موجب مقاومت به انسولین شود
اگر زیاد نوشابه مصرف می کنید، این می تواند احتمال مقاومت به انسولین را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد افرادی که روزانه 4 نوشابه گازدار مصرف می کنند تنها طی سه هفته در مجموع بین 40 تا 80 گرم قند دریافت کرده که افزایش مقاومت به انسولین در کبد را به همراه داشت. همچنین، مشخص شده است که نوشابه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

می تواند به التهاب کبد منجر شود
نوشابه نه تنها حاوی قند فراوان است، بلکه می تواند حاوی میزان زیاد از شربت ذرت با فروکتوز بالا باشد که مشخص شده است این ماده آثار منفی بر کبد دارد. مطالعه ای در سال 2020 روی موش ها نشان داد آنهایی که در بلند مدت با شربت ذرت با فروکتوز بالا تغذیه شده بودند دارای نشانه های تخریب در سد دیواره روده و کبد ملتهب بودند. این می تواند به استئاتوهپاتیت غیرالکلی منجر شود که می تواند در نهایت موجب ایجاد بافت زخمی در کبد (سیروز)، سرطان کبد و نارسایی کبدی شود.

سیروز (بافت زخمی کبد)
همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، روش های بسیاری وجود دارند که نوشیدن بیش از حد نوشابه می تواند به بروز سیروز کبدی منجر شود که به واسطه بروز بافت زخمی در کبد شکل می گیرد. به طور خاص، سیروز زمانی رخ می دهد که کبد انسان آسیب دیده باشد – چه به واسطه بیماری یا نوشیدن نوشابه – و در تلاش برای ترمیم خود باشد. با تداوم آسیب، بافت زخمی بیشتری شکل می گیرد و شرایط را برای کبد به منظور ارائه عملکرد درست خود دشوار می کند و این شرایط به طور کلی در مرحله ای خاص دیگر برگشت پذیر نخواهد بود. مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین شده با شکر با بیماری کبد چرب غیر الکلی پیوند خورده است که این شرایط با 30 درصد خطر بیشتر بروز سیروز مرتبط است.

 
قاتل کبد چرب معرفی شد
 


عصر ایران به نقل از: «ایت دیس»
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاب آوری در والدگری کودکان با نیازهای ویژه
بهترین راه برای درمان احساس تنهایی چیست؟
چه وقت به یک مرد نباید اعتماد کرد؟
از مشاوره ازدواج نترسید!
چطور در شبکه‌های اجتماعی بهتر گفت‌و‌گو کنیم؟
پانزده اصل ارتباطی والدين با نوجوانان
تاب آوری زنان و افکار دخترانه
با فرزندانی که با هم دعوا می‌کنند و یکدیگر را کتک می‌زنند چه کنیم؟
رابطه ثروت با طول عمر
«افسردگی مردانه» چیست؟
توصیه‌هایی برای پاک کردن ذهن از افکار آزار دهنده
روشی موثر برای بهبود افراد دارای اختلال پانیک
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد