پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - 29 Jul 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۶ تير ۱۴۰۰ / ۱۹:۲۹
کد مطلب: 54035
۱

روان‌پریشی با لخته‌های خونی در بدن چه ارتباطی دارد؟

روان‌پریشی با لخته‌های خونی در بدن چه ارتباطی دارد؟
به گزارش نوروساینس، یک بررسی علمی شواهدی را ارائه می‌دهد که اختلال در لخته‌های خون و خط اول سیستم ایمنی بدن می‌تواند از عوامل ایجادکننده روان‌پریشی باشند.

مطالعات اخیر، پروتئین‌های خون را که در سیستم ایمنی ذاتی و شبکه‌های لختگی خون نقش دارند، به‌عنوان عاملان اصلی درگیر در روان‌پریشی شناسایی کرده‌اند.

محققان این مطالعات را تجزیه‌وتحلیل کرده و نظریه جدیدی ارائه کردند که بیان می‌کند عدم تعادل هر دوی این سیستم‌ها منجر به التهاب می‌شود و به نوبه خود به ایجاد روان‌پریشی کمک می‌کند. این تحقیق پیشنهاد می‌کند که تغییر در مکانیسم‌های دفاع ایمنی از جمله لخته شدن خون منجر به افزایش خطر التهاب شده و تصور می‌شود در ایجاد روان‌پریشی نقش دارد.

نظریه جدید، بیشتر فرضیه «دو ضربه» غالب را اصلاح می‌کند، جایی که عوامل ژنتیکی اولیه و یا محیطی رشد سیستم عصبی مرکزی را مختل می‌کند (اولین ضربه) و آسیب‌پذیری فرد را در برابر اختلالات بعدی محیطی جدید افزایش می‌دهد (ضربه دوم).

دکتر ملانی فاکینگ، محقق و مدرس علوم اعصاب روان در بخش روان‌پزشکی کالج سلطنتی جراحان در ایرلند گفت: «شناسایی و درمان به موقع، پیامدهای بالینی اختلالات روان‌پریشی را به‌طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد.

نظریه ما ممکن است گام دیگری برای نشانگرهای زیستی روان‌پریشی ارائه دهد و امکان شناسایی اهداف درمانی را برای درمان زودهنگام و موثرتر فراهم سازد.»

دکتر مایک هوریچ، محقق و مدرس دانشکده داروسازی و علوم دارویی دانشگاه کاردیف ولز انگلستان گفت: «درحالی‌که این ایده که روان‌پریشی از نوعی التهاب و فعال‌سازی سیستم ایمنی ناشی می‌شود، جدید نیست اما اطلاعات ما نشان می‌دهد درک جدید و تغییر تمرکز نسبت به عملکرد ترکیبی سیستم پادتن‌یار ایمنی ذاتی و مسیرهای انعقادی خون به‌ سمت پیشرفت بیماری روانی است.»

پروفسور دیوید کوتر، محقق ارشد و استاد روان‌پزشکی مولکولی در بخش روان‌پزشکی کالج سلطنتی جراحان در ایرلند بیان کرد: این نتایج بر اساس تحقیقات اخیر ما ارائه شده است که به‌طور فزاینده‌ای بی‌نظمی در مسیرهای پادتن‌یار و انعقاد خون را در اختلالات روان‌پریشی و قبل از آن نشان می‌دهد.

نتایج این تحقیق در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاب آوری در والدگری کودکان با نیازهای ویژه
بهترین راه برای درمان احساس تنهایی چیست؟
چه وقت به یک مرد نباید اعتماد کرد؟
از مشاوره ازدواج نترسید!
چطور در شبکه‌های اجتماعی بهتر گفت‌و‌گو کنیم؟
پانزده اصل ارتباطی والدين با نوجوانان
تاب آوری زنان و افکار دخترانه
با فرزندانی که با هم دعوا می‌کنند و یکدیگر را کتک می‌زنند چه کنیم؟
رابطه ثروت با طول عمر
«افسردگی مردانه» چیست؟
توصیه‌هایی برای پاک کردن ذهن از افکار آزار دهنده
روشی موثر برای بهبود افراد دارای اختلال پانیک
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "