چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - 4 Aug 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ / ۲۳:۳۲
کد مطلب: 54069
۱

مصرف آنتی‌بیوتیک در سنین پایین می‌تواند بر رشد مغز اثر بگذارد

مصرف آنتی‌بیوتیک در سنین پایین می‌تواند بر رشد مغز اثر بگذارد
به نقل از فیوچریتی، یافته‌های این تحقیقات نشان می‌دهد که کاهش استفاده از آنتی‌بیوتیک و استفاده از موارد جایگزین می‌تواند از بروز مشکل در رشد عصبی جلوگیری کند.

پنی‌سیلین و سایر داروهای مرتبط، پرکاربردترین آنتی‌بیوتیک‌ها برای کودکان در سراسر جهان هستند. در ایالات متحده آمریکا به طور متوسط کودکان تا قبل از دو سالگی سه بار آنتی‌بیوتیک دریافت می‌کنند.

"مارتین بلزر"(Martin Blaser)، نویسنده اصلی این مقاله و مدیر مرکز بیوتکنولوژی پیشرفته و پزشکی در دانشگاه راتگرز(Rutgers) می‌گوید: تحقیقات قبلی ما نشان داده است که قرار دادن حیوانات جوان در معرض آنتی‌بیوتیک بر سوخت‌وساز و ایمنی آنها اثر می‌گذارد.

رشد مغز در سال‌های آغازین زندگی سومین موضوع حائز اهمیت است. این تحقیقات که در مراحل اولیه قرار دارد ارتباطی میان تغییر میکروبیوم‌ها و تغییر در مغز در پی مصرف آنتی‌بیوتیک نشان می‌دهد.

محققان جنین‌های موش و موش‌های تازه متولد شده را در معرض مقادیر کمی از پنی‌سیلین قرار دادند و آنها را با گروه دیگر که در معرض دارو نبودند مقایسه کردند و تغییراتی در میکروبیوم‌های روده و بیان ژن در قشر پیشانی و آمیگدال مغز موش‌هایی که پنی‌سیلین دریافت کرده بودند، مشاهده کردند. قشر پیشانی و آمیگدال مسئول حافظه و واکنش در برابر ترس و اضطراب است.

بلزر می‌گوید: سال‌های آغازین زندگی اهمیت زیادی در رشد عصبی دارند. در دهه‌های اخیر بروز مشکلات عصبی در کودکان مانند اوتیسم، نقص توجه، بیش‌فعالی و اختلالات یادگیری افزایش یافته است.

اگرچه افزایش آگاهی در مورد این موارد نیز از عوامل موثر در رشد این آمار است اما اختلال در روند بیان ژن نیز می‌تواند در بروز چنین مواردی نقش داشته باشد.

در آینده باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا مشخص شود آیا آنتی‌بیوتیک به طور مستقیم بر روی رشد مغز اثر می‌گذارد یا مولکول‌های میکروبیوم که به مغز می‌روند در فعالیت ژن‌ها ایجاد اختلال می‌کنند و منجر به مشکلات شناختی می‌شوند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا حتما باید "مِن مِن" کنیم؟
سوال‌هایی که خجالت می‌کشید از مرد‌ها بپرسید؟
چرا در اجسام چهره‌هایی می‌بینیم که واقعا وجود ندارند!
تأثیر مخرب ویروس کرونا بر حافظه
چرا این دختر فکر می‌کند "زشت" است؟!
عوامل شخصیتی که کارایی واکسن کووید ۱۹ را تعیین می‌کند
تنبیه روانی کودکان ممنوع
چه کار کنیم تا در محیط کار مضطرب نباشیم؟
راهکارهایی برای کنترل اضطراب قبل از جراحی
عواملی که به افسردگی دامن می‌زنند!
تاب آوری در والدگری کودکان با نیازهای ویژه
بهترین راه برای درمان احساس تنهایی چیست؟
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "