جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۰ / ۱۸:۱۶
کد مطلب: 5411
۰

كشف بزرگ دانشمندان ايراني در معتبرترين مجله علمي جهان منتشر شد

مقاله محققان مركز تحقيقات ژنتيك دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي و همكاران خارجي‌شان در خصوص كشف 50 ژن موثر در بروز عقب ماندگي ذهني ارثي در انسان در مجله «نيچر» (Nature) - معتبرترين نشريه علمي دنيا - به چاپ رسيد. به گزارش ايسنا، در اين مقاله كه با عنوان «Deep sequencing reveals 50 novel genes for recessive cognitive disorders» (توالي‌يابي عميق نشان‌دهنده 50 ژن جديد براي اختلالات شناختي مغلوب) در مجله نيچر چاپ شده، نتايج تحقيقات موفقيت آميز محققان مركز تحقيقات ژنتيك دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي با همكاري گروهي از محققان خارجي در شناسايي 50 ژن جديد موثر در بروز عقب ماندگي ذهني ارثي ارائه شده است. «نيچر» كه بيش از 150 سال سابقه انتشار دارد، معتبرترين مجله علمي در سطح جهان است كه به انتشار نتايج مهمترين تحقيقات علمي دنيا مي‌پردازد و چاپ مقاله علمي در آن مايه بيشترين اعتبار براي هر پژوهشگر و مركز تحقيقاتي است. شمار مقالاتي كه از هنگام انتشار مجله «نيچر» از سوي دانشمندان ايراني مقيم داخل در اين مجله چاپ شده به تعداد انگشتان دو دست هم نمي رسد. نخستين اين مقاله‌ها حدود شصت سال پيش از سوي دكتر علي اصغر خمسوي، فيزيكدان برجسته و پيشكسوت ايراني كه در انگلستان به پژوهش در زمينه بلورشناسي در بالاترين سطح اشتغال داشت به چاپ رسيد و نخستين مقاله حاصل تحقيقات داخل كشور نيز سال 85 توسط دكتر حسين استكي، سيد رضا افراز و روزبه كياني، پژوهشگران پژوهشگاه علوم شناختي پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي و مركز تحقيقات مغز و علوم شناختي دانشگاه شهيد بهشتي با عنوان Microstimulation of inferotemporal cortex influences face categorization در «نيچر» منتشر شد.
اوايل سال جاري نيز مقاله ديگري از سوي دكتر نورمحمد قياسوند، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و همكارانش در زمينه كشف ژن نوعي نابينايي در «نيچر» (Nature) به چاپ رسيد.
به گفته دكتر حسين نجم آبادي، رييس مركز تحقيقات ژنتيك دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي و سرپرست تيم تحقيقاتي در اين تحقيق براي شناسايي اين 50 ژن روش خاصي به كار رفته كه در نوع خود بي نظير است. عقب ماندگي ذهني دو تا سه درصد كل معلوليت‌هاي جهان را در بر مي گيرد و در اين راستا مركز تحقيقات ژنتيك دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي از سال 2004 در قالب اين طرح تحقيقاتي با همكاري بيش از 20 محقق ايراني و يك مركز تحقيقاتي در آلمان به شناسايي ژن‌هاي جديد موثر در بروز بيماري ژنتيكي عقب افتادگي ذهني پرداخته است.  
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...