دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - 20 Sep 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۰:۲۵
کد مطلب: 54221
۰

آمار آسیبهای اجتماعی نباید به صورت پنهانی باشند

آمار آسیبهای اجتماعی نباید به صورت پنهانی باشند
محمدرضا محبوب فر پژوهشگر و جامعه شناس آسیب‌های اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار مهر در خصوص حل معضلات اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تحلیل داده‌های آماری توسط کارشناسان اجتماعی گفت: در حال حاضر متأسفانه با شیوع ویروسکرونا و دسترسی دانش آموزان و دانشجویان به فضای مجازی متأسفانه آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی با افزایش همراه بوده است.
 
محبوب فر افزود: در حال حاضر سرقت‌های خانگی به میزان ۳۰ درصد افزایش داشته است و این آمار به صدا درآمدن زنگ خطر افزایش سرقت‌های خرد در جامعه را نمایش می‌دهد در چنین شرایطی مشکلات و فشارهای ناشی از مشکلات اقتصادی و معیشتی نیز به معضلات پاندمی کرونا پیوسته‌اند و متأسفانه نمودار آسیب‌های اجتماعی حالت صعودی به خود گرفته است.

وی عنوان کرد: پنهان بودن آمار آسیب‌های اجتماعی برای مثال رقم ۳۰ تا ۴۰ درصدی در خصوص بازماندگان تحصیل در حالی که این آمار بیشتر از این میزان است سبب می‌شود که دولت و حکومت با پنهان کاری و تکذیب در خصوص مسئله‌ای به این مهمی عمق فاجعه آسیب‌های اجتماعی را پنهان نگه دارد.

این پژوهشگر و جامعه شناس آسیب‌های اجتماعی با اشاره به اینکه پنهان بودن آمار آسیب‌های اجتماعی منجر به حل نشدن این معضلات می‌شود تصریح کرد: تا زمانی که آمار آسیب‌های اجتماعی به صورت پنهان نگه داشته می‌شود توجه مدیران، سازمان‌ها و مردم به مسائل دیگری جلب شده و معضلات آسیب‌های اجتماعی حل نشده باقی می‌مانند؛ توجه به این نکته ضروری است که در صورت فراهم شدن امکان تحلیل و بررسی داده‌های آماری حول محور آسیب‌های اجتماعی کارشناسان و کنش گران اجتماعی نیز می‌توانند از حمایت و کمک‌های مردم نیز برای فائق آمدن به این مسائل و مشکلات بهره مند شوند.

محبوب فر با اشاره به افزایش آمار خودکشی و خشونت‌های خانگی بیان کرد: برای مثال طی این پنج سال روند خودکشی متأسفانه تا ۳۰ درصد افزایش داشته است همچنین خشونت‌های خانوادگی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ بیش از ۳۰ درصد با افزایش همراه بوده است؛ البته این آمارها هر از چندگاهی به صورت غیر رسمی اعلام می‌شوند اما همین آمارهای غیر رسمی هم نگران کننده‌اند و لزوم توجه بیشتری را به مسائل اجتماعی گوشزد می‌کنند.

این پژوهشگر و جامعه شناس آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: در کنار آمارهای رسمی در خصوص معضلات و مشکلات آسیب‌های اجتماعی کارشناسان علوم اجتماعی نیز نتایج تحلیلی و آماری تحقیقات خود را نیز باید به صورت آماری منتشر نمایند تا شیوه اداره امور کشور برای حل آسیب‌ها پس از انتشار آمارها تغییر یابد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

اختلالی که با تغییر فصل خود را نشان می‌دهد
پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
چرا بلاگرنماها مضر هستند؟/ خسارات مادی و معنوی بلاگرها به کاربران فضای مجازی چیست؟
خود شفقتی برای اختلال اضطراب اجتماعی
۱۷ روش یادگیری دوست داشتن خود و شاد بودن
چگونه احساس تنهایی نکنیم ؟
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
نشانه‌هایی که می‌گویند شما با افراد سمی و سخت‌گیر در ارتباط هستید!
تفاوت بیماری و اختلال چیست؟!
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!