يکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ - 3 Dec 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ / ۰۴:۳۰
کد مطلب: 54437
۱

برادرم بدون اجازه از کیفمون پول برمیداره، راه حل چیه؟

برادرم بدون اجازه از کیفمون پول برمیداره، راه حل چیه؟
ناشناس ( تحصیلات : کم سواد ، 18 ساله )
برادرم ۸سالشونه بی اجازه میره سر کیف بابا و مامان و خودم و سر کلاس بعضی وقتا لوازم دوستاشو بی اجازه میاره خونه. آیا شما راه حلی دارید برای این مشکل؟ پولی هم ببینه بی اجازه از ما برمیداره


پاسخ مشاور: سیده نرجس رضایی
سلام همراه گرامی

شرح حال را خواندم، پسر 8 ساله ای که بدون اجازه ی والدین پول برمی دارد.
یکی از راههای مناسب برای اموزش رعایت حق مالکیت دیگران، الگو بودن والدین است. والدین الگوی رفتاری فرزندانشان هستند، اگر ما در خانه به حریم شخصی هم احترام بگذاریم و بدون اجازه به وسایل افراد، حتی کودک دست نزنیم حتما فرزندان یاد خواهند گرفت. اما بنا نیست که هر کودکی که بدون اجازه از والدین پول بردارد در اینده بزهکار شود!

این بدین علت است که کودک در کنترل هیجان و رفتار ناتوان است، به جای برچسب زدن و یا تحقیر و سرزنش باید به دنبال راه حل باشید. پس صبور باشید و با برخورد منطقی مسئله را حادتر نکنید. انچه لازم است بدانید تیتر وار خدمتتان عرض می کنم:

1- اگر والد یا خانواده سخت گیری باشید و مرتب او را کنترل کنید مسلم بدانید که این سرکوب موجب گسترش رفتار بد او خواهد شد. کودکان در جریان رشد "بازداری" را یاد می گیرند و می اموزند باید بر اساس قوانین و اخلاقیات عمل کنند و در نتیجه و به تدریج خواسته هایشان با واقعیت هماهنگ تر می شود و درک می کنند که نمی توانند هر چیزی را هر زمان بدست اورند. گاه بچه ها به درک درستی از این بازداری نرسیده اند.

2- گاهی کودک بخاطر استرس و اضطراب فراوانی که در خانه به او تحمیل شده می خواهد جلب توجه کند و شما را تحت تاثیر قرار دهد. پس شرایط زندگی اش را بررسی کنید و ببینید ایا او از ارامش روانی برخوردار است یا خیر؟

ابتدا هیجانات منفی خود را کنترل کنید تا بتوانید یک رابطه ی توام با محبت با او فراهم کنید. می توانید با او بدون دعوا و جنجال حرف بزنید، برایش پول توجیبی معین کنید یا روزانه یا هفتگی و مسئولیت های کوچک به او بدهید تا بتواند خودش را مدیریت کند. اگر واکنش هایتان ارام و صبورانه باشد تغییر در فرزندتان تسهیل می شود.

3-برای کار نادرستش جریمه در نظر بگیرید. این جریمه باید همراه با اقتدار و مهربانی و بدون خشونت باشد. مثلا محروم شدن از دیدن فیلم مورد علاقه اش.

اگر به او برچسب دزدی بزنید عزت نفس و اعتماد به نفسش کم می شود، پس به او یاد بدهید اگر پولی بدون اجازه برداشت باید از پول توجیبی اش جایگزین کند. با این همه اگر روند برداشتن پول باز هم ادامه داشت حتما به صورت حضوری با مشاوره کودک ارتباط بگیرید.
موفق باشید.
مرجع : راسخون
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
موفقیت هایی که نصیب افراد صبور می شود،همان فرصت هایی است که توسط افراد عجوا رها می شود