کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

علل هپاتیت در کودکان

خبرگزاری صدا و سیما , 22 مرداد 1400 ساعت 17:52

هپاتیت A و B شایع‌ترین انواع هپاتیت در کودکان است که اغلب به علت سبک زندگی نامناسب و استفاده از آب آلوده و غذای ناسالم ایجاد می‌شود.


هپاتیت یک بیماری جدی است که بر کبد تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث آسیب و تخریب سلول‌های کبدی شود. این عفونت معمولاً در نتیجه عفونت با یک ویروس ایجاد می‌شود و همچنین از فردی به فرد دیگر انتقال می‌یابد.

همانطور که این عفونت بر افراد مسن تأثیر می‌گذارد، می‌تواند بر کودکان نیز تأثیر بگذارد. بنابراین، ما در این گزارش علائم هپاتیت در کودکان و نحوه درمان آن را توضیح می‌دهیم:

علل هپاتیت در کودکان
هپاتیت A و B شایع‌ترین انواع هپاتیت در کودکان است که اغلب به دلیل سبک زندگی نامناسب و قرار گرفتن در معرض آب آلوده و غذای ناسالم ایجاد می‌شود.
 

هپاتیت B معمولاً از مادر به فرزند منتقل می‌شود و از طریق دهان و قرار گرفتن در معرض مدفوع آلوده در نتیجه خوردن غذا و آب آلوده یا از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده منتقل می‌شود.

علائم هپاتیت
در حالی که برخی موارد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند، علائم هپاتیت، به ویژه در کودکان، شامل موارد زیر است:

- درد شکم همراه با درد، به ویژه در گوشه بالا سمت راست
- نفخ، که ممکن است گاهی با درد همراه باشد
- به علائم زردی مانند زردی پوست و چشم توجه کنید
هپاتیت یک بیماری جدی است که بر کبد تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث آسیب و تخریب سلول‌های کبدی شود.
- خستگی مفرط
- ادرار تیره رنگ
- بی اشتهایی
- حالت تهوع
- استفراغ

نحوه درمان هپاتیت
علاوه بر مشورت با پزشک و مصرف دارو‌های مناسب، مراحلی وجود دارد که می‌تواند به بهبود وضعیت و جلوگیری از آن کمک کند؛ از جمله افزایش فعالیت بدنی و افزایش مصرف منابع فیبر مانند میوه‌ها و سبزیجات مانند اسفناج، کلم بروکلی، گل کلم، حبوبات و هویج.

توصیه می‌شود علاوه بر اطمینان از هیدراته شدن بدن و نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات مانند آب میوه و آب نارگیل، مصرف میوه‌ها و سالاد‌های فصلی و همچنین غلات و دانه‌های کامل را افزایش دهید.

علاوه بر این، توصیه می‌شود از نوشیدنی‌های گازدار و نوشیدنی‌های غنی از کافئین اجتناب کنید، زیرا می‌توانند در تشدید وضعیت و علائم بیماری نقش داشته باشند. از مقادیر بیش از حد برخی غذا‌ها مانند غذا‌های سرخ شده، قند‌ها، مرکبات و غذا‌های بسته بندی شده باید اجتناب کرد، زیرا به طور کلی به سلامت کبد آسیب می‌رساند و ممکن است علائم التهاب را تشدید کند، که باعث مشکلات بیشتری برای انسان می‌شود.


کد مطلب: 54459

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/54459/علل-هپاتیت-کودکان

میگنا
  https://www.migna.ir