پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - 1 Jun 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۷
کد مطلب: 54595
۰

چرا عزت نفس در کودکان اهمیت دارد؟

چرا عزت نفس در کودکان اهمیت دارد؟
عزت نفس، یکی از موضوعات مهمی است که در دنیای امروز می تواند به افراد در سنین مختلف کمک زیادی کند تا بتوانند هدفمندتر و با قدرت پیش بروند و موفق شوند. زیرا افرادی که احساس خوبی درمورد خود دارند، برای تجربه کار‌های جدید و امتحان کردن آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری هم دارند و آن‌ها در مقایسه با دیگران، برای انجام کار‌ها به بهترین شکل تلاش می‌کنند و به کاری که می‌توانند انجام دهند، افتخار می‌کنند.
 
رویا نوری جامعه شناس در رابطه با اهمیت عزت نفس در کودکان اظهار کرد: عزت نفس در بچه‌ها بسیار اهمیت دارد، چون به آن‌ها کمک می‌کند تا اگر اشتباه کردند، خود را سرزنش نکنند و این یک عامل مهم در تشویق آن‌ها برای تلاش‌های مجدد است حتی اگر در ابتدا شکست خورده باشند.

عزت نفس به بچه‌ها کمک می‌کند تا در مدرسه، خانه و یا با دوستان ارتباط بهتری داشته باشند و کار‌های مشترک مفیدتری را انجام دهند.

این جامعه شناس با اشاره به معضل عزت نفس نداشتن برخی از کودکان تصریح کرد: افراد و بالاخص کودکانی که عزت نفس پایینی دارند، به دلیل این مشکل، به خودشان اعتماد ندارند و با این باور که دیگران هم، آن‌ها را قبول ندارند، ممکن است با آن‌ها ارتباط برقرار نکنند و این افراد ممکن است اجازه دهند دیگران با آن‌ها رفتار درست نداشته باشند؛ به طوری که  ایستادگی در مقابل دیگران برایشان سخت است و آن‌ها ممکن است به راحتی کاری را رها کنند یا انجام ندهند.

وی گفت: بچه‌های با عزت نفس پایین، زمانی که اشتباه می‌کنند چیزی را ازدست می‌دهند یا شکست می‌خورند، نمی‌توانند خود را سرزنش نکنند و با آن موضوع کنار بیایند و در نتیجه، به علت عدم باور به توانایی خود، ترجیح می‌دهند انجام کاری را برعهده نگیرند.

نوری ادامه داد: اگر شما نیز با افرادی زندگی می‌کنید که به محض بروز یک اشتباه توسط شما، زبان سرزنش، تحقیر و تمسخرشان باز می‌شود و فرصت نفس کشیدن به شما نمی‌دهند تا از خودتان دفاع کنید، آگاه باشید که مشکل اصلی در شخصیت آن هاست نه در شما و آن‌ها باید نحوه نگریستن ناسالم و رفتار عارضه را در خود متوقف کنند نه شما.

وی در پایان خاطرنشان کرد: باید بدانیم که در حقیقت، انسان‌های ترسو و بی ارزش در چنین فضا‌هایی پرورش یافته اند و آن‌ها در تاریکی بزرگ شده اند و لذا هیچ جوانه‌ای بر ساقه‌های وجودشان رشد نکرده است.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
چه سكوتی دنیا را فرا می‌گرفت اگر هركس به اندازه عملش صحبت می‌كرد