چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - 27 Oct 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲ شهريور ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۷
کد مطلب: 54624
۳
میمون‌ها مثل انسان‌ها احوالپرسی می‌کنند!

کشف یک شباهت جالب دیگر میان رفتار میمون و انسان

کشف یک شباهت جالب دیگر میان رفتار میمون و انسان
محققان در این مطالعه که نتایج اش در مجله علمی iScience منتشر شده، نشان دادند که میمون ها به طور هدفمند از علامت و نشانه برای شروع و پایان معاشرت شان استفاده می‌کنند، رفتارهایی که تا به حال فقط در انسان مشاهده شده است.

محققان با تجزیه و تحلیل بیش از هزار و ۲۰۰ نوع تعامل گروهی از شمپانزه‌ها و بونوبوها در باغ وحش‌ها دریافتند که آنها معمولاً نگاه‌ها یا رفتارهای خود را عوض می‌کنند تا نیتشان را در معاشرت ها به اشتراک بگذارند. این رفتارها شامل لمس یکدیگر، دست همدیگر را گرفتن و سرها را بهم نزدیک کردن است.

بر اساس این تحقیق، بونوبوها در ۹۰ درصد و شامپانزه‌ها در ۶۹ درصد مواقع پیش از بازی از علامت هایی که نشان دهنده «سلام» است، استفاده می‌کنند. این تحقیق همچنین نشان داد که خداحافظی میان این‌گونه از حیوانات بیشتر رایج است.

دانشمندان بر این نظرند که توانایی میمون ها برای سلام و خداحافظی فراتر از ادب است. این رفتار نشان می‌دهد که شامپانزه ها و بونوبوها می‌توانند احساس تعهد متقابل نسبت به یکدیگر داشته باشند.

نتیجه یک تحقیق: حیوانات به‌وقت شیوع بیماری فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنند.
رافائلا هیزن، محقق دانشگاه دورهام بریتانیا گفت: «احساس تعهد متقابل در انسان‌ها گواهی بر تعهدات مشترک میان آنها است.» او در گفتگو با «سی‌ان‌ان»از تعهد متقابل میان انسان ها به عنوان نقطه پیوند آنها یاد کرد که در بونوبوها و شامپانزه ها نیز وجود دارد.

از همین رو هیزن بر این نظر است که ارتباط میمون ها با یکدیگر، هنگامی که قصد شروع و پایان معاشرت مانند بازی دارند، بسیار مهم است. محققان در مطالعه شان روی زندگی میمون ها دریافتند که میزان آشنایی جیوانات با یکدیگر بر چگونگی «سلام» یا «خداحافظی» آنها نقش دارد.

به گفته هیزن، این گونه از حیوانات هنگامی که با یک دوست خوب معاشرت می‌کنند، مراحل سلام و خداحافظی کوتاه تری دارند و حتی گاهی در پایان معاشرت نیز رفتاری خاص از خود نشان نمی‌دهند. او گفت: «ما این رفتار را در زندگی روزمره خودمان نیز شاهد هستیم، یعنی هنگام معاشرت با یک دوست خوب، رفتار رسمی چندانی نداریم.»

هیزن همچنین گفت: «ما پیشتر فکر می‌کردیم که انسان‌ها تنها گونه هایی هستند که مراحل آغاز و پایان معاشرت‌ها را اجرا می‌کنند.» از همین رو او گفت که تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا گونه های دیگر نیز پایان معاشرتشان را اعلام می‌کنند یا خیر.
با وجود این هیزن گفت: «ما می‌دانیم که مرحله شروع معاشرت ها در گونه های مختلف حیوانات رایج است».

کلر ردفرن، نگهبان ارشد بونوبو در باغ وحشی در بریتانیا که در این مطالعه شرکت نداشته نیز گفت که کارمندان باغ وحش از مدت ها پیش می دانستند که میمون ها به یکدیگر سلام می‌کنند اما تحقیقات جدید، درک آنها را از رفتار حیوانات افزایش داده است.

ردفرن در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» گفت: «رفتارهای بونوبوها بسیار ظریف تر از رفتارهای شامپانزه ها است که حرکات آشکارتری انجام می‌دهند، بنابراین امکان ندیدن برخی از حرکات ظریف تر وجود دارد، زیرا خیلی سریع اتفاق می‌افتند.»

ردفرن در ادامه با بیان اینکه بونوبوها در معاشرت های خود از اعضای بدنشان برای انتقال پیام استفاده می کنند، گفت: «تماس چشمی و خیره شدن در رفتار بونوبوها بسیار مهم است که به افراد اجازه می‌دهد پیوند نزدیک‌تری با یکدیگر برقرار کنند.»

محققان در این پژوهش علمی بر این نظرند که هنوز به تحقیقات بیشتر برای یافتن منشا رفتارهای مشترک در انسان و سایر گونه های حیوانات نیاز است.


منبع: یورو نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

علت اضطراب زنان چیست؟
خودافشایی درمانگر در جلسات مشاوره روانشناسی
روانشناسی انتقام
تخریب زندگی کودکانه
«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...