جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ / ۲۳:۱۶
کد مطلب: 54794
۱

فاکتوری تاثیرگذار بر کاهش اضطراب بیماری کرونا

فاکتوری تاثیرگذار بر کاهش اضطراب بیماری کرونا
ویروس کرونا، زندگی و سلامت میلیون‌ها انسان در سراسر جهان را مورد تهدید قرار داده است. بیماری کووید ۱۹ درعین حال باعث ایجاد فاجعه روانی در کل جهان شده است. افراد دارای سابقه بیماری‌های زمینه‌ای و همچنین افسردگی و اضطراب، بیشتر در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند؛ ضمن اینکه این فشارهای روانی باعث می‌شود سایر بیماری‌های آن‌ها نیز بروز کند.
 
همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ به دلیل عدم آمادگی جوامع و سیستم‌های بهداشتی برای مقابله با این بیماری و برخورداری از ویژگی‌هایی مانند قدرت کشندگی و بیماری‌زایی بالا، با پیامدهای گسترده روانشناختی مانند اضطرابِ بیماری کرونا همراه است. بروز اضطراب بیماری کرونا و شدت آن به عوامل متعدد فردی، خانوادگی و اجتماعی مختلفی وابسته است که نیاز به شناسایی و برنامه‌ریزی جهت مداخلات اثر بخش دارد. یکی از این عوامل سواد سلامت است.

پژوهش صورت‌گرفته که توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی بابل تحت عنوان "اضطراب بیماری کرونا و عوامل مرتبط با آن در بزرگسالان ساکن جامعه ایران در زمان شیوع کووید-۱۹" انجام شده و نتایج آن در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده،  نشان می‌دهد که بین سواد سلامت و اضطراب بیماری کرونا در بزرگسالان ساکن جامعه ایران رابطه منفی معناداری وجود دارد؛ براین اساس، با افزایش یک واحد در سواد سلامت، ۵۴ درصد کاهش در اضطراب بیماری کرونا رخ داده است.

با توجه به سهم بالای پیش‌بینی‌کنندگی سواد سلامت در اضطراب بیماری کرونا، توصیه می‌شود تا در زمان شیوع بیماری، برنامه‌هایی جهت افزایش سواد سلامت در ابعاد جسمی و روانی از طریق رسانه‌های گروهی و فضای مجازیِ در دسترس بزرگسالان ساکن جامعه، توسط افراد متخصص و سیاست‌گذاران حوزه بهداشت عمومی تدوین و اجرا شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!