چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - 22 Sep 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۸
کد مطلب: 54895
۰

مشاوره تحصیلی و تربیتی کودکان در دوره ابتدایی مغفول مانده است

مشاوره تحصیلی و تربیتی کودکان در دوره ابتدایی مغفول مانده است
به گزارش میگنا زهرا مظاهری در گفت وگو با ایسنا درباره "کتاب مشاوره تحصیلی و تربیتی با کودکان" ویژه آموزگاران دوره ابتدایی که در آستانه سال تحصیلی جدید در بازار نشر و عرضه می شود، اظهار کرد: آموزش در هر سن و در هر موضوعی با مشاوره گره خورده است و شرط موفقیت در تحصیل و تدریس نیز آشنایی با اصول و فنون مشاوره است که در دوران آغاز آموزش و پرورش کودکان اهمیت بیشتری پیدا می کند.
 
وی افزود: محتوای اصلی این کتاب، تجربه زیسته من طی ۳۰ سال تدریس در دوره ابتدایی است که بیش از نصف آن به آموزش دانش آموزان کلاس اول گذشته است و اطلاعات آن، می تواند مسیر موفقیت دانش آموزان را فراهم کند.

مظاهری ادامه داد: دوران کودکی با کنجکاوی و بازی سرشته شده است و آموزش کودکان هم نیازمند ظرافت‌هایی است که باید توسط نسل بالغ یعنی خانواده و معلم به رسمیت شناخته شود و مورد توجه قرار گیرد.

مولف کتاب مشاوره تحصیلی و تربیتی با کودکان تصریح کرد: با وجود ضرورت و اهمیت مشاوره تحصیلی و تربیتی کودکان و نوجوانان، اما در نظام آموزشی ما جایگاهی برای آن در دوره ابتدایی در نظر گرفته نشده است و آثار این بی توجهی در همه دوران زندگی همراه فرد می ماند.

مظاهری تاکید کرد: دانش‌آموزان دوره ابتدایی با گستره ای از مسائل روبرو هستند، اما در نظام آموزشی زمینه ایفای نقش مشاوره ای آموزگار فراهم نیست و در نتیجه مشکلات متنوعی برای معلم، محصل و خانواده‌ها ایجاد می‌شود که در قالب افت تحصیلی خودنمایی می‌کند.

وی افزود: مشاوره تحصیلی دانش‌آموزان در یازده عنوان خلاصه می‌شود که شامل مشاوره تحصیلی، برنامه ریزی، تمرکز، روش‌های صحیح مطالعه، کنترل اضطراب امتحان، تفکر خلاق، تشویق و تنبیه کودکان، بیش فعالی، بازی درمانی، اختلال‌های یادگیری و تربیت جنسی کودکان است.

این پژوهشگر مسائل آموزشی اظهار کرد: با توجه به افزایش فارغ التحصیلان رشته های مشاوره و روانشناسی باید نظام آموزشی فرصتی را فراهم کند که این گروه در مدارس ابتدایی حاضر شده و به دانش آموزان، معلمان و خانواده‌ها مشاوره بدهند.

 وی تاکید کرد: مشاوره تحصیلی به دانش آموزان کمک می کند تا خود را بشناسند، نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کرده و با راهکارهایی که خلق می کنند، عملکرد بهتر و رضایت بخشی نسبت به گذشته خود پیدا کنند.

مظاهری افزود: خودداری از رسوایی دانش‌آموز در حضور دیگران، نادیده گرفتن رفتارهای ناخواسته و تکانشی، توجه به ارتباط غیر کلامی و دوری از مداخله بدنی از جمله راهبردهای خاص معلم در کلاس درس است که می تواند باعث شکوفایی دانش آموزی و سهولت در تدریس معلم شود.

مولف کتاب مشاوره تحصیلی و تربیتی با کودکان، افزود: همه دانش آموزان در زمان امتحان میزانی از اضطراب را تجربه می کنند که خانواده و مدرسه نیز راهکاری برای آرام کردن دانش آموزان در اختیار او نمی گذارند در حالی که با تکنیک‌های ساده ای مثل خود آرامیدگی و تلقین مثبت می توان از مشکل ساز شدن آن پشگیری کرد.

وی گفت: آشنایی آموزگار دوره ابتدایی با اصول و فنون مشاوره که ارتباط مستقیم و دائم با کودک دارد، در صورت وجود مشکل می تواند او را برای حل مشکل یاری دهد و با ایجاد بهداشت روانی در کلاس، شرایط تسهیل و افزایش یادگیری آنها را فراهم کنند.

کتاب مشاوره تحصیلی و تربیتی با کودکان در ۱۲۵ صفحه به قیمت ۴۰ هزار ریال و با شمارگان یک هزار جلد به بازار نشر عرضه شده است.
 
مرجع : ایسنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
قوانین خانه امن
اختلالی که با تغییر فصل خود را نشان می‌دهد
پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
چرا بلاگرنماها مضر هستند؟/ خسارات مادی و معنوی بلاگرها به کاربران فضای مجازی چیست؟
خود شفقتی برای اختلال اضطراب اجتماعی
۱۷ روش یادگیری دوست داشتن خود و شاد بودن
چگونه احساس تنهایی نکنیم ؟
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين