دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ / ۰۰:۳۲
کد مطلب: 54906
۳

۹۰ درصد خودکشی کنندگان اختلال روان دارند

۹۰ درصد خودکشی کنندگان اختلال روان دارند
به گزارش میگنا دکتر حسین اسدبیگی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه امسال روز جهانی پیشگیری از خودکشی با شعاری تحت عنوان "ایجاد امید از طریق اقدام و عمل" نامگذاری شده است، به تشریح وضعیت آمارهای خودکشی در ایران و جهان طی سال‌های گذشته پرداخت و اظهار کرد: طبق گزارش پزشکی قانونی در سال ۹۹ در ایران ۵۵۴۲ نفر جان خود را به دلیل خودکشی از دست دادند حال آنکه در سال ۹۸، ۵۱۴۳ نفر خودکشی کردند که نشان می‌دهد ۳۹۹ نفر سال ۹۹ بیشتر از سال قبل خودکشی کردند. 
 
خودکشی مانند تمام آسیب‌های مختلف اجتماعی روند افزایشی دارد
وی با اشاره به اینکه به علت افزایش جمعیت و به دلایل مختلف دیگر سالانه آمار خودکشی مانند تمام آسیب‌های مختلف اجتماعی افزایش پیدا می‌کند، به طوری که سال ۹۶، ۴۶۲۵ مورد خودکشی گزارش شده است و در سال ۹۷ این رقم ۵۱۰۱ مورد بوده است، گفت: لذا این افزایش میزان خودکشی آمار سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ می‌تواند به دلیل شیوع کرونا نباشد و این روندی کلی است. 

رئیس گروه نظارت و هماهنگی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه هر سال استان‌های ایلام، کرمانشاه، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد در صدر خودکشی قرار دارند، یادآور شد: در دهه ۸۰ خودکشی در ایلام بسیار زیاد بود و اکنون کم شده است، اما علت این موضوع آن بوده که آنها از جوامع سنتی به جوامع پیشرفته در حال گذار هستند، ولی همزمان فرهنگ آنها به صورت متوازن پیشرفت نکرده است؛ به طور مثال برخی از دختران این استان با کسانی که دوست ندارند به زور ازدواج می‌کنند. البته طی سال‌های گذشته اقدامات زیادی برای پیشگیری از خودکشی در استان‌های مختلف انجام شده است. فوت سالانه ۸۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر خودکشی  
بیش از ۲۰ برابر خودکشی کامل، اقدام به خودکشی در دنیا گزارش شده است
اسدبیگی در ادامه به آمارهای خودکشی در جهان اشاره کرد و افزود: براساس آمارهای بهداشت جهانی، سالانه در جهان ۸۰۰ هزار نفر خودکشی می‌کنند و با خودکشی از دنیا می‌روند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ برابر خودکشی کامل، اقدام به خودکشی در دنیا گزارش شده است، تصریح کرد: به این معنی که در برابر یک نفری که با خودکشی جان خود را از دست می‌دهد، ۲۰ نفر اقدام به خودکشی می‌کنند اما زنده می‌مانند. همچنین ۱.۳ درصد از مرگ و میرهای جهان ناشی از خودکشی است.

خودکشی؛ سیزدهمین عامل مرگ و میر در دنیا
رئیس گروه نظارت و هماهنگی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه به طور کلی سیزدهمین عامل مرگ و میر در دنیا خودکشی گزارش شده است، عنوان کرد: در مورد کودکان و نوجوانان، سومین عامل مرگ‌ومیر در برخی از کشورها مانند آمریکا، خودکشی است. 

۶۰ درصد خودکشی‌های دنیا مربوط به قاره آسیاست
اسدبیگی با بیان اینکه آمار خودکشی در سال ۲۰۱۹ در آمریکا ۴۷ هزار نفر بوده است که نیمی از خودکشی‌های کامل در این کشور با سلاح گرم انجام می‌شود، به وضعیت دیگر کشورهای جهان اشاره کرد و گفت: بیشترین آمار خودکشی مربوط به هندوستان با ۱۴۰ هزار نفر و در چین با ۱۲۰ هزار نفر در سال است و به این ترتیب ۶۰ درصد از خودکشی‌های دنیا در قاره آسیا رخ می‌دهد.

با وجود این آمارها و همچنین روند افزایشی میزان خودکشی در ایران طی سال‌های گذشته، رئیس گروه نظارت و هماهنگی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر کرونا بر میزان خودکشی طی دو سال گذشته اظهار کرد که به طور کلی پاندمی کرونا در دنیا بر روی خودکشی تاثیر نداشته است؛ اگرچه از ابتدا کارشناسان و متخصصان بهداشت روان در دنیا نگران افزایش خودکشی در کشورها بودند،بررسی روند خودکشی در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که به طور کلی کرونا در خودکشی تاثیری نداشته است، اما در برخی کشورها ممکن است روند خودکشی افزایش داشته باشد. 

چرا افراد دست به خودکشی می‌زنند؟
رئیس گروه نظارت و هماهنگی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه این گفت‌وگو به تحلیل چرایی اقدام افراد به خودکشی پرداخت و با بیان اینکه یکی از علل اصلی خودکشی اختلالات روانی است، گفت: بیش از ۹۰ درصد کسانی که با خودکشی از دنیا می‌روند دچار اختلال روانی بوده‌اند که مهم‌ترین نوع اختلال «افسردگی» بوده است. 

وی با بیان اینکه خودکشی به دلایل اختلالات روانی و علت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مانند بیکاری رخ می‌دهد، در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر کرونا در میزان اختلالات روانی و افسردگی و به دنبال آن خودکشی نیز اینطور توضیح داد: اوایل دوران کرونا که افراد مجبور به خانه‌نشینی بودند، افسردگی و مسائل مختلف روانی و اجتماعی از جمله بیکاری و کم درآمد شدن افراد خود به خود می‌توانست منجر به افسردگی شود و شده است، به همین دلیل کرونا می‌تواند به صورت غیرمستقیم روی خودکشی اثرگذار بوده باشد، البته در برخی موارد این خانه‌نشینی به انس و الفت بیشتر افراد خانواده کمک کرده و باعث بیشتر شدن ارتباطات میان افراد خانواده شده است اما زمانی که زمینه اختلاف وجود دارد، ماندن زن و شوهر و فرزند در خانواده باعث بیشتر شدن اختلافات می‌شود.

رسانه‌ها خبر خودکشی را چگونه منتشر کنند؟
رئیس گروه نظارت و هماهنگی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه به تاثیر رسانه‌ها در کاهش میزان خودکشی پرداخت و افزود: رسانه‌ها از جمله خبرگزاری‌ها، صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در پیشگیری از خودکشی دارند؛ زمانی که گزارشی درمورد خودکشی نوشته می‌شود باید به راه‌های پیشگیری از خودکشی و کمک به کسانی که قصد خودکشی دارند هم توجه شود.

وی ادامه داد: رسانه‌ها رسالت بزرگی در پیشگیری از خودکشی دارند، زیرا یکی از نگرانی‌ها در این حوزه، خودکشی تقلیدی است؛ به طور مثال زمانی که فرد مهم و محبوبی خودکشی می‌کند و جان خود را از دست می‌دهد ممکن است بازتاب این خبر در جامعه منجر به خودکشی کردن طرفداران و علاقه‌مندان آن فرد شود و در همین راستا رسانه‌ها باید به نکاتی در این زمینه توجه کنند؛ در این راستا خبر خودکشی افراد مهم را برجسته نکنند (به طور مثال روزنامه‌ها در صفحه اول خود این خبر را چاپ نکنند)، حتی الامکان موضوع را به عنوان خودکشی ننویسند و همچنین مکانی که فرد در آنجا دست به خودکشی می‌زند ممکن است به جایی برای افرادی که تمایل به خودکشی دارند، تبدیل شود. 

اسدبیگی در ادامه به اقدامات سازمان بهزیستی برای پیشگیری از خودکشی افراد در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند یا خطر خودکشی برای آنها وجود دارد می‌توانند به صورت تلفنی یا حضوری از اورژانس اجتماعی خدمات دریافت کنند، یادآور شد: اورژانس اجتماعی سه فعالیت اساسی دارد؛ یکی از این فعالیت‌ها خط تلفنی ۱۲۳ است که مردم سراسر کشور می‌توانند با این خط تماس بگیرند. فعالیت دیگر خودروهای خدمات سیار است که از مرکز اورژانس به مکانی که فردی اقدام به خودکشی می‌کنند اعزام می‌شوند و فعالیت دیگر مرکز مداخله در بحران است که در محل ثابتی قرار دارند و مردم به این مرکز مراجعه می‌کنند.


چند اقدام اساسی که باید برای پیشگیری از خودکشی در کشور صورت گیرد
اما با این وجود رئیس گروه نظارت و هماهنگی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه باید برای پیشگیری از خودکشی چند اقدام اساسی صورت گیرد، معتقد است که باید بودجه و اعتبارات مربوط به سلامت روان در وزارتخانه‌ها و سازمانهای مرتبط افزایش پیدا کند. این درحالیست که برخی از سازمان‌ها که ارتباط زیادی با موضوع آسیب‌های اجتماعی ندارند بودجه‌های کلانی برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دریافت می‌کنند اما عملکرد آنچنانی هم در این حوزه نداشته‌اند، حال آنکه در عمل تنها وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند.

اسدبیگی ادامه داد: از سوی دیگر برای پیشگیری از خودکشی باید اطلاع‌رسانی بیشتری صورت گیرد و تنها معطوف به روز جهانی نباشد و طی سال در این زمینه اطلاع‌رسانی دقیق و درست صورت گیرد. 

وی همچنین با اشاره به تاثیر غربالگری در کاهش میزان خودکشی‌ها این را هم گفت که باید امکاناتی وجود داشته باشد تا گروه‌هایی مانند پزشکان، پلیس و... که بیشتر با افرادی که ممکن است دست به خودکشی بزنند ارتباط دارند، بتوانند این افراد را شناسایی و غربالگری کنند. این غربالگری امکان می‌دهد که اگر در فردی خطر خودکشی وجود دارد فرد را به مراکز تخصصی مربوطه ارجاع دهند و با درمان به موقع از خودکشی فرد جلوگیری می‌شود.
  
رئیس گروه نظارت و هماهنگی دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه به تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره و روانشناسی اشاره کرد و افزود: اکنون کسانی که به مراکز مشاوره و روانشناسی مراجعه می‌کنند، بیمه هزینه این خدمات را پرداخت نمی‌کند؛ حال اگر این خدمات تحت پوشش بیمه قرار گیرد، افرادی که در معرض خطر خودکشی هستند می‌توانند راحت‌تر به این مراکز مراجعه کنند و تحت درمان قرار گیرند.  
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...