شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - 27 Nov 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ / ۰۷:۳۹
کد مطلب: 54995
۰

بیمه شده اصلی، کدام یک از افراد خانواده خود را می‌تواند تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد؟

بیمه شده اصلی، کدام یک از افراد خانواده خود را می‌تواند تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد؟
در این گزارش به یکی از پر تکرارترین سوالات  بیمه شدگان تامین اجتماعی پاسخ داده ایم.
 
بیمه شده اصلی، کدام یک از افراد خانواده خود را می‌تواند تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد؟
به استناد ماده ٥٨ قانون تامین اجتماعی افراد خانواده بیمه شده که از کمک‌های مقرر در ماده ٥٤ مذکور بهره مند می‌شوند عبارتند از:
١- همسر بیمه شده
٢- فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (١٩سال تمام) و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند و فرزندان اناث در صورت نداشتن شغل و شوهر
٣- شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن وی از ٦٠ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آن‌ها توسط بیمه شده تأمین گردد.
٤- پدر و مادر درصورتی که سن پدر از ٦٠ و مادر از ٥٥ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آن‌ها توسط بیمه شده تأمین و در هر حال به موجب قانون یاد شده مستمری دریافت ندارند.

برای تحت پوشش قرار دادن والدین خود چه اقداماتی باید انجام داد؟
درصورتیکه سن پدر از ٦٠ و مادر از ٥٥ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند بیمه شده میتواند با در دست داشتن اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی والدین جهت ارائه تقاضا به شعبه محل پرداخت حق بیمه مراجعه تا حسب ضوابط و مقررات موردعمل سازمان زمینه بررسی و اقدام لازم درخصوص درخواست مطروحه فراهم گردد.

فرزندان تا چه زمانی تحت تکفل محسوب می‌شوند؟
فرزنـدان اناث بیمـه شدگان در صورت نداشتن شوهر و عدم اشتغال به کار و فرزندان ذکور تا سن بیست سالگی (١٩سال تمام) و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند و یا معلول از کارافتاده نیازمند باشند

آیا فرزندان دختردر صورت جدایی از همسر خود، می‌توانند دوباره تحت تکفل پدر قرار گیرند؟
آیا خواهران و برادران بیمه شده می‌توانند تحت تکفل او قرار بگیرند؟
به استناد ماده ٥٨ قانون صرفا همسر، فرزندان و پدر و مادر و همچنین شوهر بیمه شده زن در صورت احراز شرایط می‌توانند تحت تکفل بیمه شده قرارگیرند.

در چه صورت، شوهر می‌تواند تحت پوشش بیمه همسر خود قرار بگیرد؟
شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن وی از ٦٠ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ٩١ قانون مذکور از کارافتاده باشند و معاش آن‌ها توسط بیمه شده تأمین گردد.

آیا بیمه شده زن می‌تواند فرزندان خود را تحت پوشش بیمه خود در آورد؟
شرایطی که بیمه شده زن می‌تواند فرزند/ فرزندان واجد شرایط خود را تحت تکفل خویش قرار دهد:
١- فرزند وی در هیچ یک از کارگاه‌های مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی، اشتغال نداشته باشد.
٢- فرزند بیمه شده تحت پوشش سایر صندوق ها‌ی بیمه و بازنشستگی نباشد.
٣- شوهر بیمه شده زن فاقد شغل ونظام بیمه‌ای باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
راهنمای درمان و نمونه‌های بالینی DSM-5 برای سلامت روان کودکان
مراحل مهم و اساسی برای گذر آسان از یک رابطه ناسالم
راز علاقه مادربزرگ‌ها به نوه‌ها چیست؟
تعهد و مسئولیت پذیری، شاهراه زندگی پایدار
لبخند بزنید و بگذارید همه بدانند که امروز بسیار قوی تر از دیروزتان هستید!