سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - 21 Sep 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۰
کد مطلب: 55002
۰

ارتباط «بيش فعالي» و «زوال عقل» در بين نسل ها

ارتباط «بيش فعالي» و «زوال عقل» در بين نسل ها
به نقل از ساينس ديلي، نتايج مطالعه محققان مؤسسه کارولينسکا سوئد نشان مي‌دهد که والدين و پدربزرگ و مادربزرگ‌هاي افراد مبتلا به اختلال بيش فعالي بيش از کساني که داراي فرزندان و نوه‌هاي بدون اين اختلال هستند در معرض خطر زوال عقل قرار دارند.

«لي ژانگ»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي‌گويد: «يافته ها نشان مي‌دهد که ارتباط ژنتيکي يا محيطي مشترکي در رابطه بين اختلال بيش فعالي و زوال عقل وجود دارد. در حال حاضر ما نياز به مطالعات بيشتري براي درک مکانيسم‌هاي زمينه‌اي داريم.»

اختلال بيش فعالي يک اختلال عصبي-رشدي است که با بي توجهي، تکانشگري و بيش فعالي مشخص مي‌شود. طبق برآوردها، ۳ درصد از بزرگسالان در سراسر جهان به اين اختلال مبتلا هستند.

در اين مطالعه بيش از دو ميليون نفر که بين سالهاي ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۱ در سوئد متولد شده بودند مورد بررسي قرار گرفتند. حدود ۳.۲ درصد آنها مبتلا به اختلال بيش فعالي بودند. با استفاده از داده‌هاي ثبت ملي، محققان اين افراد را با بيش از پنج ميليون خويشاوند بيولوژيکي شأن از جمله والدين، پدربزرگ و مادربزرگ و عموها و عمه‌ها مرتبط کردند و بررسي کردند که اين اقوام تا چه حد دچار زوال عقل شده اند.

محققان دريافتند والدين افرادي که مبتلا به اختلال بيش فعالي هستند ۳۴ درصد بيشتر از والدين افرادي که بيش فعالي ندارند، دچار زوال عقل مي‌شوند.

خطر ابتلاء به آلزايمر، شايع‌ترين نوع زوال عقل، در والدين افراد مبتلا به اختلال بيش فعالي، ۵۵ درصد بيشتر بود. همچنين افراد مبتلا به اختلال بيش فعالي، بيشتر احتمال دارد که والدين شأن با زوال عقل زودرس مواجه شوند.

اين ارتباط براي خويشاوندان درجه دوم افراد مبتلا به اختلال بيش فعالي، يعني پدربزرگ و مادربزرگ و عموها و عمه‌ها کمتر بود. به عنوان مثال، پدربزرگ و مادربزرگ‌هاي افراد مبتلا به اين اختلال در مقايسه با پدربزرگ و مادربزرگ‌هاي افراد فاقد اين اختلال، ۱۰ درصد بيشتر دچار زوال عقل مي‌شوند.

فرضيه محققان اين است که احتمالاً گونه‌هاي ژنتيکي کشف نشده‌اي وجود دارد که در هر دو ويژگي نقش دارد.
مرجع : خبرگزاری مهر
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
قوانین خانه امن
اختلالی که با تغییر فصل خود را نشان می‌دهد
پنج مهارت افراد موفق که در مدرسه یاد نمی‌گیریم
چرا بلاگرنماها مضر هستند؟/ خسارات مادی و معنوی بلاگرها به کاربران فضای مجازی چیست؟
خود شفقتی برای اختلال اضطراب اجتماعی
۱۷ روش یادگیری دوست داشتن خود و شاد بودن
چگونه احساس تنهایی نکنیم ؟
ششمین مرحله سوگواری چیست؟ آیا این مراحل را درست فهمیده‌ایم؟
خودکارآمدی؛ چرا باید خودمان را باور داشته باشیم؟
چرا هیچ‌وقت به اندازۀ کافی وقت نداریم؟
رفتار‌های ویرانگر والــدیــن!
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای